20.1.2017 petrspetla

Světelnost f vs T

Pokud se zajímáte o video, určitě znáte filmové objektivy. Nejlevnější vyrábí Samyang (Rokinon) a místo značení světelnosti “f” mají písmeno T. Jaký je mezi tím rozdíl?

F (F-stop) vyjadřuje poměr ohniskové vzdálenosti k průměru vstupního otvoru (přední čočky). To ale v rámci jasu neodráží skutečnost, protože světlo musí po cestě překonat spoustu hmoty (optické členy – sklo, antireflexní vrstvy, světlo se odráží + tmel)). S tím už ale počítá světelnost značená T, která sestává z F + transmise.

Co to znamená v praxi?

Hloubka ostrosti závisí na f a expozice (jas) na T.

Proč je to důležité?

Může se stát, že budete například natáčet noční scénu. Použijete objektivy se stejnou světelností, ale jas v obraze bude rozdílný. U fotografií to nevadí, ale u videa ano, protože budete muset ručně upravovat každý záběr. Použití objektivů se světelností T šetří čas.

DXoMark

Pokud chcete znát skutečnou světelnost vašeho objektivu, najděte si ho na DXoMark. Například Sigma 24mm f1.4 má reálnou světelnost T1.8 a Tamron 15-30mm f2.8 VC zase T3.1.

Závěr

Mít set objektivů se světelností T je fajn, ale ne nutnost, protože třeba objektivy od Samyang bych si nikdy nekoupil. Jsou levné, dobře se s nimi manuálně ostří, ale tím jejich výhody končí. Na plnou díru (otevřenou clonu) jsou měkké a trpí na optické vady, zejména chromatickou aberaci. Na výše zmíněný Tamron nebo Sigmu se můžu 100% spolehnout a to je to hlavní. Mít vybavení, které vás nebude rušit tím, že nefunguje a umožní vám tvořit bez omezení.

Jaké objektivy používáte vy?

P.S: F a T je pouze jiné označení. Každý objektiv má F a T. U fotografických skel si můžete zjistit hodnotu T na DXoMark.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.