13.9.2018 petrspetla

Smallrig – recenze klece na Panasonic GH5

Mít klec (cage) k fotoaparátu mi přijde už jako nutnost, protože přináší nesporné výhody a ty levnější už nejsou tak drahé.

Obecné výhody klece

  1. Klec vám zvýší ochranu fotoaparátu (i kamery).
  2. Fotoaparát se vám bude lépe držet a nosit.
  3. Na klec můžete upevnit spoustu příslušenství díky 1/4″ a 1/8″ závitům. Samozřejmostí jsou i kovové sáňky (monitor, světlo, mikrofon…), které jsou oproti těm nativním ve fotoaparátu odolnější a pevnější nebo rods pro uchycení kompendia a follow focus.
  4. Dražší klece nabízí vlastní řešení hdmi zámku (lock), který zabraňuje zničení HDMI konektoru.
  5. Některé fotoaparáty se přehřívají a mohou se při natáčení vypnout. Klec rozvádí teplo.
  6. Fotoaparát v kleci vypadá lépe a celé řešení už spíše působí jako kamera.

Menší historie

První klec jsem si pořídil k Sony A7s před několika lety. Byla to Tilta z druhé ruky. Nová stála asi patnáct tisíc. Byla lehká. Dřevěný handle byl z dalbergie černé, což je krásné tmavé dřevo příjemné na dotyk. Někteří výrobci jako Manfrotto by se mohli inspirovat. Top handle šel jednoduše nandat a sundat.

Když jsem přešel na Panasonic GH5, koupil jsem si klec od polského výrobce 8Sinn. Byla róbustní a příjemně kopírovala křivky fotoaparátu. Bohužel musela jít z domu, protože se nevešla na gimbal Moza Air.

Několik měsíců jsem natáčel bez klece, ale bylo to poměrně omezující. Sáňky fotoaparátu nejsou stavěné pro to, aby mohli nést 7″ monitor s velkou baterií a hlavou. Celé to navíc s těžkým sklem padá na předek a při natáčení z ruky se mi nepřirozeně lámou ruce.

Rozhodl jsem se proto zkusit klec od Smallrig a objednal ji z Amazon.de. Spolu s promo kódem (klikněte jen na Apply 10% voucher) mě vyšla na 2 700Kč včetně pošty.

První co mě překvapilo je, že se fotoaparát s klecí vejde na gimbal. Klec je příjemně lehká a vypadá dobře.

Aktuálně se prodává druhá verze. První zakrývala ovládací prvky fotoaparátu tzn. nečtěte staré recenze.

Top handle, který dostanete v setu, se uchycuje přes dva šrouby imbusem. Příjemné je, že imbus je uchycen ve zmagnetizované části rukujeti. Není šance, že by vypadl a nepřekáží. Nandat a sundat top handle trvá necelou minutu. Pokud byste chtěli rychlejší řešení, rukojeť s nato rails stojí 54 Euro.

Závěr

Kleci nemám co vytknout. Je pevná, hezká a levná. Splňuje vše, co jsem od ní chtěl.

,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.