10.2.2020 petrspetla

Rode NT USB – recenze mikrofonu

Ať už se věnujete tvorbě filmů, videí, podcastů nebo streamování, může se vám hodit velkomembránový mikrofon. Ten sice využijete jen v interiéru s dobrou akustikou (studio), ale výsledek stojí za to.

Já si před lety koupil Rode NT USB a řadím ho mezi techniku, která nestárne a vydrží mi i přes deset let. Důvodem koupě byla recenze výše, kterou jsem namlouval na handku Sennheiser E835. Recenze sice splnila očekávání, ale zvuk se mi nezdál. Navíc jsem už v té době plánoval natáčet kurzy a další videa, takže jsem ani neměl na vybranou.

Proč Rode NT USB

  1. Mikrofon zapojíte do jakéhokoliv počítače nebo mobilního zařízení s USB. Nepotřebujete k tomu zvukovou kartu. Převodník je přitom na vysoké úrovni.
  2. Noise floor (hlasitost šumu) se pohybuje kolem -56dB. Je tedy neslyšitelný.
  3. Není drahý. Za 3 790Kč dostanete slušný kovový mikrofon se stojánkem a pop filtrem.

Ideální je k mikrofonu mluvit z co nejbližší vzdálenosti, ale dá se využít i z půl metru na podobná videa níže.

Mé podcasty najdete v odkaze: https://petrspetla.cz/category/podcast/

K mikrofonu jsem si koupil rameno Trust GXT 253, které oproti originálu nestojí ani polovinu a funguje skvěle.

Levnější alternativa

Pokud hledáte levnější mikrofon, podívejte se na Behringer C-1U. Stojí necelých devět set korun a na mluvené slovo není špatný.

USB vs XLR

Pokud si koupíte profesionální studiový XLR mikrofon a zvukovou kartu, výsledek bude znít lépe, než mikrofon s USB. Tady se ale bavíme o investici v řádu desítek tisíc. Hlavní nevýhodou USB ale není nekvalita zvuku. Ta mi přijde slušná. Problémem je, když chcete zapojit více USB mikrofonů do jednoho počítače. Nejde to. Tvůrci podcastů ve formě interview tedy zvolí spíše zvukovou kartu a x mikrofonů pro XLR.

U USB mikrofonu si taky dávejte pozor na rušení USB. Při zapojení do PC  se mi zvedl noise floor na -30dB a byl velmi nepříjemný. Problém vyřešil až USB hub v monitoru.

Závěr

Rode NT USB je skvělý mikrofon za skvělou cenu. Při porovnání s alternativou od Blue Yeti, který je oblíbený u herních streamerů, má i lepší zvuk.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.