6.4.2017 petrspetla

Proč dělám kurzy

Baví mě pomáhat ostatním lidem v jejich rozvoji. Časem jsem se tím stal poměrně pověstný a o radu mě prosili lidi po internetu i po telefonu. Žena si ze mě dělala legraci, že jsem jak linka důvěry pro všechny video tvůrce z Česka. Abych mohl odpovídat i na ty nejpodrobnější otázky, musel jsem se sám dovzdělat a před třemi lety se poprvé rozhodl předat lidem nabyté informace uceleně formou kurzu. Od té doby jsem odučil přes dvě stě lidí z nichž jsem s některými dodnes v kontaktu. A minulý měsíc jsem k offline kurzům přidal online. 

Zkusil jsem si hodně typů pořádání kurzů. Ty první individuální byly u nás doma a v ceně byl oběd. Potom jsem začal za klienty jezdit po celé České republice. Odpovídal jsem na poptávku. Když si chtěli kurzisté osahat pořádnou filmařskou techniku, odučili jsme (spolu s Jirkou Klemencem z DiffView) pár už skupinových kurzů přímo v rentalu Biofilms.cz.  Poslední dva roky pak v Centru FotoŠkoda poměrně slušně plníme kurzy Letem filmovým světem a Střih videa.

Všechno šlo ruku v ruce a tak pro mě dotazy kurzistů vždy znamenají nejen důvod stálého sebevzdělávání ale i podněty k rozšiřování knížního portfolia. Jako první jsem napsal a na kurzech probíral ebook Svět v hledáčku a později na základě dotazů připsal dva další ebooky Filmařský underground a Video jako business.

Jejich přečtení před začátkem kurzu není podmínkou, ale je to rozhodně velký bonus. O to lépe se totiž můžeme dostat do podstaty vašeho individuálního problému. Na kurzech jsem potkal spoustu zajímavých a inspirativních lidí. Pekaře, který opravdu rozjel svoji vlastní video produkci. Policistu, který se rozhodl se ženou založit kadeřnictví a natáčet o tom videa. Právníka, co natáčí dokumenty o zajímavých místech. Učitelky, jenž chtěly natáčet materiál z výletů pro rodiče. Velmi často také zaměstnance firem, kteří dostali na starost firemní videa. Cestovatele, studenty filmových škol a další různě pokročilé video tvůrce. Každý z nich přišel se svým individuálním problémem a jsem rád, že alespoň některé z nich podle zpětné vazby dokázal nakopnout správným směrem.

“Dobrý den,

Moc často feedbacky nepíšu, ale nedělní kurz Letem filmovým světem byl úžasný. Lektor byl neuvěřitelný, pojmul to hodně důkladně, ze všech možných úhlů a musím říct, že jsem se ani chvilku nenudila. Jako člověk, který nemá s natáčením vůbec žádné zkušenosti, jsem se trochu obávala, že se budu ztrácet, ale vůbec ne, všechno bylo vysvětleno jasně a srozumitelně.. Fakt super, jsem nadšená.”

Ze sklepa do jedniček a nul

Nikdy jsem si nehrál na “výchovu” profesionálních filmařů, kvůli kterým dojde kinům inkoust na vstupenky. Gradeři se smějí, že během tří hodin nemůžu nikomu vysvětlit základy barvení a zvukaři si zacpávají uši, než by poslouchali, že budu mít kurz o zvuku. U jednotlivců a menších produkcí musí ale být každý z nás kousek z obou profesí. A to je moje cílová skupina. Posouvám jednotlivce a menší produkce za rozumné peníze. Nejlepší zpětnou vazbou pro mě proto je, když někdo přijde na jeden kurz a vrátí se na další, nebo dokonce navrhne, co by ho příště zajímalo. Tak jsem se dostal i k online kurzům postprodukce.

 

Minulý měsíc se online kurzu korekce barev a gradingu v Adobe Premiere zúčastnilo 26 lidí. Vysvětlil jsem vše, co jsem slíbil a kurz protáhl na čtyři hodiny. Výhodou online kurzu je možnost účastnit se ho odkudkoliv a přehrát si kdykoliv záznam. Nikomu tak nic neuteče.

Tento měsíc ho budu pořádat znovu. Čeká mě taky kurz zvuku a jeden online seminář. Vím, že když něco dělám poprvé, není to na nejvyšší úrovni. Technika si se mnou v těchto momentech moc nerozumí. Minule mi nešel spustit přenos. Sice jsem ho rozběhal přes záložní server po deseti minutách, ale byl jsem značně nervózní. Žádný učenec ale z nebe nespadl a jako preventivní kompenzaci dávám kurzy se slevou. To mi přijde fér.

Důležité je uvědomit si, že z jakéhokoliv kurzu hned neodejdete jako profesionálové. Práce v jakémkoliv oboru je o celoživotním vzdělávání a kdo na sobě odmítá pracovat, nikdy ničeho nedosáhne. Nabrané informace ihned převádějte do praxe, Použijte je při vašem příštím natáčení a uvidíte, jestli ta či ona rada sedí vašemu stylu.

O tom, kde se vzdělávat v rámci online jsem napsal dva články: Kde čerpat informace a Vzdělávání. K tomu si můžete přečíst další Přístup k učení.

Pokud se sami rozhodnete natáčet podobná videa, počítejte s tím, že s vámi vždy bude někdo nesouhlasit. Nedávno jsem viděl u jednoho tutorialu příspěvek “Proč to děláš, když už jsem někde viděl něco podobného”. Mně jednou napsal i český režisér videoklipů, ať nedělám vlastní LUTky, že jiný obraz bude mít pak každý a patří to mezi jeho know how.  😀 Přitom co je know how? Nabrané zkušenosti? Když je budu sdílet mám se začít bát, že mě účastník kurzu překoná a přijdu o práci? Ne. Je to blbost a kdyby se tak stalo, byla by to moje vina, protože jsem svoji práci dělal špatně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.