6.2.2018 petrspetla

Podsvícení monitoru – led pásky

Postprodukce videí není záležitostí, která by šla zfouknout za pár minut, ale může trvat i několik měsíců. Z toho důvodu by mělo být naším cílem upravit si pracovní prostředí tak, aby nám vyhovovalo funkčně i esteticky. Bez znalostí ale estetičnost bohužel někdy potlačuje funkčnost.

Bylo nebylo…

Jedna parta coloristů si řekla, že si zpříjemní pracovní prostředí a rozhodli se pro obložení stěn dřevem. Prostor nasvítili lampami s klasickou žárovkou. Po odevzdání díla bohužel zjistili, že film nabarvili příliš do tepla. Jak je to možné? Když naši optickou soustavu (oko jako přijímač a mozek jako zpracovatel signálu) vystavíme prostředí, které nebude neutrální a budeme zde provádět postprodukci, povědomě budeme konkrétní barvy z prostředí přidávat i do videa. Máte zeď nabarvenou na žluto? Výsledné video bude nepřirozeně žluté.

V takovém případě pak těžko budete barvit video jen podle oka a z toho důvodu vznikl standard.

Standard SMPTE

  1. Podsvícení by mělo mít barevnou teplotu 6500K (hodnota bílé barvy u monitoru).
  2. Světlo by mělo mít minimální hodnotu CRI 90. Hodnota CRI se udává od 0 do 100. Čím je hodnota CRI nižší, tím více jsou barvy vybledlé a méně přirozené. Nízká hodnota CRI může způsobit bolest hlavy a urychlit únavu očí.
  3. Podsvícení by mělo být za monitorem, aby neovlivňovalo obraz na monitoru (odlesky atp.).
  4. Zdroj světla by neměl být viditelný pro uživatele monitoru. Z toho důvodu se třeba lepí i na záda monitoru.
  5. Jas podsvícení by měl být na 10% (nebo méně) nastaveného jasu (zobrazení bílé) na monitoru.
  6. Prostředí okolo monitoru by mělo být barevně neutrální, takže bílá nebo šedá stěna.

Proč dodržovat standard?

Při dodržování standardu vás budou méně bolet oči, obraz na monitoru bude kontrastnější a vyhnete se chybám, které by způsobilo zkreslené vnímání barev.

Závěr

Nemám rád zbytečnou omáčku, takže článek byl stručný, ale pokud vás toto téma zajímá, vyhledejte si na Google slovní spojení “lightning bias”.

,

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.