11.7.2018 petrspetla

Picture profile pro Panasonic?

Vždy, když si koupím nové vybavení, se snažím sám přijít na nejlepší nastavení metodou pokus omyl. Vyhnu se tak nesmyslnému doporučení od YouTuberů, kteří od sebe rádi bezhlavě kopírují informace jen proto, aby měli sledovanost a dané problematice nerozumí. U Panasonicu bych se podíval na tři nejpoužívanější profily.

Natural

Cine D

V-LOG

YouTubeři nejčastěji doporučují Cine D jako nejlepší profil.

Někteří dokonce označují v-log za fake a vyhozené peníze.

Je upravený Cine D stejný jako V-LOG?

Ne, není. Kytičky a lokace bez lidí nejsou vhodným příkladem pro testování profilu. To co nás jako tvůrce zajímá, respektive mělo by, je podání lidské pleti (skin tones). Pokud pleťovka vypadá přirozeně, obraz bude vypadat dobře nehledě na technické nedokonalosti jako přepal, menší rozlišení apod. a Cine D z tohoto pohledu patří mezi nejhorší profily, které Panasonic nabízí.

Základní rozdělení

Natural – přirozený přechod (roll off) v highlightech, informace ukládá hlavně ve středech, kde se nachází i lidská pleť, obraz má menší dynamický rozsah, ale působí věrně a přirozeně

Cine D – tvrdý přechod (roll off) v highlightech, informace ukládá rovnoměrně bez preference, obraz má větší dynamický rozsah, ale narušuje lidskou pleť (barevný paskvil, plastičnost)

V-LOG – profil vhodný pro postprodukci, v 8bitech může v podexponovaných částech obrazu vytvářet barevné fleky, obraz má ze všech profilů největší dynamický rozsah, při spravné expozici a postprodukci nenarušuje pleťovku

Dodatečné nastavení

Jakmile zvolíte profil, doporučuji vypnout všechny postprodukční srandy jako i-dynamic, shadow curve apod. které mohou poškodit obraz a přenastavte pouze tři základní parametry. Sharpness (ostrost) na nejnižší hodnotu. Vypnete tím tak doostření obrazu ve fotoaparátu. Před pár dny jsem si koupil Panasonic GX80 a obraz v defaultním nastavení působil přeostřeně. Kontrast nastavte na nejnižší hodnotu, protože čím méně zapečené informace máte, tím lépe a kontrast je jednoduché obnovit viz. kurzy gradingu v Premiere a Resolve. Jako poslední vypněte redukci šumu (noise reduction), protože i to v postprodukci uděláte lépe.

Závěr

U některých fotoaparátů můžete odemknout Cine D přes “hack”, ale je to zbytečné. Pokud nemáte možnost točit do v-log, zvolte natural. Pokud máte v-log, používejte ho ideálně v kombinaci s 10bit záznamem. Článek o logu najdete níže, případně mrkněte i na moje nové balíky LUT.

LOG – picture profile

LUT film pack

Wedding LUT pack

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.