18.2.2017 petrspetla

Zákaz prezentace vlastní práce

Po osmi letech práce v oboru jsem se poprvé setkal s tím, že by si klient nepřál, aby se tvůrce prezentoval finálním dílem. Chápal bych to u videí, které z části zasahují do soukromí jako například svatební filmy, ale nepřijde mi to vhodné u reklam a to hlavně z pohledu marketingu pro obě strany. Mezi výjimky by mohly patřit vysokorozpočtové projekty, kde je součástí smlouvy i konkurenční doložka a produkce nemá klientovi v rámci dalšího šíření videa co nabídnout, ale i tam to není běžné. Například reklamy pro T-Mobile natáčí už několik let agentura Saatchi & Saatchi a prezentovat se tím mohou.

Tento článek se ale týká zejména lowcostu.

Příklad

Jsem firma, která potřebuje video pro svůj produkt určený pro sportovce. Nejlepší bude tedy oslovit video produkce, které se zabývají sportem. Krom toho, že mi odevzdají video, které použiji pro reklamní účely i oni sami mají stejně zaměřenou cílovku. Fungují tedy i jako reklamní kanál a to zcela zdarma.

Možnosti prezentace

  1. Showreel produkce
  2. Embed video na webu produkce spolu s odkazem na webové stránky klienta či přímo konkrétní produkt
  3. Making of natáčení na blogu
  4. Sdílení Facebook videa z klientovi stránky na stránkách produkce

Smlouva

Do části s licencí stačí přidat text, jehož obsahem je, že video produkce je oprávněna dílo užit nekomerčně (tj. nikoli poskytováním za úplatu) k účelu prezentace vlastní práce, avšak k žádnému jinému účelu. Pro produkci také není od věci požádat o možnost sestříhat Director´s cut, tedy video, které je vyrobeno bez zásahů z klientovi strany. 

Klient si díky tomu může porovnat verze, jak video zamýšlel on sám a jak video zamýšlela produkce. Produkce si většinou takové video nahraje jako neveřejné na Vimeo nebo YouTube tzn. je dohledatelné pouze přes stránky produkce.

Závěr

Spolupráce je dobrovolná, takže pokud se klient s produkcí nedomluví, je jednoduché od spolupráce odstoupit. Když se na to podívám z pohledu naší produkce, neděláme videa jen pro peníze. Natáčíme je i pro to, že nás to baví a chceme 100% výsledek.

Reklama na závěr

Spustil jsem prodej on-line kurzu barvení v Adobe Premiere pomocí integrovaného nástroje Lumetri Looks a externího pluginu Magic Bullet Looks. Kurz proběhne 19.3.2017 a po skončení bude k dispozici všem účastníkům záznam.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.