15.11.2018 petrspetla

Viltrox speed booster – recenze

Viltrox speed booster adaptér už vlastním několik měsíců a měl jsem v plánu k němu natočit video recenzi. Film-Technika ale natočila všechna potřebná videa za mě a tak zůstanu u psaní a zaměřím se na to, co opomenuli a nějak to shrnu.

Videa od Film-Technika.com

Co je speed booster?

Speed booster je adaptér s optickým členem, který laicky řečeno funguje jako lupa. Pro majitele menších senzorů, zejména 4/3, mi přijde jako nutnost.

Funkce

 1. Zmenšuje crop factor.
 2. Zvětšuje světelnost objektivu.
 3. Optický člen chrání čip před nečistotami.

Trocha matematiky

U každého speed boosteru najdete koeficient a všichni s výjimkou Metabones XL speed booster ho mají s hodnotou 0.71x. Co to znamená? Crop factor nebo ohniskovou vzdálenost vynásobíte 0,71x. To samé platí i pro světelnost.

Pokud máte Panasonic GH5 s crop factor 2x a použijete objektiv Sigma 18-35mm f1.8, znamená to:

18m * 0,71 = 12,78

35mm * 0,71 = 24,85

crop 2 * 0,71 = 1,42

f1,8 * 0,71 = 1,278

Ve výsledku tak máte čip s crop faktorem 1,42* a objektiv 18-35mm f1.3 nebo čip s crop faktorem 2x a objektiv 13 – 25mm f1.3. Obojí znamená to samé, ale každý to počítá jinak. Vzhledem k tomu, že se čip reálně nezvětšuje je spíše “správnější” přepočítávat ohniskovou vzdálenost objektivu, než crop factor.

Má smysl XL verze od Metabones?

Pokud vlastníte set objektivů určených pro full frame, tak ano. Díky tomu se dostanete na crop 1,28 a více využijete potenciál vašich objektivů. Pokud ale FF objektivy nemáte, nedělejte to, protože byste měli v obraze výraznou a rušivou vinětaci.

Proč “nutnost”

Když opomenu výhodu standardního bajonetu Canon EF a dalších viz. článek níže, nativní objektivy pro Panasonic nemají moc dobrou kresbu. Někdo by podotkl, že obraz je ostrý dostatečně, ale kresba nemá nic společného s přeostřeností. Navíc by se nedalo říct, že objektivy pro menší čip seženete levněji, než pro FF. Kvalita něco stojí pro všechny případy.

Adaptéry místo nativního bajonetu

Jen pro srovnání. Leica 25mm f1.4, která je po přepočtu padesátkou stojí 14 000Kč včetně DPH. Za tu cenu koupím kvalitativně lepší objektiv Canon 50mm f1.8 STM spolu se speedbooster, dosáhnu menší hloubky ostrosti, světelnosti f1.3 a ještě ušetřím! Jedinou výhodou nativních objektivů je možnost používat autofocus, ale tomu doporučuji se stejně vyhnout viz. článek níže.

MF vs AF

Historie

Speed booster adaptér vymyslela společnost Metabones a svůj produkt chrání patenty. Kvůli tomu speed booster nevyrábí nikdo z oficiálních výrobců jako Sigma, Tamron apod. Číňani a Indové se ale samozřejmě kopírování nebojí. Prvním byl Mitakon. Jejich speed booster byl ale bez kontaktů a nepřenášel informace. S tím přišla až společnost Viltrox. Nabízí stejné funkce za 1/8 cenu, pokud ho koupíte ze zahraničí a nebo 1/3, pokud u nás. Má to ale nějaký háček?

Mé zkušenosti

Před rokem a půl jsem si koupil k Panasonic GH5 originální speed booster XL od Metabones. První den spolu vůbec nekomunikovali, protože GH5 byla novinkou a Metabones ještě pro ní neměl firmware. Po aktualizaci ale stejně občas nefungoval. Třeba sám vypl natáčení a záběr se neuložil. Když jsem natáčel interview, trochu jsem se potil a přemýšlel jsem nad koupí nativních objektivů a plným přechodem na Micro 4/3. Naštěstí další firmware problém vyřešil a adaptér se od té doby chová většinou dobře, byť párkrát do měsíce nemůžu ovládat clonu a musím fotoaparát vypnout a zapnout. Díky nižší četnosti to ale neberu jako problém.
K mojí B-kameře jsem ale váhal, jestli utratit skoro dvacet tisíc korun za adaptér, když za takovou cenu koupím slušný objektiv. Vysoká cena a celkově označení “Metabones” je již  zažitá garance kvality, ze které jsem se obával vybočit. Na internetu celkově není moc zdrojů, které by srovnávali Metabones s jinými speed boostery.
Metabones však prý není ani 100% spolehlivý, což mi potvrdili i zástupci eshopů, kteří již údajně řešili x reklamací Metabones adaptérů.

Objednal jsem tedy Viltrox z obchodu Film-Technika.com, kde ho v době vydání této recenze pořídíte za 6 490 tisíc Kč včetně DPH. K Viltroxu stejně jako k Metabones dostanete plastovou krabičku, v které najdete imbus a miniaturní šroubovák. Tím si můžete povolit a přenastavit optický člen tak, aby vaše objektivy ostřili na nekonečno. Pozor ale na strhnutí závitu. Šroub je opravdu miniaturní a je potřeba zvolit přiměřený tlak. Nutno poznamenat, že u Metabones XL jsem tohle dělat nemusel. Objektivy mám Sigma 18-35mm f1.8, Tamron 15-30mm f2.8, Canon 50mm f1.8 STM a Canon 100mm L f2.8. 

Objektiv jde na Viltrox adaptér nasadit příjemně díky pružině. Nevím, jestli to má nějakou praktickou výhodu oproti Metabones, ale minimálně pocitově to působí lépe. Viditelně také lépe drží v bajonetu, i když tam stále nějaká vůle je. Není se ale čeho bát. 

Při porovnání je kresba skoro totožná, ale přiznám se, že není úplně fér porovnávat dva odlišené adaptéry s odlišným koeficientem. Viltrox jen o něco víc aberuje a na plnou díru je měkčí. Přijde mi, že vytváří opar. Na druhou stranu se mi ještě nestalo, že bych kvůli němu musel vypnout a zapnout fotoaparát jako s Metabones. Bohužel mi nefungoval s Blackmagic Pocket 4K. Nemohl jsem ovládat clonu. Měl jsem nejnovější firmware a restartování kamery mi nepomohlo. Rashid mě konfrontoval s tím, že Viltrox s Pocket 4K funguje. Sám ale pak natočil video, které potvrzuje i moji verzi a tvrdí, že je potřeba udělat downgrade aspoň do doby, dokud Viltrox nevydá nový firmware.

Kamarád Jirka Klemenc, který nám lítá s dronem měl podobný problém jako já. Clona mu sice fungovala, ale kameru musel často restartovat.

Zahraničí testy

Závěr

Co říct na závěr. Viltrox je první funkční kopie, která nabízí stejný komfort jako originální Metabones za zlomek ceny a je jen hezkou ukázkou toho, jak Metabones ve skutečnosti “ždímal” své zákazníky. Chápu, že vývoj stojí hodně peněz a platí se hlavně za nápad, to je v pořádku, bohužel Metabones mi nikdy nepřišel jako skvěle zpracovaný adaptér i vzhledem k vysoké ceně. Vynikající zpracování má podle mě Sigma MC-11. Nádherně lícuje k bajonetu. Není tam žádná vůle a spolu se Sigma objektivy se chová jako nativní bajonet, ne adaptér.

Sigma MC11 – adaptér pro Canon EF objektivy na Sony E

Po zvážení tedy musím na b-kameru jednoznačně doporučit Viltrox a Metabones bych si nekoupil. Na hlavní kameru záleží, jestli chcete šetřit peníze nebo ne.

Comments (6)

 1. Jiří

  čau můžu se zeptat jestli nevíš jak bude na Viltrox 0.71x fungovat s EF-S objetivem?
  Respektive leží mi doma rybák Samyang 8mm f/3,5 který jestli teda všechno správně chápu je EF-S a pokud tohle spojím bude vše fungovat?
  Nejsem si právě zcela jistý a nenašel jsem o tom moc info…Bylo by to na GH5..
  Popřípadě pokud by to nefungovalo jak má jaké rybí oko by jsi doporučil pokud bych chtěl zůstat u EF bajontu…Nemám rád prach a speedboster bych nejraději nesundával…
  Popřípadě je v tomhle ohledu lepší metabones než viltrox co se tyče EF-S???
  Díky

 2. petrspetla

  Na žádný speedbooster bych skla určená pro APS-C nedával, krom snad Sigma 18-35mm f1.8. Bude ti to silně vinětovat. Adaptéry mají s EF-S problém jen z jednoho důvodu. EF-S vyráběl pouze Canon a jeho objektivy se vysunovaly směrem dozadu k čipu. Dnes se to používá “nesprávně” pro označení APS-C objektivů. Pokud chceš rybí oko, podívej se po FF variantě.

 3. Roman Matýšek

  Vzhledem k tomu ze Metabones mi odesel uz druhy a prvni kus poslany na reklamaci firma ztratila, nemam zadne vycitky ze tohle bude alternativa.

 4. petrspetla

  Já naštěstí musím zaťukat a Metabones XL speedbooster mi funguje už druhým rokem bez problémů. Viltrox je trochu měkčí a u nového FW u BlackMagic Pocket 4K nefunguje. Ale za ty peníze, zvlášť ze zahraničí (cca 2500) je bez konkurence. Přeji ať slouží dobře a dlouho 🙂

 5. Luke

  Ahoj, prosimtě, trochu se v těch číslech a údajech ztrácím… Když tedy budu chtít použít na tělo GX80 speedboster Viltrox a objektiv Canon 50mm f1.8 STM – Co mi z toho vyleze? 🙂 Půjde i Autofocus a stabilizace?

 6. petrspetla

  Ahoj, je několik pohledů jak se na to dívat. Buď můžeš vynásobit 0,71 ohniskovou vzdálenost objektivu nebo crop factor, je to jedno. Z praktického hlediska ti půjde optická stabilizace a AF bude mnohem pomalejší, než s nativním objektivem pro Panasonic. Dosáhneš menší hloubky ostrosti. Jen u Viltroxu pozor na nižší clonová čísla okolo f1.8, protože Viltrox pak vytváří menší opar.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.