20.11.2018 petrspetla

Vánoční speciál – dárky pro filmaře

Vánoce se blíží. Je to krásné období, plné pohody a příjemně stráveného času s rodinou a přáteli. Pro někoho je ale stresující vybírat dárky.

On natáčí, ale já tomu nerozumím. Co mu mám koupit?

Ne každý je milionář, aby potěšil své dítě kamerou od RED nebo Arri se setem anamorfních objektivů. Pokud řešíte něco v nižší cenové kategorii, čtěte dál. Některé dárky jsem vybral na Amazonu, protože je v České republice neseženete. Pokud s Amazonem zkušenosti nemáte, přečtěte si článek níže. Předem ale říkám, že není čeho se bát. Objednání je jednoduché a dodání trvá jen pár dní.

Amazon – zkušenosti s nákupem

Director’s viewfinder

Director’s viewfinder je v překladu režisérův hledáček a přesně se tak chová. Režisér nebo kameraman si na něm navolí formát, ohniskovou vzdálenost a pak se přes něj dívá. Díky malé velikosti si ho může brát neustále sebou a na place mu ušetří spoustu času.

Obdobně funguje i aplikace Sony Magic Viewfinder pro mobilní telefony, která je zdarma, ale není to ono.

Odkaz: Klikněte zde.

Klapka

Klapka potěší každého filmaře, i kdyby si ji jenom měl vystavit na poličku. V praxi usnadní práci při synchronizaci zvuku a rychlé orientaci ve střižně.

Odkaz: Klikněte zde.

Cine Tracer

Program sloužící pro preprodukci. Můžete si v něm vyzkoušet techniku, svícení, udělat storyboard nebo animatic. Je postaven na engine Unreal Engine 4 a ovládá se jednoduše jako počítačové hry.

Odkaz: Klikněte zde.

Světlo Aputure Amaran AL-M

Malé praktické světlo o velikosti kreditní karty. Na výběr máte dvě podle výkonu a odolnosti. Amaran AL-M9 a Amaran AL-MX. Obě mají integrovanou nabíjecí baterii, která vydrží svítit pár hodin. MX má ale mnohem větší výkon a vydrží i déšť a mráz. Já mám AL-M9 a nosím ho neustále u sebe.

Batoh Lowerpro Flipside 400AW II

Batohy od společnosti Lowepro, která teď patří pod Manfrotto, používám už asi sedm let a z toho model 400 AW čtyři roky. Spadl jsem s ním na záda a technice se nic nestalo. Sám jsem si ale málem vyrazil dech. Natáčel jsem s ním v dešti, sněhové vánici, mrazu a techniku uchránil. Mezi hlavní výhody počítám přístup k vybavení ze zad, takže vás kapsáři jen tak neokradou, bederní pás pro jednoduché přehození batohu ze zad na břicho (vyměníte objektivy nebo baterku bez nutnosti dávat batoh na zem), pláštěnku a slušný vnitřní prostor.  Dejte si ale pozor na šedý dovoz. Sice ušetříte, ale většinou jde o falešné batohy z jiného materiálu, který se trhá. Na batohu bych nešetřil! Chrání techniku a bez problémů vydrží i několik let.

Odkaz: Klikněte zde.

Rode Smartlav+

Nikdy nevíte, kdy tvůrce bude potřebovat mikrofon.  Smartlav+ je miniaturní klopák, který funguje skvěle nejen s mobilním telefonem, ale přes krátkou redukci i s fotoaparátem a kamerou. Mobilní telefon může do začátku tvůrci ušetřit peníze za rekordér. K mikrofonu se dá dokoupit také šestimetrová prodlužka.

Odkaz na Smartlav+: Klikněte zde.

Odkaz na redukci: Klikněte zde.

Gaffa

Páska, kterou jednoduše utrhnete, nalepíte kamkoliv a nenechává po sobě bordel. Každý filmař ji musí mít. Znáte to.

Když to nedrží a má to držet, dej na to gaffu.

Odkaz: Klikněte zde.

Čistící sada

Lenspen, utěrka z mikrovlákna a ofukovací balónek s filtrem vyřeší všechny problémy se špínou na objektivu.

Odkaz: Klikněte zde.

Je libo kurz nebo ebook?

Pro začínající filmaře prodávám spoustu kurzů a ebooků na svém eshopu. Mezi nejoblíbenější patří balíček ebooků All in one pack, kurz na Davinci Resolve a nově bych doporučil kurz Svět v hledáčku. Učení už nebylo jednodušší.

Ebook – All in one pack

Davinci Resolve – kurz pro začátečníky

Svět v hledáčku (masterclass) – alfa verze

Režisérské křeslo

Na place se často na něco čeká a režisér i kameraman si rádi sednou. Navíc je fajn připomenout si, kdo je tu pánem a jak se jmenují.

Odkaz: Klikněte zde.

M42 objektivy

Staré objektivy jsou většinou celokovové, plně manuální a jsou levné. Pro všechny filmaře jsou lákavé kvůli tomu, že mají svůj charakter a nepotlačují “chyby” jako moderní objektivy tzn. aberace, lens flare, jsou měkká apod.

Nákup doporučuji buď ve FotoŠkoda v přízemí v bazarové sekci nebo na Paladixu.

Závěr

Ať už koupíte cokoliv, věřím, že obdarovaný bude nadšený. Hlavně to chce klid a pohodu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.