30.11.2019 petrspetla

Vánoční dárky – tipy pro filmaře 2019

O tom jaké koupit dárky pro filmaře jsem napsal článek už minulý rok a letos si dáme i jeho pokračování.

Vánoční speciál – dárky pro filmaře

Uspokojit nerda, který si rád zaslintá nad LED panelem není jednoduchá věc.

Je libo kurz nebo ebook?

Vzdělávání není nikdy dost a letos jsem si opravdu mákl. Vydal jsem šest nových kurzů. Celý prosinec navíc můžete využít slevový kupón, který vám cenu sníží o 45% “vanoce2019”.

Davinci Resolve – 3v1

Blackmagic Pocket 4K – kurz od A do Z

Kurz o natáčení krátkých dokumentů

Kurz o natáčení reklamních videí

Kurz natáčení telefonem

Kurz o natáčení hudebních videoklipů

Světlo

Každého filmaře potěší dobré světlo a každého ježíška potěší zase nízká cena. Světlo Neewer 200Ws splňuje obojí. Za cenu okolo sedmi tisíc dostanete 200W SMD LED světlo s Bowens mount a dálkový ovladač.

Koupil bych k tomu i pořádný softbox.

Stativ na světla

Kupovat světlo bez kvalitního stativu nemá smysl. C-stand sice nikdy není šlápotou vedle, ale pokud hledáte lehčí a levnější variantu, doporučuji 2,8m LEDGO.

Monitor

Pokud váš filmař nemá ke kameře nebo fotoaparátu monitor, kupte mu ho. Uvidí lépe na to, co natáčí. Doporučuji Feelworld FW279 s jasem 2200 nitů. Díky němu uvidí na displej i na přímém letním slunci bez sluneční clony.

Instax

Neznám nikoho, koho by nenadchlo kouzlo Instax fotografií. Stačí vložit kazetu s fotopapírem, správně zakomponovat fotografii a cvaknout. Během chvíle vám vyjede stylová fotka v ochranném obalu, kterou si můžete i popsat. Já osobně preferuji Instax Wide kvůli větší velikosti fotografií.

Mám i Instax Mini, ale už bych ho znovu nechtěl.

Baterky

Kupuje si váš filmaře neustále nové AA nebo AAA baterie? Kupte mu nabíjecí Eneloop Pro od Panasonicu. Jsou sice dražší, ale vydrží mu několik let, což je nejen ekologické, ale i finančně úsporné. Doporučuji koupit set s nabíječkou a k tomu pak zvlášť další AA nebo AAA baterie dle potřeby.

Pokud chcete ušetřit, můžete zkusit alternativní baterie od Ikea. Podle všeho by mělo jít o rebrandované Eneloop baterie, akorát za skoro 1/3 cenu.

Sluchátka

Sluchátka se hodí na plac i k počítači a vlastně nejen tam. Každý si jednou za čas rád poslechne hudbu nebo film s dobrým zvukem. Audio Technica M60x jsou sluchátka za dobrou cenu a hrají skvěle, což potvrzují i zahraniční recenze.

“Reproduktory” k počítači

V případě, kdy filmař už sluchátka má, kupte mu nearfield monitory. Tipy naleznete v článku níže.

Mix zvuku ve studiu – nearfield monitory

Gaffa tape

Kdo u sebe nenosí gaffu, není filmař. Gaffa podrží a skryje cokoliv. Správný filmař si s ní opraví i rozpadající se auto. A narozdíl od trenek a ponožek jí není nikdy dost!

Kufr pro kameru

Když už má kameraman tolik příslušenství ke kameře, že se mu nevejde do batohu, kupte mu kufr. Lowepro PhotoStream RL 150 už používám několik měsíců. Rozměry jsou přesně takové, abyste s ním mohli do letadla. Je odolný, nabízí spoustu místa pro techniku i 15″ notebook. A vypadá skvěle.

Externí disk – SSD

Externí úložiště se hodí filmaři vždy. SSD může použít nejen pro přenášení dat, ale i střih a záznam. Samsung T5 jsou kvalitní malé odolné SSD disky za slušnou cenu. Prodávají se v 500GB a 1TB variantě. Brát nižší podle mě nemá moc smysl.

Mini RGB světlo

Sunway FL-70RGB světlo pořídíte na Film Technice za 2 890Kč.

Cinetracer – storyboard v herním enginu

Cinetracer ještě ani není v beta verzi, ale kameraman Matt Workman neustále pracuje na jeho vývoji. Filmař se pomocí této hry může “naučit svítit”, stavit storyboardy a animatic.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.