13.10.2019 petrspetla

Storyboarder – to nej pro tvorbu storyboardů

Storyboardy patří k pokročilejším částem preprodukce. Nakreslit políčko po políčku něco stojí (čas i peníze) a spousta tvůrců ani kreslit neumí. Investice do přípravy se ale vyplatí a to i v případě, kdy nebudete svůj plán dodržovat na 100%. Prostor pro improvizaci je také důležitý. Díky Storyboardu si uvědomíte, jestli příběh do sebe zapadá a nešel by odvyprávět ještě lépe.

Storyboarder

Storyboarder je aplikace zdarma pro Mac OS X, Windows a Linux. Zdarma? Ano a je dokonce i nejlepší. Jednoduše se používá, nepadá a nabízí dvě možnosti tvorby storyboardu. První je klasické kreslení políčko po políčku. Druhou je 3D prostředí ve kterém máte několik základních 3D objektů včetně postavy. Postava má několik presetů od muže, ženu po dítě s tím, že si můžete měnit i množství svalové hmoty. Krom toho u postavy také najdete přednastavené pózy, které můžete využít. Práce v tomto prostředí je velmi jednoduchá a během krátké doby si můžete vygenerovat profesionálně vypadající storyboard krátkého filmu nebo reklamy.

3D objekty si můžete stáhnout zdarma z různých webů. U storyboardu nepotřebujete vysokou kvalitu. Jen je před vložením do programu budete muset převést do formátu *.GLB. K tomu můžete využít program zdarma Blender nebo některou z online aplikací. Pak si ke každému políčku dopíšete informace, které potřebujete od akce po dialog a program vygeneruje PDF se seřazením jaké vám vyhovuje.

Závěr

Storyboarder by si měl povinně stáhnout každý, kdo to s natáčením myslí vážně. Pomůže vám to procvičit si i takové základní věci jako práci se střihovou osou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.