31.7.2021 petrspetla

Rode Wireless Go II vs Saramonic Blink 500 Pro

S malými bezdrátovými systémy, které v setu nabízí dva vysílače a jeden přijímač, se v posledních letech roztrhl pytel a všechny jsou si bohužel velmi podobné. Většina je pro skutečnou práci nepoužitelná kvůli šumu na pozadí a výpadkům signálu. Výrobci ale lákají potenciální kupce na velmi nízké ceny. Nejlevnější sadu u nás pořídíte za čtyři tisíce korun, což je směšná investice oproti poloprofesionálním setům typu Sennheiser AVX/G4/Sony UWP s jedním vysílačem a základním mikrofonem, které startují na patnácti tisících.

Já si za poslední dva roky koupil tři malé a jednu větší sadu a musím říct, že pokrok v průběhu času je na každé opravdu znát. Například set Comica Boom X-D D2 byl v době vydání zajímavou volbou, ale dnes už bych si ho nepořídil. Oproti konkurenci nemá dobrý zvuk ani možnosti nastavení.

Saramonic Blink 500 Pro B2 je zase takovým králem čínských značek. Líbí se mi u něj nabíjecí pouzdro, dodávané klopové mikrofony, vysílač s přepínatelným vstupem z mikrofonu na linku atd. Bohužel v zarušeném prostředí je slyšet na pozadí interference a nesmíte se příliš vzdalovat s vysílačem od přijímače, jinak by docházelo k výpadkům signálu, ale to platí obecně pro všechny 2,4GHz bezdrátové sady, které mají miniaturní integrované antény. Dále nesmím zapomenout na poměrně vysoké zpoždění, které se dá ale v postprodukci velmi jednoduše opravit.

U Rode Wireless Go II mě ze začátku štvala lživá marketingová kampaň ohledně 32 bit float záznamu, který divákům předhazoval každý YouTuber včetně obchodu BHPhotoVideo. Na konec se ukázalo, že zvuk můžete přes aplikaci exportovat do 32bit souboru, ale záznam je pouze ve 24bit. Když opominu sílu marketingu, Go II set přinesl skvělé novinky.

  1. Vysílač může fungovat jako rekordér i bez propojení s přijímačem
  2. Po připojení k PC, notebooku, tabletu a mobilnímu telefonu se set chová jako mikrofon
  3. Pokud dojde k výpadku signálu, v Rode Central App najdete ve zvukové stopě, kdy k tomu došlu a vypadnutou část můžete jednoduše nahradit díky internímu záznamu

I když Wireless Go II nenabízí profesionální EW konektor pro připojení a zamknutí industry standard klopových mikrofonů, mohou ho do svého portfolia zvážit i profesionální one man či menší produkce právě díky tomu, že máte jistotu ve spolehlivosti používání. Set jsem tedy zakoupil a srovnal se Saramonic Blink 500 Pro ve videu níže.

Oba sety mají své plusy a mínusy. Na první dobrou mi přijde, že Saramonic integrované mikrofony u vysílačů mají lepší zvuk a i co se týče příslušenství toho nabízí v základu mnohem více, než Rode, který má zase interní záznam a minimální zpoždění.

V souhrnu bych tedy ani jeden set neoznačil obecně za lepší nebo horší. Je jen na vás, co vy sami považujete za důležité.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.