4.6.2018 petrspetla

Variabilní ND filtry od VFFOTO

Trocha teorie

Expozice obrazu se nastavuje postupně. Začíná se na cloně, která určuje hloubku ostrosti, poté přichází na řadu rychlost závěrky, která určuje ostrost pohybu a jako poslední citlivost.

V situacích, kdy je obraz při nejnižší hodnotě ISO stále přeexponovaný (přesvícený) se používá neutrálně šedý filtr. Šroubuje se na přední část objektivu a liší se rozměrem a ND faktorem. ND faktor udává kolik světla filtr pohltí.

ND filtry lze kombinovat. Existují šroubovací a destičkové, které se vkládají do kompendia (mattebox). Ten může fungovat i jako sluneční clona. Šroubovací se rozdělují dále na pevné a variabilní. Pevné jsou levnější a obecně i opticky kvalitnější, protože na rozdíl od variabilních neobsahují dva polarizační filtry. Na druhou stranu nejsou tak praktické a musíte jich mít v zásobě několik. Variabilní filtr při slunečném dni nasadíte na objektiv a “necháte ho tam až do večera”.

Začínající tvůrci ale mají většinou hluboko do kapsy a absenci ND filtrů řeší zkracováním času na hodnoty jako 1/4000. To by bylo pochopitelné u akčních filmů, kdy pohyb působí správně tvrdě, ale už to není obhajitelné u svatebních videí. Obraz pak strobuje a působí nepřirozeně “hnusně”.

Souboj natočený na krátký čas

Variabilní ND filtry od VFFOTO

Díky Viktoru Šulcovi a jeho půjčovně foto a video techniky jsem narazil na filtry od české firmy VFFOTO.

Variabilní ND filtry vyrábí ve čtyřech rozměrech – 67, 72, 77 a 82mm a prodávají je za velmi hezké ceny se zárukou na 10 let. Pořídil jsem si proto dva a to 67 a 72mm.

Zajímavé informace k variabilním ND filtrům od VFFOTO

  1. Filtry vyvíjí, designují a kompletují v České republice.
  2. Filtry mají nano vrstvy, díky kterým jsou odolné vůči vodě, poškrábání, znečištění a jednoduše se čistí.
  3. Filtry jsou vhodné pro ohniska od 16 do 800 mm (po přepočtu na FF).
  4. Filtry mají hydrofóbní úpravu. Kapky se nerozlévají, ale tvoří kuličky. Voda se dá lehce zfouknout balónkem.
  5. Skleněný filtr nevytváří statickou elektřinu. Díky tomu nepřitahuje prach.
  6. V případě poškození vám ve VFFOTO vymění sklo.
  7. Každý filtr kontrolují v České republice a dávají na něj desetiletou záruku.

Osobní zkušenost

První co mě překvapilo je krabička, kterou používají univerzální pro všechny čtyři velikosti. U 67 a 72mm je tedy zbytečně větší, než by musela být, ale to je jen detail. Před otevřením musíte strhnout samolepku s garancí kvality, logem a podpisem majitele firmy. Na zadní straně jsou dodatečné informace. ND faktor mají 2 až 32, tedy snížení EV o pět čísel.

Nejmenší a největší zatmavení

Setup

Test

Kresba zůstává beze změny. Mění se ale teplota barev. Podle výrobce maximálně o 500K. Nejde o nic závažného. Zkušený grader si s tím poradí.

V protisvětle se filtr chová dle očekávání – beze změny. Níže je fotografie pořízená při natáčení nové pohádky o Rýbrcoulovi.

Variabilní ND filtry jsem používal při natáčení všech záběrů v exteriéru krom noci. Musím ocenit jejich odolnost proti dešti. Voda šla jednoduše zfouknout balónkem a případná mastnota z nechtěného prstu zase ubrouskem.

V den dokončování článku se mi stala menší nehoda. Sigma 18-35mm f1.8 mi s filtrem vyklouzla z ruky a dopadla z necelých dvou metrů přímo na přední člen. Objektivu se naštěstí nic nestalo, ale schytal to ND filtr. Objevila se na něm menší prasklina (zelené světlo v odraze na fotce níže) a otáčení začalo jít ztuha. Pravděpodobně mi ale zachránil objektiv a tak jsem si hned objednal nový.

Mohl jsem si nechat vyměnit jen sklo, ale čas jsou také peníze a navíc mě to přimělo k řádnému otestování fyzické odolnosti filtru.

Voda

Voda tvoří na povrchu kapky, které jdou jednoduše setřást nebo sfouknout.

Šroubovák

Nejprve jsem zkoušel do filtru rýt a vyšel z toho bez újmy. Potom co jsem začal do filtru mlátit se už objevili na skle menší odřeniny.

Závěr

Koupi ND filtrů od VFFOTO doporučuji. Nejenom, že si pořídíte kvalitní výrobek za nízkou cenu, ale ještě tím podpoříte českou firmu.

,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.