25.8.2018 petrspetla

Picture profile pro Sony

Sony se daří. Jejich fotoaparáty s full frame čipy patří mezi nejprodávanější na trhu. Na poli APS-C si díky A6300 a A6500 nevedou také špatně. Obraz z nich je za určitých podmínek výborný. Bohužel se ale spousta lidí nechá zlákat na marketingové nesmysli jako s-log, zvlášť v kombinaci se zpomaleným záznamem, který je co se týče kvality nejhorší.

Pokud nevíte co je log, přečtěte si článek níže.

LOG – picture profile

Proč ne s-log

 1. Jste omezeni v nastavení citlivosti (ISO). To se různí v závislosti na konkrétním fotoaparátu. U A7s je minimální ISO pro s-log 3200, A7s2 1600, A6300 800 apod. Jen pro představu, ISO 800 oproti 400 znamená dvojnásobné množství světla. V exteriéru to znamená nutnost používat silné ND filtry. Ty trpí ve spotřební cenové relaci na vady -> barevný posun, degradace kresby, zobrazení X…
 2. S-log poškozuje lidskou pleť i přes správnou postprodukci. Pro 8bitový záznam není vhodný.
 3. Nenabízí nic navíc oproti upravenému Cine 4.
 4. Podle log se nedá exponovat, vyvažovat bílá a tvůrce obecně ztratí ponětí o tom, jak budou vypadat reálně barvy, až si materiál přinese domů. Při natáčení musíte mít zobrazený náhled na REC 709 tzn. barevný prostor, který je blízko tomu, jak svět vidíme očima sami. Některé fotoaparáty ale tuto funkci (log view assist) nemají. Řešením může být externí monitor, který umí zobrazit LUT. Do něj si nahrajete konverzní LUT z S-log na REC 709.

Jak se to dělat nemá ukazuje video níže.

Další ukázka rozpadu obrazu zesílená nevhodně použitou LUT.

Kdy smysl S-log má?

 1. LOG je standard. Pokud bude barvit video profesionální grader, usnadníte mu tím práci. Se Cine 4 nemusí mít zkušenosti.
 2. Když je záznam aspoň 10 bitový.

Nejlepší nastavení – Cine 4

Black level: +10

Gamma: Cine 4

Black Gamma > Range: Wide, Level +7

Color Mode: Pro

Saturation -8

Detail: Level -7

Porovnání mezi Cine 4 a S-log najdete v článku zde.

Tip: Určitě si nekupujte profil od tvůrce EOSHD. Stačí, když přidáte červenou v nastavení fotoaparátu nebo při postprodukci do obrazu. Žádná skrytá magie to není.

Co jsem natočil na A7s

Závěr

V dnešní době jsme zahlceni informacemi, které nemusí být správné. Z vlastní pohodlnosti pak přijímáme bezmyšlenkovitě vše od influencerů, kteří se honí za slávou. Sami si zařízení vždy otestujte. Je to jediná cesta, jak poznat jeho silné a slabé stránky.

Jaký picture profile používáte vy?

Comments (9)

 1. Miro

  Paradny clanok idem testovat ;-), kedze vela z nas toci svadby nabuduce by som poprosil picture profile pre low light, kedze ked s sony a7rii v 4k, croop. Leziem nad iso 6400 zacina to nepekne sumiet ;-( dakujem

 2. petrspetla

  Cine4 je nejvhodnější jak pro denní, tak i pro noční natáčení. Pokud na ISO 6400 obraz šumí, bude to pravděpodobně limit fotoaparátu. 42MPx je hodně i na FF. V porovnání a7s má jen 12.

 3. Miriam

  Ahoj Petře, díky za parádní článek. Točím na Sony a6500 a mám ho nastavený stejně, jako doporučuješ, ale už při ISO cca 500 mi dost šumí tmavá místa obrazu – převážně například černé pozadí. Co bys doporučil za nastavení na “produktové” natáčení, aby se šum co nejvíce redukoval? Mám černé plátno a produkt nasvícený softboxem – produkt je parádní, ale pozadí prostě šumí. Díky, Miri

 4. petrspetla

  Ahoj Miriam, vracíš zpět černou v postprodukci? Jak vypadá histogram? Exponuješ dostatečně?

 5. Miriam

  Ahoj, moc děkuji za reakci 🙂 Tak s černou to dělám tak, že ji “ztmavuji” pomocí křivek, nebo pomocí posuvníku “blacks” v Lumetri color. Histogram?… Toto možná bude ono, neřeším ho, expozici mám nastavenou na +-0, ISO auto 200 – 1600, ND filtr nenasazený, závěrku 1/120 (60fps)… Jak by měl vypadat histogram pro točení v Cine4 aby to nešumělo? Vše uprostřed a nic vlevo (stíny)? Tím pádem jakoby mírně nadexponovat, ale zase ztratit nejsvětlejší místa? PS: doufám, že jsem to nenapsala nějak blbě a že pochopíš co tím myslím 🙂

  I tak ale nejsem s kvalitou FullHD spokojená, uvažuji o přechodu na BMPCC4K, ale u té se toho low light už docela bojím… Tvé články jsem samozřejmě přečetla, ale pořád si nejsem jistá v horších světelných podmínkách, ten snímač je opravdu maličký i proti a6500… Ještě jednou děkuji za profi rady, je super, že i v česku někdo řeší tuhle problematiku na úrovni.

 6. petrspetla

  S Blackmagic Pocket 4K bych se vyšších hodnot ISO nebál. 3200 je třeba bez problémů. Já exponuji jen podle histogramu a sleduji pleť. Ta musí být přirozená. V celcích mírně podexponuji abych si nechal kresbu v highlights.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.