1.3.2019 petrspetla

Začal jsem streamovat na Twitch

Každý rok zkouším něco nového. Rád se vzdělávám a sbírám nové zkušenosti. Twitch je platforma, která mě dlouho míjela. V únoru jsem ale chytil zánět hrtanu a spoustu času trávil v posteli. Kvůli dušení jsem se nemohl pohybovat a tak jsem sledoval videa na mobilu. Na Twitch jsem narazil náhodou a hned mě dostal.

Twitch?

Twitch si můžete představit jako televizní kanál plný různorodých pořadů. Oproti televizi si ale každý moderátor svůj pořad obstarává sám. Na Twitch můžete sledovat hráče, hudebníky, ilustrátory, grafiky, filmaře nebo žrouty. Žraní jídla na kameru je oblíbené zejména v Japonsku, ale to jen tak pro zajímavost. Možnosti jsou neomezené a je na každém streamerovi, čemu se chce věnovat a co chce se světem sdílet.

Proč ne YouTube?

Twitch vznikl jako konkurence pro YouTube. Hlavní výhodou ze začátku byla podpora více snímků za vteřinu, než 30, což je nutnost pro hraní her. Ty totiž často nemají žádný motion blur (rozmazání pohybu) a při 24, 25 a 30p působí trhaně. V současné době Twitch už YouTube dávno překonal. Nabízí lepší nástroje pro správu komunity i monetizaci.

Možnosti monetizace

 1. Divákům bez předplatného můžete nechat zobrazovat reklamy. Přirovnal bych to k AdSense u YouTube.
 2. Pokud chce mít divák výhody (sledování bez reklam, možnost chatovat v režimu jen pro předplatitele, emotikony a odznaky), může si koupit předplatné. Twitch nabízí tři různé úrovně. První stojí pět euro, druhá deset euro a třetí dvacet pět euro. Twitch si bere z předplatného provizi.
 3. Příspěvky (donates) přes Streamlabs. Divák pošle na Paypal částku a napíše text, který se zobrazí všem divákům. Získá tak pozornost vysílajícího a trochu “slávy”. To má smysl zejména v případě, kdy je v chatu několik tisíc lidí a je tak velká šance, že se zpráva v chatu rychle ztratí.

Twitch má do budoucna slušný potenciál i pro product placement. V Česku se spolupráci se streamery věnují společnosti jako RedBull a MadMonq.

Komunitní nástroje

 1. Streamer reaguje na zprávy od diváků v chatu.
 2. Divák může přispěním bitů ovlivnit hru, kterou streamer hraje.
 3. Divák může výrazně vstoupit do děje tím, že pošle příspěvek přes Streamlabs.
 4. Twitch nabízí možnosti rozšíření kanálu jako ankety, hry, odměny za sledování streamů atd.

Můj pohled na věc

Jako divák jsem spokojen. Našel jsem si několik streamerů, kteří mě baví. Z filmu to je například Lukáš Veverka, z fotografie Jan Zemánek a z hráčů Agraelus a ArcadeBulls. Na mobilu mám nainstalovanou aplikaci, která mě upozorní na jejich vysílání. Její ovládání je intuitivní a i na datech funguje bez problémů. To samé platí i pro aplikaci na PC.

Z pohledu streamera mi přijde nastavení vysílání jednoduší, než na YouTube. Oceňuji i vzájemné propojení platforem. Když dokončím vysílání na Twitch, mohu video poslat jedním kliknutím na YouTube. Rozhraní Twitch mi přijde přehlednější. Jako program pro vysílání používám Streamlabs OBS, který je zdarma a má spoustu užitečných funkcí. Třeba alerty (upozornění) na to, kdy divák začne odebírat kanál nebo pošle donate. Krom toho je možné Streamlabs OBS ovládat i přes mobil, kde si můžete jednoduše přepínat jednotlivé scény. Jako webkameru používám Sony A7RII s Elgato Camlink, ale pravděpodobně se zpět vrátím k osvědčené Panasonic GH5 kvůli výdrže baterie. U Sony A7RII mi vydrží hodinu, u GH5 tři. Kameru mám uchycenou do gorilla pod stativu.

Výsledek

Na první stream se můžete podívat níže. Jednalo se o pokračování “Pokecu o videu”, který jsme předtím vysílali na YouTube. Probrali jsme témata jako showreel, tvorbu fan filmů, svícení a nové filmy. K tomu jsme si i zahráli s diváky Battle Royale hru.

Pokud se vám stream líbí, budu rád za sdílení a jeho sledování.

 

Comments (3)

 1. Karel

  Pan Z ale pomocí Patreon IMO prodává videa z focení nahoty bez cenzury. A to jsem se právě chtěl zeptat, co Vás, jak píšete na jeho kanálu přesně zaujalo. Nejde mi to do hlavy u člověka jako Vy, nicméně skoro Vás neznám tak třeba se pletu, jen mne to hodně zarazilo. Pokud byste mi to byl ochoten sdělit, klidně mi to napište na email, nejsem tu proto, abych pana Z nějak poškozoval či podobně.

 2. petrspetla

  Já už ho moc nesleduji, protože je vidět, že už nemá z čeho čerpat a vaří z vody viz. jeho poslední videa o natáčení, které jsou plné dezinformací a fikce. Musí ale plnit plán pro své předplatitele a sponzora (nejmenovaný rental). Patreon měl smysl v případě, kdy jste sledoval jeho rozhovory na YouTube a díky podpoře jste se mohl dostat do druhé části živého vysílání. Dostal jste tak příležitost ptát se hosta na zajímavé otázky, aniž byste se ztratil v záplavě těch stupidních (Co říkáš na Canon?). Nahotinky mě neberou a nechápu proč za to někdo platí, zvlášť když porno weby jsou zdarma (jen pro porovnání). Vyfotit zadek na malou hloubku ostrosti a nabarvit to není raketová věda, ale zase to nechci shazovat. Mně osobně to nic neříká. Raději sleduji fotografy jako Martin Stranka, Josef Koudelka atd.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.