1.1.2019 petrspetla

Rekapitulace roku 2018 a služba Program Plus

Kdybych měl minulý rok popsat jedním slovem, vybral bych si masakr. Už začátek byl hodně intenzivní. V lednu se nám narodila dcerka Anežka. V životě jsem nezažil nic tak emotivního, nádherného a neočekávám, že to něco trumfne.

Děti jsou radost i starost. Nevím, jestli mi “nateklo mléko na mozek”, ale spustili jsme projekt FilmovePohadky.cz. Zatím ještě nevíme, jak s ním naložíme, ale jednou ročně natočíme minimálně jednu pohádku.

Přibližně měsíc po narození dcerky jsem u nejmenované firmy dostal na auto lístek, že na tomto místě mohou parkovat pouze hosti nebo vedení. Asi mi pan vrátný chtěl naznačit, že naše auto je hnusné a měl bych si koupit nové.

Nakonec mi to přišlo jako dobrý nápad i vzhledem k bezpečnosti a tak jsme si vzali trojkovou oktávku. Jezdí hezky, nic nežere a nebudí žádnou pozornost.

S produkcí jsme natočili několik velkých zakázek, ale k tomu nic napsat nemohu. Projekty vyjdou až letos v létě. Jdeme ale vytyčeným směrem k dokumentární tvorbě a tento rok bude ještě lepší.

O čem ale mluvit můžu a za co bych vám rád poděkoval je rostoucí zájem o blog. Když jsem ho před třemi lety začal psát, nečekal jsem, že ho bude číst tolik lidí. Spousta z vás mi píše emaily, že jsem jim pomohl a toho si moc vážím.

Pro mě to byl slušný nakopávač k tomu, abych zkusil něco nového a začal jsem se věnovat podcastu. Jeho tvorba mě moc baví a vychází jednou měsíčně na blogu, iTunes a Spotify. Díky!

Podcast – prosinec 2018

Podcast – Vánoce

Eshop si také vedl skvěle. Během roku jsem vydal několik kurzů včetně vlastního “masterclass” Svět v hledáčku. Crowdfunding na vlastním webu se sice vůbec nepovedl, ale každá zkušenost je dobrá. Tento rok dodělám resty a natočím nové kurzy.

Krom toho jsem se začal věnovat znovu focení. S tím souvisel i nákup nového vybavení – Sony A7RII, Sigma MC-11 a Sigma 24mm f1.4. Co k tomu vedlo? Prohlížel jsem si fotografie na webu 500px a žena mi řekla “Škoda, že neumíš takhle fotit”. A mě nebaví, když mi něco nejde a někdo mi to dá ještě sežrat. Těch argumentů jsem si ale našel víc. A7RII i skvěle natáčí, takže ji používám pro scény s minimálním osvětlením nebo na natáčení making of.

Pokud chcete moji fotografickou cestu sledovat na Instagramu, klikněte na odkaz: https://www.instagram.com/spetlapetr/.

Adobe mi přestalo fungovat, takže jsem obměnil celý programový park. Kupodivu to nebylo tak drahé, jak předpokládal. Za rok se mi investice vrátí (jednorázová platba vs měsíční předplatné Adobe) a potom už nebudu muset nic platit. Pro někoho je 14 000Kč ročně nízká částka, ale zkuste si to spočítat na jídlo. Mně to třeba vychází na 100 burgerů!

Kvůli novému fotoaparátu jsem musel ale zrušit plán na koupi nového PC…

Skládám si nové PC 1/2

nebo jsem si to alespoň myslel. Předevčírem jsem si objednal díky výrazným slevám nové komponenty do počítače s procesorem AMD Ryzen 2700x a napíšu druhý článek, ve kterém shrnu, jestli se to vyplatilo nebo ne.

Několik let už aktivně přispívám do největší video skupiny v České republice DSLR Video, ale přestalo mě to bavit, jelikož se tam neprobírá nic jiného, než spotřební technika a z toho důvodu jsem si založil skupinu vlastní. Už jsme stihli probrat snad vše od dramaturgie po následky vyhoření. Aktuálně má skupina 649 členů.

Do skupiny se můžete dostat přes odkaz, ale nezapomeňte vyplnit tři úvodní otázky: facebook.com/groups/svetvhledacku/

A dostávám se k závěru roku. Dlouho jsem přemýšlel nad tím založit si Patreon, ale po zvážení pro a proti jsem se rozhodl pro vlastní platformu a vymyslel roční členství, které si můžete zakoupit na eshopu.

Plus program

Funguje to jednoduše. Zaplatíte patnáct set korun českých a na 365 dní od aktivace získáte přístup do členské sekce Program plus na eshopu. Tam najdete články, tutoriály, making of apod.

Obsahově to bude dost pestré. Už teď prvních pár dní od spuštění tam je pět článků: Sony picture profile, Jak vytvořit LUT z Lightroom presetu, Jak si mám nacenit zakázku, Proč jsem začal fotit a Čím nahradit Lightroom a Photoshop.

Každý měsíce tam bude přibývat hutný obsah. Obecně, na blog, podcast, kurzy a Program Plus jsem si vyhradil deset dní v měsíci. Doteď jsem to dělal jen když jsem měl čas.

Proč si koupit roční členství? Krom toho, že podpoříte moji dosavadní tvorbu, tak získáte hodnotné know how, které třeba ani nikde jinde nenajdete, navíc plně v češtině. Časem bych chtěl nabídnout slevové kódy od distributorů vybavení, jak je to běžné i v zahraničí, ale nejprve tu musí vzniknout větší komunita.

A to je asi vše. Přeji vám vše nejlepší do nového roku, hlavně zdraví a nebojte se plnit si sny a vystoupit z komfortní zóny. Ze začátku to bolí, ale stojí to za to.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.