23.1.2017 petrspetla

Přístup k učení

Občas se setkávám s názorem, že školský systém je špatný a zastaralý. Místo toho, aby se učitelé zaměřili na zlepšování silných stránek svých studentů je hodnotí podle nějakého průměru a šablon, které někdo stanovil. Je to jako kdybyste měli rybku a opici a obě hodnotili podle toho, jak rychle vyšplhají na strom.

Z části s tím názorem souhlasím, ale pojďme se zaměřit jen na jednu důležitou věc. I na vysoké škole se můžete setkat s předměty, které se zdají být mimo a oni třeba i některé jsou. Nebaví vás, ale když se látku naučíte a pochopíte ji, zároveň jste si dokázali, že umíte pracovat na svých slabých stránkách a to je důležité. Často si totiž u začínajících video tvůrců a filmařů všímám dvou věcí.

  1. Koupí si vybavení a začnou točit. Teorii neřeší, takže třeba neví, že rychlost závěrky krom jasu ovlivňuje obraz i esteticky (motion blur). Místo ND filtru točí na kratší čas a obraz jim strobuje. Do toho mezi sebou míchají různá fps a výsledek i při zpomalení renderují do 60 fps. Je jim jedno, že se to seká, překračují osu a usekávají lidem hlavy (mimo frame). Hlavně, že to má 4K, je to celé na Ronin a místo klasického ostrého střihu mají všude presety od Chung Dha.
  2. Mají zájem o teorii, protože si uvědomují, že v praxi pak nebudou muset vymýšlet něco, co už bylo vymyšleno. Bohužel spousta z nich u teorie skončí tím, že si rychle projedou literaturu nebo video a už zapomenou na to, že by si měli nově získané informace vyzkoušet v praxi.

A to je jedna z věcí, která je na školském systému správně. Hned co se naučíte teorii přijde praxe a potom testy. Jedině díky tomu plně pochopíte o čem látka je a nezapomenete na ní.

Když si tedy koupíte knihu, přečtěte si jednu kapitolu a vyzkoušejte si v praxi její obsah. Postupně. Z mé vlastní tvorby se jedná hlavně o Svět v hledáčku.

Chci se naučit svítit, ale nemám světla a ani možnost si je půjčit

V takovém případě doporučuji naučit se pracovat ve 3D programu jako například Blender, který je zdarma. Pokud máte peníze, zkuste C4D s pluginem Cine Designer. Díky této kombinaci si budete moct vizualizovat reálnou práci s kamerou a světly přímo v programu v teple domova. Navíc je to skvělé na tvorbu storyboardů.

Chci se naučit exponovat a komponovat obraz

Vezměte si do ruky fotoaparát a jděte ven poznávat svět zpoza hledáčku. Fotografie vám dají na rozdíl od videa okamžitou odezvu. Pokud zatím nemáte vybavení a nechcete otálet, zkuste Camera Simulator. Základní verze je zdarma. Profesionální stojí 29 dolarů. Ovládá se to jednoduše stejně jako počítačové hry a obsahuje to vše, co budete potřebovat. Doporučuji.

Závěr

Natáčení videí a filmů vyžaduje celoživotní studium. Čtěte knihy, navštěvujte kurzy (naše produkce pořádá Střih Videa a Letem filmovým světem), sledujte zájmové weby… cokoliv, hlavně se vzdělávejte!

Kde čerpat informace jsem sepsal ve dvou článcích: Vzdělávání a Kde čerpat informace?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.