25.3.2020 petrspetla

Stát vs OSVČ – úlevy a náhrady (souhrn)

Deficit státního rozpočtu letos dosáhne nejspíše 250 miliard korun. Aktuální dluh České republiky je 1,77 bilionu korun. Česká republika dostane od EU kolem 1,2 miliardy euro. Stát slibuje náhrady a úlevy. Otázkou ale je, kde na to chce brát. V době ekonomického růstu nic nenašetřil a ještě prodával své rezervy. Teď nás čeká poměrně brutální recese. Co od státu může očekávat OSVČ?

  1. Přiznání k dani můžete odložit až na 1. července 2020.
  2. Podání přehledu pro zdravotní pojišťovnu se posunuje až na 3. srpna 2020 a to samé platí i pro Českou správu sociálního zabezpečení (OSSZ).
  3. Stát vám odpustí sociální a zdravotní pojištění do výše minimálních záloh po dobu půl roku. Celkem ušetříte zhruba 30 tisíc korun. Pokud máte povinnost platit vyšší zálohy, ty minimální od nich odečtete. U zdravotního pojištění to dělá 2 352Kč a u sociálního 2 544Kč.

Jako tvůrci videa si pravděpodobně nedosáhnete na bezúročnou půjčku a náhrady škody způsobené stavem nouze. Pokud z nějakého důvodu nemáte finanční polštář, můžete pozastavit svoji živnost. U našeho oboru je to pochopitelné. Zimní sezóna patří mezi okurkové (není práce) a tvůrci začínají vydělávat až začátkem jara.

Pokud chcete pozastavit svoji živnost, můžete zajít na živnostenský úřad s jednotným registračním formulářem. Přes něj můžete oznámit změnu i na všechny příslušné úřady (OSSZ a zdravotní pojišťovnu). Ušetříte si tím spoustu času. Pokud byste to chtěli z nějakého důvodu zařídit zvlášť, máte na to osm dní od přerušení, jinak vám bude hrozit pokuta ve výši 10 000Kč. S pozastavenou živností můžete jít na pracovní úřad a žádat o podporu v nezaměstnanosti. Na tu máte nárok v případě, kdy jste v posledních dvou letech odváděli aspoň dvanáct měsíců sociální (důchodové) pojištění. U osob mladších 50 let je vyplácena maximálně 5 měsíců a postupně klesá ze 65% na 45% příjmu. U osob od 50 do 55 let to je maximálně 8 měsíců a u osob nad 55 let to je 11 měsíců.

Co znamená % z příjmu? Poslední vyměřovací základ (najdete v přehledu sociálního pojištění) přepočtete na jeden kalendářní měsíc.

Pokud jste zůstali po uzavření škol s dětmi, můžete zažádat o ošetřovné ve výši 424Kč na den.

Situace ve filmovém průmyslu

Podle Asociace producentů v audiovizi (APA) do konce roku poklesne výroba filmu o 75%. Z toho jde 40% do filmových profesí a 60% do nefilmových (restaurace, hotely, truhláři…). Rekordním projektem je Carnival Row (Amazon Hulu), který v České republice utratil 1,7 miliardy korun. Když sečteme všechny projekty v jednom roce, celkem to dělá kolem devíti miliard korun. To je slušná částka, která nám letos bude chybět.

Aktuálně si všímám, že spousta tvůrců pozastavuje živnost a buď žádají o podporu v nezaměstnanosti nebo si hledají práci v úplně jiném oboru. Jestli se filmový průmysl vrátí do původních kolejí už příští rok, těžko říct. Obávám se toho, aby se ve státech neprojevil nacionalismus ve formě “Jsou to naše peníze, utrácejte je u nás”. Kamarád zažil podobnou situaci v Turecku jako kaskadér. Na druhou stranu Česká republika boj s virem zatím zvládá dobře a nic nenasvědčuje tomu, že by měli zahraniční štáby vyrábět rozjeté projekty někde jinde, jelikož problémy s virem mají státy po celém světě a Česká republika nabízí filmařům slušné úlevy.

K aktuální situaci jsem natočil video níže.

Doufám, že vám souhrn článku pomohl a přeji vám ať pandemii přežijete bez úhony na zdraví a peněžence. Světlu zdar.

Comments (2)

  1. Poděkování

    Děkuji – stručné a jasné. Přeji pěkný den

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.