13.12.2018 petrspetla

Šetříme – vánoční slevy a alternativní sw

Ročně platím za Adobe produkty kolem čtrnácti tisíc korun a řekl jsem si, že je na čase to ukončit. Konkurence nabízí programy minimálně na stejné úrovni a za lepší cenu.

Humble bundle

Humble bundle je charitativní projekt. Můžete přes něj koupit hry i programy. Aktuálně tam mají Vegas Pro 15, Sound Forge 12, HitFilm Movie Essentials, Vegas DVD Architect… To vše v jednom balíku za pouhých 25 dolarů tedy 595Kč.

Vegas Pro je slušný program pro střih, ale jako lepší alternativa mi přijde Davinci Resolve. Ten má nejen více funkcí, ale aktualizace zdarma. Důvod, proč jsem si komplet koupil je Sound Forge 12 (program na úpravu zvuku, který používají i v Českém rozhlase) a Vegas DVD Architect (tvorba DVD a Blu-Ray disků).

Affinity Photo

Pokud máte rádi Photoshop a hledáte alternativu, kterou byste nemuseli platit měsíčně, je Affinity Photo jasnou volbou. Skoro bych si troufl tvrdit, že se jedná o totožné programy. Affinity Photo pořídíte za 1 289Kč. Aktualizace jsou zdarma.

Adobe – odliv zákazníků

Pokud chcete zůstat u Adobe a nejste se službou spokojení, můžete zrušit plán. Před potvrzením vám nabídnou pár měsíců až půl roku zdarma v závislosti na tom, jak dlouho službu odebíráte.

Davinci Resolve x HitFilm

Kdybych měl dnes začít stříhat, vybral bych si buď HitFilm nebo Davinci Resolve.

HitFilm je program, který je hodně podobný Adobe Premiere. Nabízí ale pokročilejší možnosti postprodukce, hlavně co se týče VFX. Navíc je i stabilnější. Aktualizace máte ale zdarma pouze po dobu dvanácti měsíců. Za další update pak platíte peníze.

Davinci Resolve aktuálně nabízí nejlepší poměr ceny a výkonu. Je to program, v kterém bez problému uděláte střih, color grading, efekty, export a časem snad i zvuk. Výhodou je nízká cena (8 500Kč včetně DPH) a aktualizace zdarma.

Oba programy si můžete zkusit zdarma.

Microsoft Office vs Libre Office

Alternativou pro Microsoft Office je Libre Office. Funguje dobře, bohužel ne vždy nabízí dobrou kompatibilitu s Microsoft Office a ten používá dnes skoro každý. Libre Office je zdarma. Microsoft pro domácnosti pořídíte za 180Kč pro jedno PC a za 260Kč pro šest PC. V ceně je 1TB One drive zdarma a myslím si, že za tu částku to stojí.

Final Cut

Final Cut je střihový program. Pokud vlasníte Apple, je to asi jediná rozumná volba.

Závěr

I když se měsíční poplatky za programy nezdají být vysoké, ve výsledku to může ročně dělat slušnou sumu, kterou můžete investovat jinak. Za čtrnáct tisíc si třeba koupím 2x 8TB HDD do NASu. Co vy?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.