6.3.2019 petrspetla

Steadycam vs gimbal

Gimbal je novější a tak musí být zaručeně lepší, ne?

Dezinformace

Abych byl v obraze, sleduji české YouTubery a nestačím se divit. Často zmiňují fakta jako:

  1. Gimbal je dražší, než steadycam.
  2. Gimbal je stabilnější, než steadycam.
  3. Gimbal se vyvažuje lépe, než steadycam.

A přitom to je kravina. Měl jsem steadycam několik let. Vyzkoušel jsem si práci s originálním od Tiffen, případně jsem pracoval i s alternativou od Glidecam. Pak jsem přešel na gimbal Moza Air, ale určitě bych si netroufl tvrdit, že je obecně lepší, než steadycam. Není, ale v mém případě je praktičtější.

Steadycam

Steadycam vymyslel Garret Brown, který ho použil poprvé ve filmu Bound for Glory (1976), ale většina si spíše pamatuje ikonickou scénu z filmu Rocky, kde byl použit také a to ve větším měřítku.

Steadycam nepotřebuje žádné baterky. Pohyb z něj je spontánnější a unese i větší zátěž. Na ty profesionální, které mohou stát i milion korun nasadíte spoustu příslušenství (externí napájení, monitor, follow focus…) včetně kombinace s jeřábem. I z těchto důvodů se používá ve vysokorozpočtovém filmu spíše steadycam, než gimbal.

Já si pro svou vlastní produkci koupil Camtree Wonder 3 (Flycam HD 3000). V České republice ho koupíte u oficiálního distributora za 6 390Kč včetně DPH, ze zahraničí (Amazon.de) za 3 640Kč. Natočil jsem na něj recenzi.

Jeho nevýhodou je absence kalibrace ložiska, kterou má například Glidecam. Může se stát, že vám přijde vadný kus, který nemá vycentrované ložisko a steadycam vám nepůjde vyvážit. Jako laici to ale nepoznáte a za špatné vyvážení budete obviňovat svoji neschopnost. Levné steadycamy také nemají kvalitní quick release, takže se obraz při pohybu třese. Doporučuji ho vyměnit za standardní Manfrotto, který je celý z kovu.

Špatně vyvážený steadycam navíc plave a padá mu horizont.

Co mi vadilo byla i přenositelnost. Sice jsem v ceně dostal brašnu, ale složit do ní steadycam trvá nesmyslně dlouho. To samé platí i pro rozložení. Steadycam jsem proto sebou bral vždy už rozložený. Kvůli tomu se ale občas někde prohnul materiál nebo povolil šroub. Pak se to někde posunulo a celkově ta práce s tím byla silně nekomfortní. V té době jsem si ale nestěžoval. Neměl jsem nic k porovnání a v této cenové kategorii nic lepšího ani nebylo. Navíc jsem ho používal jen občasně.

Ve videu níže v čase od 24:44 se můžete podívat na to, jak se steadycam nemá držet.

Ručku má blíže k tělu a rotaci ovládá držením spodní části steadycamu. To je špatně. Držák by měl mít kolmo k tělu (bokem) a ukazováček s palcem druhé ruky pod ložiskem (viz. má recenze). Nevěřte proto YouTuberům bez předchozích zkušeností s natáčením. Já jsem ze začátku taky nevěděl několik měsíců, jak se má steadycam správně držet, ale už je to tak sedm let zpátky a netočil jsem o tom videa. 🙂

Se steadycamem se musíte naučit našlapovat, ale to není nevýhoda jen steadycamu. Naopak mi to přijde jako super trénink pro gimbal, který neumí stabilizovat kroky. Až budou standardem pěti osé stabilizátory, bude to třeba jinak. V současnosti si sice můžete koupit držáky s pružinami, které vám kroky trochu eliminují, ale přijde mi to jako zbytečnost. Zas tak skvělé to totiž není.

Zaměřil bych se na příčinu problému, jako ve všem a neřešil jen důsledek.

Gimbal

Elektronické stabilizace pro kamery jsou relativně novinkou. Za takového průkopníka se dá považovat společnost Movi, která vydala svůj první gimbal před čtyřmi lety. Jimi se pak inspirovalo DJI s Roninem a čínské a indické společnosti pak přišli s vlastním designem “jednoruček”.

Já se gimbalu dlouho vyhýbal, ale když vyšla Moza Air a dostal jsem na své narozeniny příležitost natočit si recenzi a ještě získat slevu, neváhal jsem. Pro moji práci mi přišla praktičtější, než steadycam.

  1. Je to celé malé a dá se to složit do kufru, který dostanete v ceně. Samotné vybalení včetně vyvážení trvá pár minut.
  2. Gimbal si udrží vertikální náklon a umí dělat i 360 stupňové otočky.
  3. Baterky vydrží přibližně dvanáct hodin.

Mezi výhody patří dodatečné funkce jako programovatelné časosběry, dálkové ovládání včetně ostření atd. Mezi nevýhody řadím menší odolnost. Už jsem viděl několik urvaných gimbalů v motorku. Zejména šlo o Crane V2 a 2, ale Rashid Garipov to dokázal i s Moza Air. Proto bych nikdy nechodil na hranici nosnosti nebo počítal s tím, že to je spotřební zboží a nemusí to vydržet více jak jeden rok aktivního používání. Na druhou stranu cena gimbalu není moc vysoká, takže se to dá přežít. Třeba Moza Aircross stojí deset tisíc a přijde mi, že má i lepší konstrukci, než Air.

Já na Moza Air dávám Panasonic GH5 se Small Rig klecí a Sigma 24mm f1.4. Řekl bych, že to je ještě docela v pohodě. Předtím jsem tam dával poloviční objektiv Canon 24mm f2.8 a mohl jsem s tím běhat celý den. Aktuálně ale přemýšlím nad tím, že i kvůli AF, které se může někdy hodit, budu na gimbal dávat Sony A7RII se Sigma 24mm f1.4. Tahle kombinace je i o polovinu lehčí.

Gimbalum se vyčítá, že pomalu reagují na změnu pohybu, ale to je jen otázkou nastavení. Skutečný problém se nachází v “robotickém” pohybu. Záběr ze steadycamu mi přijde pocitově živější.

Jinak za ten rok mě ještě ani jednou gimbal Moza Air nezklamal a na rozdíl od Steadycamu mě nebolí ruce a nekřivím si záda. U Steadycamu v kombinaci s GH3 a Sigma 18-35mm f1.8 jsem dost trpěl.

Princip vyvážení gimbalu najdete níže.

Zdraví

Tím se dostávám k tomu nejdůležitějšímu a tím je zdraví. Steadycam je kvůli závaží obecně těžší, než gimbal. Pokud si nepořídíte vestu s ramenem, aby se vám závaží přirozeně rozložilo z ruky do zad, koledujete si o zdraví. Proč? Budete totiž nepřirozeně namáhat jednu část těla jedním směrem. Kamarád kvůli tomu musel chodit na rehabilitace. Problémy se ale samozřejmě neozvou hned, ale časem s odstupem několika let.

Určitě nezapomeňte na cvičení. Ideální je koupit si aspoň hrazdu a přitahovat se nebo aspoň viset. Díky hrazdě mi mnohonásobně vzrostla síla. Ze začátku jsem měl problém udržet celé jetí klipu v jedné ruce (steadycam s vybavením cca 5 – 7kg). Pak už jsem to zvládal relativně bez problémů na několik jetí za sebou. Plusem je samozřejmě podívat se do zrcadla a naučit se správně držet tělo.

Jak začít

Kdybych neměl žádné zkušenosti se stabilizací, určitě bych začal se steadycamem. Glidecam HD 2000 už pořídíte za pár tisíc a v dnešní době neznám nic lepšího pro start. Několik měsíců bych se učil našlapování a správnému běhu, abych co nejvíce eliminoval kroky a pak bych teprve přešel na gimbal, ale to pouze v případě, kdybych to potřeboval. Někdy je fajn vlastnit i obě zařízení.

Nové modely

Bohužel znám lidi, kteří jsou schopní si koupit gimbal a za pár měsíců ho prodat za polovic, aby si koupili nový model. Ten jim přitom nic nového nepřinese, jen získají pocit aktuálnosti a o pár srdíček na Instagramu navíc. Neblázněte a berte gimbal jako investici na pár let. Nekupujte si nejlevnější modely. Kupte si něco ověřeného a věřte, že nějaký ten čas to vydrží. Jen se k tomu chovejte slušně. Každé vybavení vyžaduje péči. Jednou za čas čistím fotoaparáty, objektivy, slider, gimbal i stativ.

Závěr

Vše má své pro a proti. Vyzkoušejte si obojí, učte se a hlavně točte, točte a zase točte.


Steadycam nebo Steadicam?

Jelikož se mi Honza Zemánek ozval s tím, že matu čtenáře a správně se píše steadicam a ne steadycam, podíváme se tomu na kloub. Byla dříve slepice nebo vejce? To je otázkou, ale nejprve bych rád upozornil na jeden nešvar. Starší generace lidí věří všemu co je v TV a mladá zase všemu co je na YouTube. Když mi jako argument poslal názvy videí u YouTuberů jako Matti Haapoja, vyprskl jsem smíchy. Je to vlastně i hezký příklad toho, jak jeden YouTuber čerpá informace od druhého, místo toho, aby udělal řádnou rešerši.

YouTube bublina

Pokud věříte všemu, co najdete na YouTube, podívejte se na ultra tajné video, které nesmí nikdo vidět a brzy ho určitě zakážou. Flat earth! Věděli jste, že je země placatá?

Pro ty ostatní mám jednoduché vysvětlení. Steadicam vymyslel Garret Brown a vlastní ho Tiffen. Všechny výrobky mají patentované a Steadicam je trademark. Steadycam je oproti tomu zase obecný název pro mechanický stabilizátor a dává to smysl. Stabilní se totiž nepíše steadi, ale steady. To, že nesprávný název používají eshopy jako Film Technika je věc druhá, ale punk je punk. V zahraničí si tohle nikdo nedovolí. Podívejte se třeba sem. Flycam oficiálně uvádí Flycam HD3000 (Camtree Wonder 3) jako steadycam.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.