5.12.2020 petrspetla

Registrace a online test pilota dronu

Vlastníte dron s kamerou? Od 31.12.2020 máte povinnost registrovat se na stránkách Úřadu pro civilní letectví a absolvovat online test. Po splnění obou podmínek vám na email přijde kód, který si nanesete ve formě štítku na dron. Tato povinnost se týká i licencovaných pilotů, jelikož se v rámci EU s novou legislativou zavádí nový systém.

Test můžete opakovat do nekonečna. Pro studium doporučuji eRules pro UAS a Školicí materiál ÚCL.

K testu bych měl výhrady:

 1. Test vám neukáže špatné odpovědi, pouze jejich počet. Testovaný se tak nemůže poučit ze svých chyb.
 2. I když se zajímáte o létání v kategorii Open (volná) s miniaturním dronem Mavic Mini v třídě C0 v subkategorii A1, musíte znát odpovědi na otázky, které se týkají profesionálních pilotů v kategorii Specific.
 3. V testu jsou zbytečné výplňové otázky, které nedávají žádný smysl například “Únavu dálkově řídícího pilota může zvýšit”.
 4. Pro drony třídy C0 by měla stačit pouhá registrace, ale ta není bez online testu možná. V budoucnu se to možná změní.

Ve výsledku není online test ani těžký, ani jednoduchý. Jde jen o byrokratickou zátěž, jelikož test nijak nezaručí, že testovaný otázkám rozumí (opakování do nekonečna, vyplnění testu za někoho jiného…).

Pokud je vám méně než 18 let a chcete se stát provozovatelem dronu, zodpovídá za vás zákonný zástupce. S nákupem dronu bych počkal do doby, dokud nebude opatřen z výroby štítkem třídy.

Od roku 2021 budou moct komerčně létat i piloti bez licence s omezením na volnou kategorii (například maximální výška letu 120m).

V případě komerce si ale budete muset založit živnost a zaplatit povinné ručení. K tomuto tématu se dostanu později. Létání s drony ale není nikterak složité.

Comments (26)

 1. konstatování-dotaz

  Dobrý den, takže mám tomu rozumět, že ten test se nedozvím dříve, ale vždy při žádosti o registraci? Není to trochu podivné? To bude každý test jiny? A já budu mít několik registrací, nebo, když test neudělám, tak registraci nedostanu budu znovu žádat a dostanu test a tak znovu a znovu? Vždyť stejně se tento test dostane po nějaké době na veřejnost (někdo si opíše) a bude v tom stejně chaos a jenom bude síť se zatěžovat. Nebo jsem já dosti pako abych se dron vůbec nepokoušel. Díky za nějaké upřesnění. Valda

 2. Registrace dronu

  Dobrý den, díky této stránce jsem úspěšně složil zkoušku Pilota dronu. Využil jsem odkazy a šel do toho a po několika pokusech se to podařilo. Díky drakkula

 3. petrspetla

  Dobrý den, gratuluji a přeji hodně úspěšných letů 🙂

 4. petrspetla

  Při registraci a online zkoušce pilota se vám vygeneruje test. Ten můžete zatím opakovat do nekonečna.

 5. dron C0 hračka s kamerou

  Dobrý den,
  který chytrák psal otázky k testu. Zlatá autoškola.

 6. Mavic AiR 2 j:k

  Dobrý den ,děkuji za vaši stránku díky této jsem testy absolvoval úplně bez problému po třech pokusech a ani jsem moc nepročítal podklady , otázky jsou spíše do logiky , ale jsou špatně položené a některé naprosto nesmyslné …

 7. Anonym

  Dobrý den řekne mi někdo na jaký nejlepsi odkaz na skousku dronu děkuji.

 8. Anonym

  Opět stupidní EU … po 1.1.2023 mi 500g dron automaticky spadne do A3 – nepoužitelné – min. přiblížení v horizontálním směru k domu nebo lidem 150m.

 9. petrspetla

  Bohužel. Řešením je koupit Mavic Mini, který ve své třídě a subkategorii zůstává nebo počkat na udělení tříd dronům od výrobce (případně zpětný odběr za poplatek, pokud bude).

 10. Mira

  Zdravím, prozatím jsem ještě nekoupil žádného drona, ale plánuji na jaře, v mezičase jsem si udělal online tet (úspěšně), vadíto něčemu nebo nevadí?

  Díky Mira

 11. petrspetla

  Nevadí. Akorát legislativa v České republice ještě platná není. Budu k tomu vydávat nové video.

 12. Anonym

  Odkazy pro školicí materiál nefunguji

 13. petrspetla

  Děkuji za upozornění. Úřad je aktualizoval a staré smazal. Už by to mělo fungovat.

 14. Anonym

  cca před měsícem sem se zaregistroval test sem neudělal
  nyní sem se pokoušel znovu udělat test,ale stále to po mě chce novou registraci a potom test.jde znovu udělat test už bez registrac e?

 15. petrspetla

  Pokud jste se zaregistroval jako provozovatel dronu, což je jedna věc, tak musíte zadat svoje údaje i co se týče testu pilota.

 16. Zdeněk

  EU – horší komunismus, pro děti a Hobby testy pilota???

 17. petrspetla

  Jako komunismus mi to nepřijde, protože konečně mohou létat bez licence za úplatek i hobby piloti. Test udělá za dítě rodič a člověk, který o tom nic neví a nechce se učit si najde odpovědi na Ulozto 🙂

 18. Václav Staněk

  Dobrý den. V článku zmiňujete živnost a pojištění pro případ komerčního létání. Máte nějaké video/článek, ve kterém se tomu věnujete? Případně nevíte, jakou živnost pilot potřebuje? A jaký typ pojištění je potřeba sjednat?

 19. petrspetla

  Dobrý den, Česká republika zatím plně nepřijmula novou legislativu, takže se tomuto tématu nevěnuji, protože mě nebaví, jak se neustále něco mění. Stručně budete potřebovat volnou živnost (fotografování a výroba videa), registraci provozovatele a test pilota, dron splňující potřebnou třídu a pojištění podle kategorie. Vyšší dívčí je pak si udělat pilotní zkoušky, ale opět k tomu teď nejsou informace.

 20. Barbucha

  čus, jak že se jmenují odpovědi na ulozto. hledám ale nic nenacházím. Asi problém s názvem toho co hledám. díky

 21. Michal

  dobry den, vite za jak dlouho by mel prijit vysledek testu? odeslal jsem odpovedi a zadna reakce, cekal jsem, ze to vysledky budou okamzite. dekuji 🙂

 22. petrspetla

  Dobrý den, výsledek jsem měl okamžitě jak na webu, tak v mailu.

 23. Vlk

  Hoši, nic náročného to není. Na internetu najdete řadu odpovědí………
  Pokud ten test budete dělat po několikáté, tak už spoustu otázek budete vědět automaticky
  a pojedete o to rychleji. Je to jako v autoškole.
  Výborné je to, že to můžete dělat několikrát za sebou.
  Žádné strachy, trocchu se podívejte a pročtěte si na internetu všeobecně povídání
  o této aktivitě a pak do toho přijdete.
  Osobně jsem dělal test na 3x. Na poprvé 15, potom 11 špatně a naposledy 9.
  Je to jen o čtení a pak to máte v hlavě a jedete rychleji a rychleji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.