21.2.2020 petrspetla

RODELink Filmmaker Kit – bezdrátový systém pro přenos zvuku

Bezdrátový systém pro přenos zvuku RODELink je na trhu už od roku 2015, ale k recenzi jsem se dostal teprve v době, kdy výrobce vyřešil zásadní problém s rušením. Koupil jsem si ho za 7 390Kč včetně DPH v Muzikeru. Součástí balení je přijímač, vysílač a klopový mikrofon Rode Lavalier včetně mini-furry proti větru. Když si vezmu, že jen samotný mikrofon stojí čtyři a půl tisíce korun,  neočekával jsem od RODELinku žádnou kvalitu. A přesně i to jsem dostal.

RODELink je lehký, ale zároveň obrovský kus plastu. Hned po prvním natáčení jsem urval pružinku držící baterii. Zjistil jsem, že nejsem jediný, komu se to stalo. A jelikož pružina zajišťuje elektrický spoj, nahradil jsem ji kuličkou z alobalu. Reklamace nemá smysl, protože věřím, že postupně urvu všechny pružiny. Jsou totiž tenké a křehké.

Přijde mi, že RODE vypustil tento systém do oběhu bez řádného testování. Kolik stojí kvalitní pružiny? O korunu navíc? Technologicky by byl lepší i plíšek, než to co tam mají teď.

Mikrofon RODE Lavalier má zapuštěný konektor a tím se liší od toho, který se prodává samostatně. Výrobce tím vyřešil problém s rušením. Smutné je, že až v roce 2018. Lituji ty, kteří si bezdrátový set koupili dříve.

Pokud bych měl srovnat RODELink se Sennheiser G3, který také vlastním, našel bych dvě pozitiva.

  1. RODELink stojí polovinu a Rode Lavalier mi přijde jako lepší mikrofon, než Sennheiser ME2 a ME4. Ne zvukově, protože Sennheiser má příjemnější a ostřejší zvuk, ale používáním. Rode Lavalier je sice oproti nim zahuhlaný, ale máte k němu více příslušenství a dá se jednoduše schovat.
  2. RODELink si spojení najde prakticky okamžitě. U Sennheiser G3 čekám i minutu, než co mi prozkoumá a doporučí frekvence.

Pokud chcete RODELink připojit do XLR, kupte si adaptér VXLR od RODE.

 Negativa

  1. Celé řešení je plastové.
  2. Je to velké oproti profesionálním systémům.
  3. Běží na 2,4GHz. Na některých místech můžete mít problém s rušením.

Pro koho je RODELink určen?

RODELink je vhodný pro tvůrce, kteří nechtějí utratit moc peněz, ale zároveň se chtějí vyhnout méně kvalitním řešením z Číny. Já si ho pořídil pro natáčení videí na YouTube a jako druhý systém k Sennheiser G3, kdybych náhodou potřeboval nahrávat na dva klopové mikrofony najednou.

Levnější alternativou pro někoho může být Rode Wireless Go, ale podle mě už to je na hranici použitelnosti. Přirovnal bych to k barbíně s kamerou. Vypadá to strašně cool, ale jinak je to úplně k…

Závěr

Rode nabízí zajímavé výrobky, ale nedotahuje je do konce. Proto si o jejich výrobcích nemyslím, že jsou profesionální a kvalitní. Na druhou stranu stále nabízí lepší výkon, než alternativy z Číny, takže pro začínající tvůrce jsou lákavé. Jsem zvědavý, jestli mi RODELink vydrží aspoň dva roky. Nevěřím tomu, ale nechám se překvapit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.