19.7.2021 petrspetla

Tamron – hodně muziky za málo peněz

Tamron byl pro mě donedávna velkou neznámou. Měl jsem zkušenost pouze s jeho třemi objektivy pro Canon EF a to 24-70mm f2.8 Di VC USD (první verze), 15-30mm f2.8 Di VC USD a 70-210mm f4 Di VC USD.

Tamron 15-30mm f2.8 VC – recenze

Zajímavostí je, že na 24-70mm f2.8 natočil Matthew Heineman oscarový dokument Cartel Land, přitom ho z druhé ruky seženete do deseti tisíc korun.

A jestliže Tamron patřil u zrcadlovek k méně zajímavým alternativním výrobcům daleko za značkou Sigma, u Sony se dostal na výsluní. Může za to možná i pravděpodobně fakt, že díky 12.07% podílu, který u Tamronu vlastní Sony mají všechny Tamron objektivy na Sony tělech výborné automatické ostření. Ale tím výčet pozitiv teprve začíná.

  1. Rychlé a spolehlivé automatické ostření
  2. Nízká váha a velikost
  3. Utěsnění proti prachu a vlhkosti
  4. Fluorová povrchová úprava předního členu
  5. Nízká cena
  6. Pěti letá záruka
  7. Minimální dýchání (focus breathing)

Když jsem se rozhodoval jestli si koupím Sony 24-70mm f2.8 GM za šedesát tisíc nebo Tamron 28-75mm f2.8 za dvacet dva tisíc, rozhodnutí bylo jasné. U Sony jsem neměl argumenty pro to, abych si koupil objektiv za téměř tří násobnou cenu a ani mi nepřijde, že by Tamron přinášel kompromisy. Oceňuji, že začíná až na 28mm s tím, že získávám na opačném konci o 5mm navíc. Ostří už od 19cm a váží jen 550g, což v mém případě oproti GM přináší úsporu ve váze jednoho pevného objektivu. Zároveň ale nepopírám, že je GM skvělým sklem. Při srovnání se Sigma 24-70mm pro Sony E je sice Tamron měkčí, ale zase opět mnohem lehčí a téměř nedýchá. Co mi vadí je, že nemá lineární ostření, ale kupoval jsem ho čistě pro AF jako “kropící” zoom.

A stejně tak jsem se rozhodoval při volbě teleobjektivu mezi Sony 70-300mm f4,5 – 5,6 za třicet šest tisíc korun a Tamron 70-300mm f4.5 – 5,6 za čtrnáct a půl tisíce korun. V tomto případě Tamron dokonce překonal Sony po všech stránkách.

A díky pozitivní zkušenosti si velmi brzy objednám i Tamron 17-28mm f2.8.

Mají Tamron objektivy nějaké výrazné nevýhody?

Určitě, nic není dokonalé. Spoustě lidem může vadit jejich plastové provedení, na druhou stranu není plast jako plast. A když si vezmu zkušenosti mých kamarádů, kterým spadl kovový objektiv na zem a praskl nebo se ohnul, stejně jim to nijak nepomohlo. A pokud si koupím plastový objektiv za dvacet tisíc korun nebo kovový za šedesát, oprava u toho plastového bude po pádu pravděpodobně i o dost levnější, stejně tak případná výměna při totální destrukci.

Druhou a zároveň poslední nevýhodou může být omezený výběr pevných objektivů, jelikož jich Tamron moc nevyrábí a většina z nich má světelnost pouze f2.8. Ale to už se nedá moc považovat za nevýhodu, spíš je fajn, že máme v rámci součtu všech značek široký výběr možností. Tamron bych tedy doporučil jako “prvotřídního” výrobce zoomových objektivů a při hledání těch pevných se spíše obraťte na nějakého jiného.

Tamron má teď mimochodem slevovou akci na pevné objektivy, kdy například 24mm/35mm f2.8 pořídíte jen za 6490Kč a 20mm f2.8 za 8 490Kč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.