17.1.2017 petrspetla

Žebříček nejlepších filmů za rok 2016

LLL d 29 _5194.NEF

Za rok 2016 jsem byl s mojí ženou v kině přibližně třicetkrát. Když bych si to měl spočítat, vyšlo by to na nějakých dvanáct tisíc korun. To už je slušná částka. Na druhou stranu filmy jsou součástí kultury a bez kultury by nemohla existovat naše civilizace, takže je stojí za to podporovat. Nás navíc tvorba videí a filmů živí, takže to bereme i jako součást našeho vzdělávání.

Po dlouhém přemýšlení a seřazování jsem sestavil žebříček deseti nejlepších filmů, které jsem minulý rok viděl.

10. Pohádky pro Emu

Synopse: Petr Miller pracuje již řadu let pro imigrační úřad v Londýně. Zaběhaný rytmus jeho života jednoho dne přeruší podivný telefonát z Prahy. V nemocnici leží po autonehodě svobodná matka, která ho v případě nouze uvedla jako opatrovníka svého dítěte. Ema je totiž jeho dcera. Petr je naprosto šokován. Musí jít o nějaký omyl. Nemá děti a ani netouží je mít. Přesto nedokáže nad situací jen tak mávnout rukou. Co když je Ema opravdu jeho dcera a on je její jediná šance, jak se vyhnout dětskému domovu? Chlapovi, který byl do padesáti let zvyklý žít sám a rozhodně si nechce komplikovat život emocemi, převrátí soužití s osmiletou holčičkou život doslova vzhůru nohama. A navíc je mu v patách nesmlouvavá sociální pracovnice, a tak Petr musí učinit zásadní rozhodnutí: Pokud se chce stát právoplatným rodičem, je nutné najít pro Emu matku! Ve stejné chvíli se seznamuje s Marií, která podobně jako Petr žije pro svou práci a téměř ztratila naději na to, že ji potkají obyčejné radosti života. Marie se rozhodne oběma pomoci. Je třeba nemilosrdné úřednici předložit uvěřitelnou historku. Začíná hra na lásku… Ale jak skončí? I zázraky se občas dějí. (Falcon)

Hodnocení: Jeden z mála skutečných českých romantických filmů. Časem by se z toho mohla stát klasika na Vánoce. Já už Mrazíka nemůžu ani cejtit. 🙂

9. Doctor Strange

Synopse: Studio Marvel uvádí film Doctor Strange o světoznámém neurochirurgovi Dr. Stephenu Strangovi, jehož život se změní po strašlivé dopravní nehodě, která mu znemožnila používat ruce. Když ho tradiční medicína zklame, je Strange nucen hledat uzdravení a naději jinde. A tak se vypraví na mystické, odloučené místo známé jako Kamar-Taj. Brzy zjistí, že Kamar-Taj není jen chrámem uzdravení, ale i základnou pro boj s temnými silami, jež chtějí zničit naši realitu. Zanedlouho si musí Strange – vybavený novými magickými schopnostmi – vybrat, zda se vrátí k původnímu životu plnému bohatství a slávy, anebo se všeho vzdá a bude bránit svět jako nejmocnější kouzelník ve vesmíru. (Falcon)

Hodnocení: Pokud máte rádi Marvelovky a Tonyho Starka (Doctor Strange je dost podobný Iron Manovi), musíte tento film vidět. K tomu vynikající využití 3D, o kterém jsem psal už zde.

8. Zootropolis

Synopse: Moderní metropole zvířat Zootropolis je město jako žádné jiné. Jen v Zootropolisu najdete luxusní čtvrti jako je Sousedství Sahara nebo chladný Tundrov. Je to velkolepé velkoměsto, ve kterém žijí pospolu zvířata ze všech koutů světa. Je to metropole, kde můžete být kýmkoli bez ohledu na to, zda jste obří slon nebo malá myška. Když však do města dorazí optimistická strážnice Judy Hopkavá, zjistí, že být prvním králíkem v policejním sboru velkých a drsných zvířat není žádná legrace. A protože chce všem dokázat, že na to má, skočí po první příležitosti řešit náročný a záhadný případ, i když to znamená vzít do party upovídaného a všemi mastmi mazaného lišáka Nicka Wilda. (Falcon)

Hodnocení: Za mě nejlepší animák roku 2016. Parádní detektivka upozorňující na současné společenské dění ve světě od šikany po xenofobii. Scénář má několik mezer, ale příjemně jsem se bavil.

7. Fantastická zvířata a kde je najít

Synopse: Newt Scamander přichází do New Yorku se svým záhadným kufříkem, ve kterém se nachází obrovská sbírka vzácných magických tvorů z jeho cest kolem světa. Co se může stát, když se nadaný britský kouzelník vydá do Ameriky a jeho zvířata (některá i trochu nebezpečná) uniknou z kufříku? (Freeman Ent.)

Hodnocení: Povinnost pro fanoušky Harryho Pottera (prequel), příjemný film pro všechny, kteří ho neznají. Už prvních několik minut příjemně hraje na nostalgickou vlnu, konec zase připravuje diváka na mnohem temnější pokračování. Je to blockbuster se vším všudy. Od herců (Eddie Redmayne, Colin Farrell, Ron Perlman, Johny Depp) po vizuální zpracování.

6. Deadpool

Synopse: Než se stal Deadpoolem, byl Wadem Wilsonem (Ryan Reynolds), bývalým členem speciálních jednotek. Když mu lékaři diagnostikovali pokročilé stadium rakoviny, podrobil se experimentální léčbě v rámci programu Weapon X, známého a populárního především mezi x-menovskými mutanty. Díky tomu se Wade zbavil rakoviny, a nejenže zůstal naživu, ale také jako bonus získal schopnost rychlého samouzdravování. Bohužel však – například oproti Wolverinovi, který po podobné léčbě zůstal celkem sexy – z tohoto pokusu vyšel trvale znetvořený. I proto celkem bez většího odporu přijal okostýmované alter ego jménem Deadpool. (CinemArt CZ)

Hodnocení: Parodie na všechny komiksové filmy od Marvelu a pro studio zároveň velké překvapení (rozpočet 58 milionů dolarů / světové tržby 783 miliónů dolarů). Pokud vám nevadí krev a máte rádi pubertální humor, je to jasná volba.

5. Než jsem tě poznala

Synopse: Louise ví leccos. Ví, že se jí líbí práce v bistru, a ví, že možná nemiluje svého přítele Patricka. Zato neví nic o klasické hudbě, neví, že přijde o místo, a kdyby tušila, co ji čeká, asi by tomu stejně nevěřila. Will zase po dopravní nehodě ztratil chuť do života. Ví, čím byl kdysi a všechno se mu nyní zdá nepodstatné, a také přesně ví, jak s tím skoncovat. Zato neví, že Lou mu vtrhne do života jako náhlá bouře. A ani jeden z nich neví, že jeden druhého navzájem navždy změní … (Forum Film CZ)

Hodnocení: Na film jsem šel z toho důvodu, že v něm hraje Emilia Clarke, představitelka Daenerys v Game of Thrones. Od filmu jsem nečekal nic a příjemně mě překvapil. Je to vtipná romantická slaďárna, která diváka nevydírá a snaží se vyhýbat klišé. Ideální film na večerní koukání s drahou polovičkou.

4. Hacksaw Ridge

Synopse: Krátce poté, co Japonci 7. prosince 1941 zaútočili na Pearl Harbor, přihlásil se tehdy třiadvacetiletý Američan Desmond Doss, tak jako mnoho jiných mladíků, do služby vlasti. Z hloubi svého přesvědčení však odmítal nosit jakoukoliv zbraň a zabíjet. Stal se zdravotníkem 307. pěšího pluku 77. pěší divize. Skutečnost, že Doss odmítal zbraň, se nesetkávala s pochopením u jeho spolubojovníků. Jen blázen by chtěl, aby mu v boji kryl záda chlapík, vyzbrojený pouze odhodláním a lékárničkou. Často musel čelit nevraživosti a útokům ostatních vojáků. Přesto, jako jediný americký voják ve 2. světové válce, bojoval v první linii neozbrojený. V březnu 1945 vypukla krvavá bitva o Okinawu. Dossova rota měla za úkol dobýt 120 metrů vysoký útes. Když vojáci vyšplhali s pomocí lan na vrchol, dostali se do těžké dělostřelecké, minometné a kulometné palby. Vojín Doss se odmítl ukrýt a zůstal uprostřed krvavého pekla. Snášel jednoho zraněného po druhém z útesu do bezpečí. Během vyčerpávajících 12 hodin, za stálého ostřelování, zachránil životy 75 mužů… (Bioscop)

Hodnocení: Pokud jste fanoušky válečných filmů podle skutečné události, za rok 2016 nic lepšího nevzniklo. Jsem rád, že Mel Gibsona pustili opět k režii a mohl se předvést.

3. Anděl páně 2

Synopse: Anděl Petronel stále pracuje u Nebeské brány, ale je přesvědčen, že by si zasloužil lepší službu. Jeho věčný pokušitel, čert Uriáš, začne Petronela ponoukat. Stačí utrhnout jablíčko ze stromu Poznání a bude vědět to, co ví jen Bůh! A cesta k zaslouženému uznání bude volná. Hádka Petronela s Uriášem o jablko Poznání ale skončí neslavně. V potyčce se vzácné ovoce skutálí až na Zemi. Anděl – popleta a jeho kamarád čert-pokušitel musí šupem na svět jablko Poznání najít a přinést zpátky. V předvečer svátku svatého Mikuláše se zamotají do podivuhodného reje. Setkávají se s malou Anežkou a její krásnou maminkou Magdalenou, partou nepoctivých koledníků, vydřiduchem Košťálem i sympatickým Párkařem. Než se jim podaří jablko najít a vrátit tam, kam patří, bude třeba zažít velké dobrodružství a projít několika nebezpečnými situacemi. A po řadě lidských i „božských” zkoušek, naši hrdinové nakonec zjistí, že cesta k poznání vede především přes sebe sama, přes objevení síly přátelství, lásky a schopnosti odpuštění.(Falcon)

Hodnocení: Jiří Strach umí. Anděl páně 2 považuji za jednu z nejlepších českých pohádek. K tomu to je film, který překonal v kinech hranici jednoho miliónu diváků. Gratuluji a těším se na třetí díl.

2. Arrival

Synopse: Když po celém světě přistanou tajemné vesmírné lodě, dojde k sestavení elitního týmu – v čele s odbornicí na lingvistiku Louise Banksovou (Amy Adams) – s cílem zjistit, jaké mají mimozemšťané úmysly. Zatímco celé lidstvo balancuje na pokraji globální války, Banksová se společně se svým týmem pokouší ve velmi omezeném čase najít odpovědi – a aby je byla schopna najít, bude muset přistoupit k činům, které mohou ohrozit nejen její vlastní život, ale dost možná osud celého lidstva. (Falcon)

Hodnocení: Nejlepší sci-fi za posledních několik let od talentovaného režiséra Denise Villeneuve. Už jen při poslechu soundtracku cítím husinu. Co zamrzí je ale fakt, že hudba filmu byla odmítnuta akademiky (Oscars) a zároveň jeden z nich způsobil únik filmu na internet. Není to poprvé a určitě ne naposled. Nechápu, když chtějí hodnotit, proč je nezavřou do kina s šifrovaným DCP. Pokud mám hodnotit film, tak ve slušných podmínkách a ne třeba v dvd přehrávači v letadle.

Mimochodem stejný režisér natočil Sicario a Zmizení. Určitě se na tyto filmy podívejte.

1. La La Land

Synopse: Moderní pojetí klasického hollywoodského milostného románu umocněné skvělými písničkami doprovázenými velkolepými tanečními čísly líčí vášnivý milostný vztah od něžného vzrušení rozvíjející se lásky až po trpké zklamání z velkých ambicí. (Freeman Ent.)

Hodnocení: Film jsme viděli na Silvestra a pro mě to je jednoznačně nejsilnější filmový zážitek nejen za rok 2016, ale i několik posledních let. Občas jsem nevěřícně zíral, jak herci můžou zpívat, tančit a hrát bez jediného střihu několika minutové záběry. Stará filmová škola. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.