6.1.2018 petrspetla

Rekapitulace roku 2017

Uběhlo půl roku a já se konečně dostal k tomu, abych napsal nový článek. Vím, měl bych psát častěji, ale minulý rok byl tak hektický, že jsem na to neměl čas. Jako předsevzetí jsem si dal, že musím do svého života dostat více systematičnosti a najít si trochu času i na ten blog. Od teď budu vydávat články zase několikrát do měsíce a pokusím se navázat spolupráci s distributory filmařského vybavení, aby bylo hlavně o čem psát. Rád bych také překonal návštěvnost z minulého roku, která nebyla malá a za to díky!

Níže už ale čistě rekapitulace toho, co se stalo.

Stěhování

Šest let jsme bydleli v Olomouci. Ze začátku to bylo super. Poznali jsme spoustu skvělých přátel, ale po studiu co se rozutekli do všech koutků světa jsme se rozhodli se ženou vrátit do rodné hroudy a koupit si tu byt. Táhli nás hory, přátelé z dětství a rodina. Chvíli jsme přemýšleli nad rodným městem, ale vzhledem ke špatným investicím zastupitelů a zvyšující se kriminalitě jsme zvolili raději Trutnov a byla to skvělá volba. Vstáváme s výhledem na les a do centra to máme pár minut pěšky. Navíc nám nic nechybí. Trutnov nabízí vše, co velké město.

Rychle jsme se tu aklimatizovali i pracovně. Pro město Trutnov jsme ve spolupráci s ABB, Tyco Electronics a ZPA natočili oficiální spot, který vyjde k 25. výročí elektrotechnického průmyslu v Trutnově a sportovní medailonky.

 

Změna zaměření produkce

Za těch skoro deset let práce v oboru jsme si vyzkoušeli různé žánry videí a přišel čas na to se specializovat. Rozhodnutí bylo jednoduché. Přestaneme dělat to, co už nám nic nepřináší (ať už co se týče zážitků, zkušeností nebo peněz). První na řadu přišli hudební videoklipy. Sice jsem na nich “začal” a jejich sledovanost byla velmi slušná, ale výše rozpočtu je v hudebních videoklipech obecně velký problém. Začínající interpreti do toho nechtějí nebo nemůžou investovat potřebné peníze a ti zaběhlí už mají své ozkoušené produkce. Proč měnit něco, co funguje? V Trutnově navíc není žádný rental vybavení a kapel s potenciálem a chutí prorazit tu taky není moc.

Druhým žánrem, kterému se už nebudeme věnovat je sport. Stejně jako v případě hudebních videoklipů jsou i u něj problémem nízké rozpočty, které člověka brzdí a postupem času se z práce stává stereotyp, který upřímně nesnáším. Jako rozloučení s žánrem sportovních videí beru náš film Gravitation. V rámci sdělení (obsahu) bychom se už těžko překonávali. Vizuálně by to nebylo těžké, ale byla by to práce zase minimálně na tři roky, navíc s mnohem vyšším rozpočtem v řádech několika miliónů korun.

Ve výsledku se tak zaměřujeme pouze na dlouhodobou spolupráci s firemní klientelou (dokumentární filmy o firmě, produktová videa, televizní sponzoráky atd.). V rámci vlastní tvorby chceme růst i co se týče hraných filmů viz. další bod.

Rozjezd nového webu Filmové pohádky

Před několika měsíci jsem se probudil s tím, že musíme začít natáčet pohádky a vymysleli jsme nový projekt Filmovepohadky.cz. První díl webseriálu je o Trutnovském drakovi a vyšel v Prosinci. Proč zrovna pohádky? V Česku se moc netočí (u mladších tvůrců nejsou moc oblíbené) a za pár týdnů se nám narodí dcerka. Nechci aby se dívala na pohádky o pěně do koupele. Možná mám jen mléko na mozku. Možná má ten projekt potenciál a časem se rozroste do něčeho většího. Uvidíme. Plán máme.

Cestování

Na jaře jsme letěli pracovně do Řecka na Krétu, kde jsme natáčeli propagační video pro klienta, který zde vlastní vilu. S tím souviselo i natáčení zážitků na ostrově. Byl to nádherný týden. Plavali jsme pod vodopádem, navštěvovali památky, obří akvárium, lezli po skalách, ochutnávali různorodé jídlo atd. Až z toho sestříhám kratší dokument, napíšu k tomu článek.

V létě jsme zase navštívili Srbsko a natáčeli pro klienta vodní elektrárny. Zatím ale o tom nemůžu nic říct kvůli “informačnímu embargu”. Počkám až vyjdou všechna videa.

 Online kurzy a směřování eshopu

Když jsem spouštěl eshop spolu s prvním ebookem Svět v hledáčku, bral jsem ho do budoucna jako hezkou součást mého marketingu a jako pasivní příjem. Příchod byrokracie od EET po GDPR mě ale vyděsil v tom smyslu, že bych se tomu musel začít věnovat full time. Několik měsíců jsem přemýšlel nad tím, že eshop zruším, protože mou hlavní činností je a vždy bude tvorba videí. Naštěstí jsem ale jen zbytečně maloval čerta na zeď kvůli nedostatku informací. Od začátku se na tom přiživovalo dost podvodníků a z konferencí jsem se nedozvěděl nic relevantního.

Podle GDPR kalkulačky a právníka spadám do kategorie, pro kterou se toho zas tak moc nemění. Úpravy na eshopu mi zaberou pár hodin. Kvůli EET jsem zase vypnul platbu kartou. Přitom je to zbytečná součást zákona. Platby jsou jednoduše dohledatelné a spárované s účtem (částka s VS vůči faktuře). Ke krácení daně, tak nemůže dojít, respektive dá se to velmi jednoduše zkontrolovat. Kdo na tom trpěl byl zákazník. Dříve mohl objednávku zaplatit kartou a okamžitě si stáhnout objednané produkty. Teď musel čekat až peníze dojdou na můj účet (až dva dny + případný víkend a svátky). Mohl jsem si zaplatit programátora, ale integrace EET do eshopu by mě vyšla na několik desítek tisíc plus by mi to bralo čas a energii. Už jsem zažil i člověka, který musel kvůli sto koruně storna jet do Prahy na kobereček (celkem tři hodiny cesty). Ne, díky. Podnikatel má tvořit, vydělávat a platit daně. Ne řešit lejstra a až potom co bude mít čas tak něco dělat.

Ústavní soud to naštěstí zrušil, takže od února znovu zavedu platbu kartou. Rád bych také nadále rozšiřoval portfolio toho, co nabízím. Minulý rok jsem si pořídil studiový mikrofon a uspořádal dva online kurzy (grading a zvuk) a jeden online seminář (jak rozjet video produkci). Tento rok bych rád rozjel živá vysílání s kamerou, napsal ebook a uspořádal aspoň jeden další online kurz.

Investice do kryptoměn

Koncem roku mě jeden z nejlepších přátel nalákal do kryptoměn. Neinvestuji tolik abych riskoval, ale když to vyjde, můžu jednoduše získat zhodnocení v rámci 1000%. Už za jeden měsíc se mi vklad ztrojnásobil investicí do Ripple. Doporučuji koupit Litecoin na Coinbase, poslat si ho na HitBTC. Tam si Litecoin vyměňte za USDT a s tím nakoupíte jakoukoliv kryptoměnu, kterou si zpět pošlete do online peněženky (například Gatehub).

Jaký byl pro vás rok 2017?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.