3.12.2019 petrspetla

Tipy a triky pro začínající dronaře

První zmínky o létání známe už z eposu o králi Etanovi z poloviny třetího tisíciletí před Kristem, případně z pověsti o Daidalovi ze starověkého Řecka.

“Jakmile vyzkoušíte létání, budete navždy chodit po zemi s očima obrácenými k nebi, protože tam jste byli, a tam se budete vždycky chtít vrátit.” Leonardo Da Vinci

Létání přináší pocit svobody. Kolikrát jste se podívali na ptáky a řekli si “Taky bych chtěl umět lítat?”. Třeba Břehouš rudý uletí bez přestávky až 10 200 kilometrů.

Ten se za život někam podívá.

Člověk sice už létat umí díky letadlům a vrtulníkům, ale obojí rozhodně nepatří mezi každodenní záležitosti, protože letenky i pobyt v cizí zemi něco stojí.

Naštěstí se celkem nedávno objevily drony, které na rozdíl od RC vrtulníků s GoPro zvládne ovládat i cvičená opice. S možností jednoduchého létání, kvalitního záznamu i nízké ceny zájem o drony neustále roste. Každoročně se jich v České republice prodá tisíce kusů a ve světě dokonce miliony. S rostoucím počtem ale zároveň vzrůstá nebezpečí s jejich používáním o kterém jsem psal v článku níže.

Věci co mě serou

Kvůli úhynu zvířat, škodě na majetku, úbytku soukromí a možnému riziku srážky s větším dopravním prostředkem dojde samozřejmě na svazování pravidly. Brzy nás čeká povinná registrace dronů včetně online zkoušky. O tom na co si dát pozor při létání s dronem jsem natočil interview níže s profesionálním pilotem.

K tomu ještě zamyšlení, kdy je lepší najmout si profesionálního pilota a kdy si práci zvládnu udělat sám.

Nikomu ale nehodlám vnucovat pravidla létání včetně bezpečnosti, pokud mi s tím nikdo nebude létat nad hlavou. Proto se rovnou přesuneme na praktické tipy a triky z pohledu kameramana.

Tipy a triky

 1. Pokud jste si koupili dron pro natáčení videa, přemýšlejte nad tím, co chcete natáčet a jak. Dost si u začínajících pilotů všímám, že jsou roztěkaní. Příklad. Řekněte si, že poletíte rovně. Spusťte nahrávání, počítejte do čtyř a s dronem leťte pouze rovně. Zní to sice směšně, ale většina pilotů nedokáže udržet pozornost a neustále s dronem hýbou, čímž vzniká nekoukatelné video. Chcete natočit obkroužení? Zapněte nahrávání, dostaňte se do něj a znovu počítejte.
 2. Nenechávejte expozici na automatice. Zapněte si histogram. Ten byste měli zaplnit z levé strany do pravé. Pokud natočíte tmavý materiál, krom toho, že bude tmavý bude i více šumět. Když natočíte příliš světlý materiál, budete mít v obraze spoustu vypálených (bílou) míst bez kresby, která už nepůjde obnovit. Pomoc si můžete natáčením do RAWu, ale to se týká pouze dražších a velkých dronů jako Inspire od DJI.
 3. Používejte ND filtr, který vám pomůže prodloužit rychlost závěrky. Čím kratší závěrku máte (1/500, 1/1000…), tím ostřejší bude pohyb. To může způsobit dvě věci. A) Obraz se bude při pohybu sekat (strobovat) a pohled na něj bude nepříjemný. B) Vyšší ostrost při pohybu bude náročnější na datový tok. Obraz bude vizuálně mnohem horší a to zejména při natáčení scén, ve kterých je příliš změn. Například voda, hýbající se stromy ve vzduchu apod.
 4. Natáčejte do maximálního možného rozlišení s nejvyšším datovým tokem, jaký vám dron umožní. Pokud se vám střih v PC bude sekat, nevadí, využijte možnost proxy střihu, který každý slušný program umožňuje. V praxi to znamená, že vám střihový program přerenderuje originální materiál do nižšího rozlišení s nižším datovým tokem. S tím pak pracujete při střihu, tudíž se vám nic neseká a teprve při exportu program využije originální materiál v původní kvalitě.
 5. Pokud váš dron neumožňuje záznam v 10 bitové barevné hloubce, nepoužívejte log. Připravíte se tím o barevné informace, obraz bude šumět a bude náchylný na rozpad.
 6. Nebojte se s obrazem pracovat v postprodukci. Natočením materiálu teprve zábava začíná a postprodukce není jen o přidání kontrastu a saturace. Přidáním vinětace můžete oddělit jasově objekt zájmu od zbytku obrazu. Úpravou barev zase umocnit atmosféru. Začínající v tomhle směru nejraději používají LUT. To je “barvící matematická tabulka”, kterou program využije jako preset. Během pár kliknutí tak získáte filmový obraz. LUT nikdy ale nepoužívejte na 100% a počítejte s tím, že musíte mít nejprve vyváženou bílou. LUT nabízím na svém eshopu. Ukázky najdete v odkaze níže.

Balení LUT

Abyste věděli, co reálně barvíte, potřebujete kvalitní monitor a sledovat pomůcky RGB Parade, Vectorscope Waveform.

Jaký vybrat monitor na video? – 2019

Důležité je i podsvícení.

Podsvícení monitoru – led pásky

Při střihu nepoužívejte prolínačky a efektové přechody, protože diváka velmi brzy omrzí. Ideální je tzv. tvrdý střih záběrů na sebe. Pokud vám obraz z dronu nepřijde stabilní, můžete mu pomoc v postprodukci stabilizací. V Adobe Premiere to je Warp Stabilizer, v Davinci Resolve zase Stabilizer.

Davinci Resolve je velmi schopným programem i ve verzi Free, která je zdarma.

Davinci Resolve – kurz gradingu

Adobe Premiere stojí cca šest stovek měsíčně.

Korekce barev a grading v Adobe Premiere CC V2

Jelikož s dronem natáčíte většinou z dálky, obraz působí pasivně a zkuste do něj dostat nějaký aktivizující prvek. Natáčíte zimní resort? Zkuste při začátku záběru dostat do záběru přijíždějící auto a sledovat ho. Natáčíte pro zimní areál lanovku? Sledujte lyžaře. Některé drony můžete vzít bez problémů i do roky a použít je jako gimbal. Scéna v čase 2:10 byla natočena běžícím kameramanem s dronem nad hlavou.

Celé video bylo natočeno legálně za pomocí záboru městské policie včetně povolení od všech potřebných úřadu a majitelů pozemků.

V případě, kdy máte více peněz a přemýšlíte nad tím, jaký si koupit dron, vezměte Inspire. První řada se dá koupit za čtyřicet tisíc korun a zvládá natáčení do RAWu. Jako výraznější výhodu ale vidím možnost měnit objektivy. Širokáč se hodí pro zabrání velkých celků (panorama města), ale už nikoliv pro sledování budov a pohybujících se objektů. S delším ohniskem teprve záběry začnou dostávat grády.

Drony pro profesionální práci

Oba s manželkou létáme, ale nevykonáváme letecké práce, od toho si najímáme odborníky. Showreel naší produkce můžete vidět níže.

Z pohledu člověka, který několikrát dělal kameramana (operátora) dronu a zpracovával data mohu dát tato doporučení. Mavic Air se mi jeví jako nejlepší pro start, kdy si člověk může vzít za den až sedm tisíc korun. Samozřejmě takový pilot musí vlastnit licenci a mít živnostenské oprávnění. Air má ve 4K slušný obraz. Oproti Mavic Pro se tolik nerozpadá a má i hezké barvy. Vyhnul bych se také křivce log, jelikož mi nepřijde, že bych získával větší data, ale stíny šumí a barvy se nedají obnovit do původní podoby. Raději v obraze přiznám přepal, než rozpad a vyblité barvy. Krom toho Air je malý, nebudí skoro žádnou pozornost a vydrží dlouho ve vzduchu. Oproti tomu je Phantom velká mrcha, ale proti gustu.

Jako další dron bych doporučil Mavic Pro 2 díky 10 bitovému záznamu. Mavic Pro 2 beru jako funkční mezi kus mezi malými drony jako Air a většími jako Inspire. Inspire jsme využívali několik let, jelikož měl mnohonásobně lepší výstup, než cokoliv pod ním, ale řekl bych, že Mavic Pro 2 to slušně srovnal, byť nenabízí možnosti RAWu. LOG už je ale možné bez problémů použít. Pro spoustu klientů je také rozumnější zaplatit za den létání deset tisíc, než skoro dvacet.

A pak samozřejmě Inspire 2. Skvělá mašina, která umožňuje natáčet do RAWu a ProResu. Bajonet má Micro 4/3, na který si nasadíte libovolné ohnisko dle potřeby. Ve vzduchu vydrží dlouho a není s tím taková dřina, jako s heavylifter, který beru vyloženě jako nástroj pro větší produkce, kteří chtějí létat s Alexou Mini a anamorfickými objektivy.

Závěr

Máte drona? Pokud ano, tak jakého? Živíte se natáčením videí nebo máte létání zatím jen jako koníček? Budete si kupovat nového k Vánocům? Dejte mi vědět pomocí komentáře.

Comments (2)

 1. ahoj, litame s p4p nejaky cas. Myslis si ze mavic pro 2 ma vyrazne lepsi obraz, respektive po vysledne postprodukci, prave diky 10bitu?

 2. petrspetla

  Pro člověka, který si hraje s obrazem je 10 bitový záznam z Mavic Pro 2 výrazným posunem. Nutně ale neříkám, že Phantom je horší.
  Phantom 4 Pro pokud vím zvládá 4k 60p. Mavic Pro 2 pouze 30p. Sám jsem ale nikdy zpomalení u dronu nevyužil. Mavic Pro 2 je lehčí, skladnější a také není tak hlučný. Pro mě je Mavic Pro 2 lepší volba. Často natáčíme na horách. Tahám se s technikou a vím, že kdybych létal, byla by váha i velikost důležitým faktorem. Na klienty, pokud někdo nelítá s heavylifter větší velikost stejně nezapůsobí. A pro mě jako zadavatele zakázek je pilot dronu s Mavic Pro 2 lepší volbou. Navíc i ten log pak má úplně jinou šťávu.

  Pro ostatní čtenáře ještě dodám, že u Inspire je důležitou výhodou ovládání dvěma ovladači, tedy pilotem a kameramanem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.