9.11.2016 petrspetla

Spolupráce s kaskadéry

Před dvěma měsíci jsem oslovil profesionální kaskadéry s tím, že bych si s nimi chtěl natočit nějaké video. Hledal jsem novou výzvu. Debut mám úspěšně za sebou a začalo mě lákat hrané surové drama prokládané akcí. Jak už jsem to ale napsal ve své knize Filmařský underground, nemá smysl pouštět se do neznámé vody, aniž byste ji nejprve prozkoumali.

Sešel jsem se tedy s celou šermířskou skupinou Adorea, kterou vede Martin Tureček. Ten má zkušenosti například s dablérováním Clive Owena ve filmu Last Knights nebo Toma Burkeho (představitel Athose) v seriálu Tři mušketýři. Domluvili jsme se na zkušebním natáčení duelu, s tím, že v případě spokojenosti bude naše spolupráce pokračovat.

Měli dvě podmínky.

  1. Zachytit přehledně celou akci v co nejdelších úsecích, aby bylo vidět, že opravdu umí a nemusí to zachraňovat střihem nebo detailními záběry.
  2. Prvky jejich šermířské práce musí být rozeznatelné pro potenciální klienty. Nic se nesmí skrývat.

To znamenalo vyvarovat se příliš detailním záběrům. Abych pocit z boje v divákovi umocnil, rozhodl jsem se, že budu točit z ruky na krátkou rychlost závěrky. Pro zvětšení tohoto efektu jsem se chtěl k nim dostat co nejblíž. Jako objektiv jsem proto zvolil Sigma 24mm f1.4. Aby mi při pohybu tam a zpět neuletěla ostrost, zaclonil jsem na f8.

Samotnému natáčení předcházela jedna návštěva tréninku. Navíc to byla zkouška, takže jsem nebral žádná světla.

S výsledkem jsem relativně spokojený. Co mi vadí jsou měnící se světelné podmínky a chybějící zvuk zpomalení času v 1:12, jenž YouTube z nějakého důvodu nepřechroustal. Jakmile se dostanu ke svému počítači, podívám se na to a výstup případně reuploadnu na Vimeo, kde už si stejně nějaký ten čas chci zaplatit účet.

Co se týče nebezpečí natáčení z blízka. Dostal jsem kopačku do stehna. Sice to nebylo tak hrozné, jako když na mě při natáčení freestyle bmx závodu spadlo kolo (přelomený a ohnutý steadycam), nicméně to splnilo mé očekávání v tom, že jakákoliv chyba může opravdu bolet. Jednou to málem schytal i fotoaparát. Je to vidět v čase 1:03.

Do budoucna nevím, co bych pro svoji bezpečnost mohl zlepšit. Věděl jsem dopředu, jak se budou pohybovat. Bohužel, když sledujete záběr, nemůžete na sto procent vnímat okolí a naopak. Točit tento souboj na delší sklo nemělo smysl. Jedině, že by někdo se mnou chodil a v případě letícího meče mě odstrčil do bezpečí. To by ale byla nuda, ne? 😀

P.S: Zvuk zpomalení času nezmizel. Jen je kvůli frekvenci slyšet pouze ve kvalitních reproduktorech a sluchátkách s širším rozsahem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.