28.3.2019 petrspetla

Stavíme letní kino 1/2

Se ženou jsme si pořídili zahradu, kde budeme pobývat částečně od jara do podzimu. Jedna z mých prvních myšlenek padla na tvorbu ohniště a letního kina. Letním kinem nemyslím nic velkého. Parta přátel bude sedět u ohně, něco si ugrilujem, dáme pivko a pustíme si film.

Projektor

Před lety jsem spolupracoval se sportovním uskupením Zabil.cz a navštívil pár jejich kempů. Každý večer pouštěli sportovní výkony účastníků na zeď přes mobilní projektor. Myšlenka malého projektoru se mi líbila a tak jsem zkoumal, který si koupím. Nejvíce se mi zamlouval ACER C200 a nečekaně jsem ho dostal k narozeninám. Je miniaturní, obraz se do něj posílá přes velké HDMI a na jednu baterii vydrží až čtyři hodiny. Rozlišení zvládá jen 854 x 480, ale to mi nevadí. Výstup mi přijde v šeru velmi dobrý. Projektor nabízí tři režimy. Eco, standard a bright. Nejsvětlejší bright jde hodně do zelena a přijde mi pro přehrávání filmů nepoužitelný. Eco a standard jsou ale obrazově věrné. Oproti profesionálnímu monitoru jsem si nevšiml výrazného výkyvu. Kontrast s jasem jsou ale samozřejmě úplně někde jinde.

Projektor má USB a slouží jako powerbanka. Ptám se proč? Spíš bych ocenil napájení samotného projektoru přes USB. Zvuk je potřeba řešit externě a je to vlastně i dobře. Byl by nesmysl očekávat kvalitní zvuk od tak malého zařízení (11cm x 3cm x 12cm). Udávána životnost lampy je 20 000h. To je naprosto dostačující. Projektor se umisťuje na stůl. Nemá žádné uchycení ke stropu nebo ke zdi. Na spodní části najdete jen malou nožičku.

Co se týče projekční plochy, zvládá až 254cm úhlopříčku z maximální projekční vzdálenosti 2,4m. Já jsem ale pro menší plochu. Čím projektor bude blíže, tím obraz bude jasnější a kontrastnější.

Projektor stojí necelých pět tisíc.

Data

Ze začátku mi přijde zbytečné sebou tahat notebook a tak pro posílání obrazu a zvuku budu používat svůj mobilní telefon LG G4. Ten přes adaptér slimport od PremiumCord dokáže duplikovat obrazovku telefonu. Využívá pro to všech pět pinů micro USB. Díky pouhé duplikaci si tato funkce nebere ani žádný výrazný výkon navíc. Adaptér stojí tři sta padesát korun a funguje skvěle. Přes bluetooth si k mobilnímu telefonu připojím i externí reproduktor. Pro přehrávání doporučuji aplikaci VLC. Ta v základu mi nedokázala poslat zvuk přes bluetooth.

Časem si na zahradu pořídím kapesní konzoli Nintendo Switch, která bude sloužit nejen pro přehrávání filmů, ale také párty hraní.

Zvuk

Pro zvuk použijeme reproduktor JBL Flip 3. Má výborný zvuk, na baterku vydrží půl dne a je odolný vůči dešti. Máme ho už dva roky. Hezky basuje a hlasitost je k letnímu kinu ideální. Dnes ho koupíte za dva tisíce.

Projekční plátno

Základní projekční plátno se stativem stojí dva tisíce korun. Levná plátna ale nejsou kvalitní a mačkají se. Koupil jsem tedy bílou laminátovou desku 115 x 60cm (má velmi blízko k formátu 16:9) a dva dřevěné hranoly. Z nich udělám stojan. Pokud se bude plocha laminátu lesknout, přebarvím ji šedou barvou. Materiál mě vyšel na 450Kč.

Pokud byste si sami chtěli navrhnout projekční plochu, doporučuji využít tuto kalkulačku.

Odhad

Celkovou cenu, kdybych měl vše teď kupovat, odhaduji na osm tisíc korun. Za to dostanu funkční řešení letního kina bez nutnosti připojení do elektrické sítě.

Proč řešení na baterky?

Zahrada je zatím oázou klidu a není k ní přivedena elektřina. Projektor si můžu brát i na schůzky a při vhodné příležitosti promítnout portfolio nebo prezentaci. Projektor mohu doporučit všem, kteří:

  1. Chtějí něco jednou za čas promítnout svému dítěti.
  2. Přednáší a nechtějí sebou tahat velký projektor.
  3. Cestují a nechtějí se omezovat. Projektor využijete i ve stanu.
  4. Chtějí vlastní levné letní kino nebo si jednou za čas něco promítnout doma místo televize.

Naopak bych projektor nedoporučil pro každodenní domácí promítání. Pro to si kupte větší a lepší projektor do sítě. Například Epson EH-TW610. Jako projekční plochu bych vzal velkou sádrokartonovou desku a natřel ji speciálním projekčním nátěrem Mighty Brighty.

Závěr první části

Vše jsem si už doma vyzkoušel. Teď potřebuji dobré a teplé počasí, abych si mohl postavit projekční plochu a vyzkoušel ji. V druhé části už naleznete fotografie z praxe.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.