25.2.2019 petrspetla

Skončil jsem na sociálních sítích

Přibližně šest let jsem byl členem několika různých skupin jako DSLR Video, kde jsem se snažil lidem pomáhat a to zcela zdarma. Každý den mi chodilo něco kolem dvaceti dotazů a za tu dobu jsem pomohl tisícům, ne-li deseti tisícům začínajících tvůrců. Výměnou za to jsem si občas nasdílel kurz z eshopu nebo článek na blogu.

Prvotní motivací ale nikdy nebyl zisk. Bohužel mi po těch letech ale došla trpělivost. Nechci být jedním z těch, co raději sedí u počítače místo toho, aby trávili čas s vlastní rodinou. Zvlášť když arogance začínajících tvůrců stoupá a ani ti dospělí se nechovají jako dospělí.

Každý by vše udělal lépe a přitom umí…

Obsah všech skupin by se dal rozdělit do tří kategorií.

 1. Nevím co si mám koupit.
 2. Natočil bych to líp.
 3. Nedělejte to pod cenou.

Nevím co si mám koupit

Většina začínajících tvůrců je líná se sebevzdělávat a těch, co napadne vyzkoušet si vybavení v obchodě je minimum. Bohužel věřit se nedá ani prodejcům vybavení, jelikož tomu často ani  sami nerozumí. Začínající tvůrce proto raději slepě dá na rady ve skupinách. Kdo ale nepochopí své vybavení, nikdy nevyužije svůj plný potenciál. Kolik lidí v minulosti používalo příšerný picture profile pro GH4? Hodně a slitou oranžovou pleť poznal i laik.

Bohužel nejvíce radí ti, kteří sami netočí a řídí se podle tabulek na DXOmark, které mohou být zcestné. Řešením je zjistit si co znamenají jednotlivé parametry a zobrazit si ve filtru eshopu zařízení, které si mohu dovolit. A to si pak někde reálně vyzkoušet.

Natočil bych to líp

Každý je po bitvě generálem a každý by dané video natočil lépe a to i v případě, kdy se jedná o skvost. Naopak trapná videa bez nápadu natočená čistě na gimbal s přechodovými efekty ala Sam Kolder chválí každý.

Pokud máte jiný názor, semele vás vlna. Naštěstí jde jen o malou sociální bublinu lidí, kteří od sebe navzájem kopírují styl, který vytvořil někdo jiný. Najít si vlastní rukopis totiž bolí a člověk proto musí i něco udělat.

Sam Kolder dělá krásná videa, ale Sam Kolder je jen jeden.

Nedělejte to pod cenou

Dnes na mě blikl příspěvek z veřejné zvukařské skupiny. Pán si stěžoval na to, že má půjčky na vybavení a raději bude sedět doma, než aby dělal pod cenou. Na jednu stranu měl pravdu. Když by se nechal zaměstnat v Lídlu, vydělal by možná více peněz a měl by klid. Na druhou stranu pokud vím, že situace na trhu není příznivá, nebudu si brát půjčku na vybavení o kterém vím, že se mi nezaplatí. O to víc to zamrzí, když jde o dospělého člověka z oboru, o kterém by si člověk mohl říct, že to je hezké povolání vyžadující určitou úroveň inteligence.

Filmaři si hrají na smetánku, ale tou už dávno nejsou.

Podle mě je lepší něco dělat i pod cenou, dokud mě to baví, než sedět doma na prdeli a stěžovat si na stav trhu. A pokud mě to nebaví, odejdu do zahraničí. Zvukaři si u nás berou kolem 3,5 – 5 tisíc korun na den. Ti lepší i víc.  Najdete tuhle částku jen tak na zemi? Pokud ano, budu rád za prozrazení lokace.

Ne, je to blbost. I kdybych si bral za zvuk 3,5 tisíce a pracoval pět dní týdně, tak to dělá sedmdesát tisíc korun. A to se bavíme skoro o čistém zisku.

Ztráta času

Sociální sítě jsem opustil, protože mám pocit, že už to nemám zapotřebí. Na občasné urážky jsem si zvykl. Každý je za klávesnicí hrdina. Životní realita je ale naštěstí jiná. Jestliže mi začínající tvůrce napíše, že jsem šašek, co natočil pár svateb, je to jeho věc. Vím, že dře bídu, protože točí příšerně a nijak mě neurazí. Spíš mě je ho líto. Argumentovat za každou cenu mě už ale nebaví.

Asi je to přirozený vývoj. Někdo přijde, někdo zase odejde.  Jen je škoda, že “debílci” jsou často více slyšet, než ti, co mají skutečně co říct. Už mnohokrát jsem zažil situaci, kdy byl zkušený tvůrce “vyfuckován”, odešel a už se nevrátil.

Tím jak je dnešní společnost hodně individualistická a každý by měl být největší a nejsilnější působí divně, když se někdo snaží předat zkušenosti ZDARMA. Jeden z mých nejlepších přátel je dolarový multimilionář. Několikrát o něm psala média. Například slušně vydělal na francouzské prezidentské volbě. Když dával lidem tipy na Twitteru, psali mu, že je podvodník. WTF?

Závěr

Ve výsledku je jedno, kdo co o nás kdy napíše. Hlavní je naše práce a co za sebou jednou ponecháme.

A já si radši pokecám s prodavačkou, která mi prodá jídlo, než s nevyzrálými honiči na sociálních sítích. Přitom by stačilo zahodit trochu stresu, být na sebe milejší a pomáhat si.

Comments (12)

 1. Petře chápu tě, ale bez tvých rad na FB, osobního školení a kurzů z e-shopu by jsem s tím nikdy doopravdy nezačal.
  Myslím tím to, že by:
  – jsem nezačal točit i jiné věci jako len recenze na produkty
  – jsem neměl koule založit si živnost
  – jsem nechtěl v tomhle businessu se prosadit a ukrojit si z koláče.
  – jsem nevěděl co je to barvení videí a jak používat ISO, WB či závěrku a točil na automat.

  Půl roku jsem tě sledoval (skoro každou odpověď na FB), neobtěžoval tě stále přes MSG…atd.

  Nebojím se říct, že “kradu” tvé zkušenosti a chci se díky tomu posunout dál.
  Píšu ti to proto, že my to celé bude chybět. Chápu, že je lepší se věnovat dítěti (taky mám dceru 2) a soc. sítě jsou ztráta času, ALE já již na FB nebo YouTube jen nabírám informace a nekoukám na kraviny. Beru to jak způsob vzdělávání.

  Takže mi ty tvoje “vzdělávací” komentáře budou chybět. Zkus se zamyslet zda nebudeš alespoň radit v pokročilejších věcech a ne na příspěvky jakou kameru a gimbal si vybrat.

  Chápu tvojí frustraci – soc. sítě jsou čím dál větší hate.

  PS: nevím zda ti teda ještě psát na MSG, i když mi přijde že tě obtěžuji z blbostmi (asi z tvého pohledu)…

 2. petrspetla

  Díky moc za hezký komentář. Docela mě nakopl 🙂 Na Facebook se už nevrátím (krom vlastní skupiny Svět v hledáčku) a YouTube se mi nelíbí kvůli postupnému omezování svobody. Co mě láká je streamování na Twitch. Do toho se velmi brzy vrhnu. A s psaním na blogu nepřestanu.

 3. Zbyňa

  Taky díky moc za sdílení tvých rad, všude kde jsem viděl koment od tebe – začal jsem se zajímat:) hodně mi to dalo a smekám před tím. No a když mi jednou Petr Špetla okomentoval video s tím že se mu líbí – málem jsem si to dal na tričko 😀 Budu sledovat dál blog a případně Twich. Dobrá práce a hodně štěstí mimo hate bubliny 😉

 4. KBAYZ

  Díky za tento článek ! Jsem rád, že je někdo v Česku, kdo se takhle umí vyjádřit a prostě dávat tady té filmařině lepší vzduch !

 5. Karel

  zdravím, zásadní problém je IMO naše společnost. Pokud ccete kvalitně fotit, natáčet a asi prakticky cokoliv jiného, má smysl to dělat pro radost. Pokud to chcete dělat profi, má smysl to dělat pro peníze, kvalita pak moc roli nehraje.

 6. petrspetla

  A proč to nedělat zároveň pro peníze i pro radost? 🙂

 7. Jan

  Krásný článek, mluvíte mi z duše Petře. Nejsem filmař ale fotograf, nicméně zkušenosti s projevem lidí máme asi hodně podobné. Sociální sítě a diskuze jsou plné, jak to jen říci slušně, prázdných a povrchních lidí, kteří ve skutečnosti málokdy chtějí na sobě pracovat. Všechno chtějí hned, nic neobětují, jen konzumují a následně pindají (sbírají informace bez zamyšlení, odzkoušení si na vlastní kůži a pak mnohé z nich šíří jako jakousi trendovou lavinu a co hůř mají pocit, že se automaticky stávají znalými, zkušenými). Nechť se Vám daří, vždy mám radost když vidím, že i v dnešní pohnuté, uspěchané a tak nějak “tupé” době lze narazit na lidi, kteří vystrčí hlavu z davu a i za cenu vlastního nepohodlí vyčnívají nad stádem ovcí.

 8. petrspetla

  Děkuji Honzo a přeji krásné světlo 🙂

 9. Karel

  Petr Špetla: Proč to nedělat zároveň pro peníze a pro radost?
  Tak pokud se Vám to daří, je to super. Mně to pokazí většinou ti zakáznici: “Já bych hlavně potřeboval, abyste mi pak to video z obřadu natočil takovou tou velkou kamerou, aby byla dobře slyšet ta hudba”

 10. petrspetla

  Daří i nedaří. Rozhodně to není 100%. Ale párkrát ročně točíme něco, co bych mohl označit za srdcovku a beru to jako radost a teď myslím projekty na zakázku. Pokud máte takové klienty, je to dáno většinou cenou. Čím dražší, tím méně problémů obecně. Ale chápu, že u svateb těch lidí potkáte víc.

 11. Daniel Bielčík

  Amen, Hezky napsané a hlavně pravdivé… Musím se přiznat, že o pár rad jsem ti také napsal, protože vím, že mi poradíš dobře.. Lidem chybí pokora.. Všechny rady a ne jen od tebe byli na DSLR zdarma.. Tak mají mlčet a učit se, dokud můžou.. Přeji hodně štěstí jak v osobním tak pracovním životě 🙂 Zdar a sílu najdeš v sýru.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.