20.1.2020 petrspetla

Věci co mě serou #2

I když jsem si myslel, že jeden článek na toto téma bude stačit, během několika týdnů jsem nabral spoustu nové inspirace.

Věci co mě serou

1) Lenost nezná mezí

Na jednu stranu se nebojíme kritizovat školství v tom, že jedou už stovky let podle starého mustru. Děti se neučí s informacemi pracovat, nýbrž si je jen zapamatovávají nazpaměť. Když ale vidím, jak se většina lidí chová ve velkých skupinách, je mi upřímně řečeno na blití. Když něco potřebuji dohledat, použiji Google. Když něco potřebuji dohledat ve skupině, použiji vyhledávač, který je přidružen k dané skupině.

Proč? Přijde mi to jako slušnost. Díky tomu zjistím, jestli se už někdo na podobný dotaz nezeptal a případným rádcům ušetřím spoustu času.

Místo toho se ze skupiny DSLR video stala skupina o poradenství PC hardware. A když už se někdo zeptá na to samé, je vtipné pozorovat rady od lidí, kteří očividně nemají moc zkušeností. Karma?

2) Přivlastnění práce

S kamarádem jsem se bavil o tom, že nemám problém na jeho projektech dělat zadarmo, protože jsem to dělal už v minulosti načež mi bylo odpovězeno, že jsem na nich zdarma nikdy nedělal, protože jsem je využíval jako referenci.

A ti co na projektech dělali za peníze si je nedávají do portfolia? To se vylučuje?

Když zmínil, že moje záběry jsou jeho, pousmál jsem se, protože autorské právo mluví jasně.

3) Stoprocentní víra v zákony

Ve skupině o létání s drony padl dotaz na to, co dělat s člověkem, který mu pravidelně létá s dronem u oken a natáčí mu interiér domu. Podle toho co napsal, pachatel létá z vedlejší vesnice a nepomohla mu ani ústní domluva při zapojení policie. Z pochopitelného a morálního důvodu se ve skupině objevila spousta hlasů “Sestřelit, sestřelit a sestřelit”. Mysleli tím samozřejmě dron. Pak se tam objevil tzv. “šerif sociálních sítí”, který nikdy nic podobného neřešil, ale měl spoustu praktických rad a všechny ostatní upozornil na to, že jde o nabádání k trestnému činu.

Při otázce, jak by danou situaci řešil odvětil, že přece by si dron natočil při činu včetně přistání a potom informoval policii s ÚCL. Když jsem si to představil, pán měl natočit dron, pak rychle nastoupit do svého vozu a upalovat do vedlejší vesnice a doufat v to, že najde dotyčného pilota. Toho si natočit a zavolat policii. Zní mi to jak Bondovka s tím, že by při jízdě pravděpodobně musel i porušit pár zákonů, protože auto na rozdíl od dronu musí jet po cestě a to nepřekročenou rychlostí. Připomíná mi to obhájce lidských práv, kteří se nikdy nepodívali do ghetta, ale všechny ostatní, kterým vadí, označují za nácky.

Na hrubý pytel hrubá záplata.

4) Chci plnou taxu

Nemám práci, chci plnou taxu, ale stejně se těžko uživím a vlastně už se tím ani neživím, protože jsem žádnou práci neměl. Přesně takových lidí jsem si u filmu všiml. Upřímnost na bodě mrazu. Jak řekl můj známý:

Raději udělám tuhle práci za polovic, než abych doma seděl na prdeli.

5) Nedostatek pokory

V jedné skupině jsem si všiml pána, který si nevěděl rady s Davinci Resolve. Doslova ho poprvé otevřel, ale hned v druhé skupině už si napsal do popisu schopností, že v Davinci Resolve pracuje na profesionální úrovni.

Závěr

Kdybych to měl shrnout, došel jsem k jednomu rozhodnutí. Před lety jsem přestal používat TV a začal jsem se cítit líp. Sami určitě víte o čem mluvím. Spousta toxických zpráv o hovně, které se snaží zaujmout a na konci se to snaží vyrovnat záběry na koťata. Stejně tak cítím, že toxické jsou i sociální sítě. Sám když jsem se na něco v minulosti ptal, nikdo mi neodpověděl, protože nikdo neznal odpověď. Kdyby totiž byla na Google, dohledal bych si ji. Takhle jsem akorát věnoval spoustu času lidem, kteří si ten čas ani nezaslouží.

Pokud hledáte dobrou filmařskou skupinu na Facebooku, přihlašte se do Svět v hledáčku. Aktuálně tam probíráme stravu při natáčení a možné náhražky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.