19.9.2020 petrspetla

Výběr nového batohu

Po roce experimentování s vlastní produkcí jsem se vrátil k minimalismu a jsem si poměrně jistý, že u něj zůstanu. Mít možnost a chuť natáčet kdykoliv a kdekoliv bez ohledu na podmínky mě baví a ve výsledku jsem si i polepšil. Vybavení, které teď vlastním minimálně splňuje nebo se aspoň přibližuje k tzv. industry standardu tzn. je kvalitně zpracované, vydrží a bez kompromisů. Finančně jsem sice protekl skrz na skrz, ale už v sobě nemám pocit, že něco není takové, jaké by mohlo být.

Jsem chudý na to, abych si kupoval levné věci.

Klasický citát, ale faktem je, že v něm je mnoho moudrosti. Kdybych si místo desítky různých světel koupil jedno pořádné, měl bych ho doteď. Na druhou stranu finanční možnosti pomalu rostou a co je teď nebylo dříve, takže úplný hlupák také nejsem. Hlavní ale je, že teď budu maximálně efektivní.

Minimalismus ale není jen o zmenšování techniky, ale i počtu nošených brašen a kufrů. Je možné narvat většinu techniky do jednoho batohu?

To byla otázkou, kterou jsem si položil a nakonec můžu odpovědět, že to možné je. Jelikož mám výborné zkušenosti se značkou Lowepro, rozhodl jsem se u nich zůstat a po krátké rešerši jsem si vybral Pro Trekker 450 II. Oproti Flipside 400 II, který jsem používal je mnohem hlubší a nabízí více kapes. Škoda jen absence těch bočních, ve kterých jsem si nesl jídlo a pití.

Obsah batohu

Fotoaparát Panasonic S1H včetně baterií

XLR adaptér

Objektivy Panasonic 24-105 f4, Samyang XP 50mm f1.2, Laowa 15mm f4 a variabilní ND filtry od NiSi

Mikrofony Sennheiser MKE600, Sennheiser MKE2 a Rode Lavalier včetně schovek a samolepek

Bezdrátové systémy Sennheiser AVX a Sennheiser G3

Sunway RGB světlo a líčící sada s pudrem

Powerbanka, nabíječky a kabely

Dron DJI Mavic Mini s ovladačem, baterkami a USB HUB

Sony PSP, tablet Huawei, vizitky, zápisník a tužka

Čistící sada a krabička s SD karty


Sám bych nevěřil, co vše se do jednoho batohu může vejít. Na něm pak mohu nosit stativ Sirui Traveler 7C nebo gimbal Crane 3S.

Co na to záda?

Dřív bych si myslel, že nemá smysl v jednom batohu nosit veškeré vybavení, protože často člověk ani vše nepotřebuje a navíc je to těžké na nošení. Teď musím říct, že to je i o kvalitě zpracování batohu a popruhů. Pro Trekker 450 II je vyztužený (část, která se opírá o záda se nijak neprohýbá pod nánosem techniky) a popruhy jsou dostatečně vypolstrované a široké, že ani nepociťuji váhu. Má žena, která v nosítku nosí na tůry dcerku to má znatelně horší a to jsem vyšší a silnější muž.

Výhody

Tím, že mám vše v jednom batohu nemusím přemýšlet nad tím, co konkrétně si brát na zakázku nebo vlastní projekty. Někdy se mi stalo, že jsem v rámci improvizace potřeboval techniku, kterou jsem měl zrovna doma a byla škoda, že mi ušlo konkrétní zpracování záběru. A další věcí pak je, že jsem schopen utáhnout potřebné vybavení téměř sám. V praxi to pak vypadá, že mám na zádech batoh, kolem ramen brašnu se stativy pro světla a v rukách brašny se světly.

Proč se s tím tahat sám? Protože to je lehké, můžu a zároveň si tím ušetřím peníze na vlastních projektech bez vytváření kompromisů. Stejně tak se mohu věnovat charitativním projektům, aniž bych u toho vyhořel.


Na YouTube jsem vydal spoustu nových videí.

Krátký film z roku 2017 o schvalovacím procesu videí.

Od roku 2021 bude možné lítat komerčně bez licence.

Jaký byl měsíc se Samyang 35mm f1.2?

Sirui vyrábí dostupné stativy s šestiletou zárukou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.