28.11.2020 petrspetla

Tipy na vánoční dárky pro filmaře 2020

Najít vhodný dárek pro filmaře z pohledu laika není moc jednoduché. Často to proto končí u dárkového poukazu, tedy peněz, ale řekněme si, že to není příliš originální. Zkuste proto zvážit jeden z produktů níže.

Termo hrnek – přibližně 300Kč

Filmař za svůj život vypije obrovské množství kofeinových nápojů. Jak jinak mu požitek ozvláštnit, než termo hrnkem, který vypadá jako objektiv.

Filmová klapka – od 200Kč do několika desítek tisíc (dřevěné, plastové, elektronické…)

Začínající kameraman si ji spíše vystaví na poličku, než aby ji používal, ale srdce potěší. Pokud ji potřebuje pro své projekty, zvažte plastovou s fixem. Vydrží více, než dřevěná a lépe se drží.

Filmová klapka se dá koupit i ve formě stylových hodin.

Gaff tape – od 200Kč

Kdo u sebe nenosí gaffu, není filmař. Gaffa podrží a skryje cokoliv. Správný filmař si s ní opraví i rozpadající se auto. A narozdíl od trenek a ponožek jí není nikdy dost!

Dual Lock samolepící suchý zip – od 800Kč

Hodí se pro uchycení příslušenství na kameru.

Čistící sada na čip Eyelead SCK-1 – od 1000Kč

Suché čištění čipu není složité, jen je potřeba použít vhodný nástroj. Eyelead obsahuje adhezivní kostku, která na sebe nalepí nečistoty z čipu. Kostku pak vyčistíte pomocí dodávaného viskozního papírku. Výhodou je, že kostku může filmař používat do nekonečna, papírky je možné koupit zvlášť.

Fotografické rukavice Vallerret – od 2000Kč

Zima umí být krásná, ale zároveň i krutá. Točit v mrazu, když je -20 stupňů a zároveň operovat s technikou není příliš příjemné, pokud nemáte vhodné rukavice. Valleret je značka, která se zaměřuje na kameramany a fotografy. Rukavice vyrábí v několika variantách.

Výčet výhod:

  1. Zpracování z merino vlny a pravé kozí kůže
  2. Pletené manžety
  3. Výklopný ukazováček a palec pomocí magnetu
  4. Palec a ukazováček je vybaven semišovou vrstvou pro dotykové obrazovky
  5. Přiléhavý střih – nejsou příliš velké
  6. Kapsička pro SD kartu

Gaffer glass – od 2000Kč

Skvělý dárek pro osvětlovače, který se díky gaffer glass může dívat přímo do světla. Objednat se dá i v České republice.

Nanlite Pavotube II 6C – miniaturní RGBWW světlo za 2790Kč

Doporučit velké světlo není jednoduché, protože každý má jiné preference a kvalita se dost liší v závislosti na ceně. S malým světlem jako Pavotube II 6C ale chybu neuděláte. Filmař si ho může brát neustále sebou, pomocí magnetu na zádech ho může upevnit k jakémukoliv kovovému předmětu a zvládá velký výčet efektů/barev. Baterie je integrovaná a dobíjí se pomocí USB-C.

Zajímavou alternativou od stejného výrobce je také LitoLite 5C, které svítí více a déle.

Powerbanka – od 2000Kč

Powerbanka je záložní baterie, s kterou můžete dobít mobilní telefon, notebook, baterky do fotoaparátu nebo dokonce i nastartovat auto. Velkým powerbankám se říká nabíjecí stanice a s takovou už můžete napájet i LED světla. Pokud máte hluboko do kapsy, doporučuji rychlo nabíjecí Xiaomi s 20000mAh.

Director’s viewfinder – od 3000Kč

Director’s viewfinder je v překladu režisérův hledáček a přesně se tak chová. Režisér nebo kameraman si na něm navolí formát, ohniskovou vzdálenost a pak se přes něj dívá. Díky malé velikosti si ho může brát neustále sebou a na place mu ušetří spoustu času.

Obdobně funguje i aplikace Sony Magic Viewfinder pro mobilní telefony, která je zdarma, ale není to ono. Doporučuji placenou Magic Universal Viewfinder pro Android a Cadrage Directors Viewfinder pro iOS.

Přenosné SSD – od 3000Kč

Disků není nikdy dost. Filmař data přenáší, zálohuje a zpracovává je. Když mu koupíte odolné miniaturní přenosné SSD s kapacitou aspoň 1TB, několik let mu vydrží. Například SanDisk Extreme Portable SSD 1TB nebo Samsung T5 1TB.

Kniha, kurz nebo merchendise

Víte, že má filmař rád Star Wars? Kupte mu cokoliv s tématikou filmu. Obdivuje režiséra, o kterém už vyšla kniha? Kupte jí. Tráví dlouhé večery u počítače a učí se v novém programu? Kupte mu kurz od lektora, kterému důvěřujete.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.