3.8.2019 petrspetla

Videohlavy Benro

Výrobky od společnosti Benro jsem poprvé zaregistroval před osmi lety, kdy si kamarád koupil video stativ Benro KH25 s polokoulí. I když to nebyl stativ, který by vám vydržel deset let, za cenu 3 500 Kč neměl žádnou konkurenci. V současnosti si můžete koupit jeho novější verzi KH25N. Benro není žádný malý výrobce. Jen jejich výrobní haly tvoří plochu 35.000 m2. A i když to je čínská značka, jejich výrobky jsou kvalitní a dostanete na ně pětiletou záruku.

Před několika měsíci jsem začal řešit nákup nových stativových noh a po důkladné rešerši jsem zvolil Benro TMA47AXL. Proč Benro a ne Manfrotto, Gitzo nebo Sachtler?

Jak už jsem napsal, Benro nabízí pětiletou záruku. Podle českého distributora řeší v rámci reklamací spíše drobnosti. TMA47AXL  jsou velmi vysoké a bytelné nohy s obří nosností 20kg. A stojí jen 6 490Kč! Měsíc jsem na ně dával vlastní video hlavu Manfrotto MVH 502, ale po domluvě s distributorem jsem se rozhodl vyzkoušet i videohlavy od Benro.

Jsem za to rozhodnutí rád, protože mě zpracováním velmi překvapili a v několika směrech i předčí své Manfrotto alternativy. Dám příklad. Několik let jsem používal na slideru hlavu Manfrotto 500 MVH, kterou v eshopech pořídíte za tři tisíce korun. Tato video hlava nemá oddělenou základnu a pokud se ve slideru kousne, musíte ji dotáhnout na maximum a mlátit do rukojeti (švenkovací páky), aby se uvolnila. Benro má oddělenou základnu už u té nejlevnější video hlavy S2. Na druhou stranu nepopírám, že MVH 500 nemá za podobnou cenu vyšší nosnost. Benro S2 je video hlava, která se hodí spíše cestovatelům a začínajícím video tvůrcům, protože je opravdu miniaturní a unese pouze 2,5kg. Co se týče poměru velikosti a nosnosti mi přijde zajímavá i hlava Benro S4.

Z pohledu profesionálního tvůrce mě ale zajímá vyšší segment hlav a to S6, S7 a S8.

Benro S6 je videohlava, která zaujme nosností 6kg a nastavením protiváhy ve čtyřech krocích od 0 do 6kg. Alternativa Manfrotto 502 MVH, kterou i vlastním a je v podobné cenové kategorii nic takového nenabízí. S6 ale zase chybí horizontální nastavení odporu při švenkování. S tím přichází až hlavy S7 a S8.

Obě hlavy jsou si velmi podobné co se týče funkčnosti. Rozdílné jsou v zaměření. S7 je mnohem menší, než S8 a je určena profesionálům, kteří natáčí na fotoaparáty nebo případně kamery jako Pocket 4K. Benro S8 je zase určena profesionálům, kteří natáčí na Pocket 4K a mnohem větší a těžší kamery. Nebál bych se na ní dát RED Dragon nebo Alexu Mini. Na Benro S7 i S8 si můžete dokoupit 75mm polokouli BL75N. Celkové představení video hlav a mé dojmy najdete ve videu níže. Hlavou Benro S8 jsem se rozhodl nahradit svoji stávající hlavu Manfrotto MVH 502 a budu ji dlouhodobě testovat s tím, že na ní vydám samostatnou obsáhlou recenzi.

Za zapůjčení videohlav děkuji českému zastoupení Benro.cz a Oehling.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.