11.1.2017 petrspetla

PC sestavy na střih – lowend

V předchozím článku jsem navrhl stavbu dvou výkonných počítačů určených pro střih videa. Jeden v kategorii do třiceti pěti tisíc korun a druhý do šedesáti. Ne každý začínající tvůrce si ale může takovou částku dovolit nebo nepotřebuje takový výkon.

Do 20 000

Čtyř jádrový procesor Intel Core i5-7500

Základní deska MSI Z170A TOMAHAWK

Operační paměť Kingston HyperX Fury Black 16GB (2x8GB) DDR4 2133MHz

Mid Tower Silencio 550

Zdroj Enermax MaxPro 600W

SSD disk na systém ADATA Premier SP550 120GB

HDD na střih WD Blue EX 1TB (7200 ot)

Z počátku je potřeba používat integrovanou grafickou kartu Intel HD Graphics 630, která je součástí procesoru. Tato sestava bude stačit na střih běžného Full HD materiálu (Panasonic GH4, Sony A7S, Canon 5D Mark 3, GoPro, spotřební kamery…), ale nic náročnějšího už nezvládne. Budete se muset naučit stříhat přes proxy. Časem bych dokoupil grafickou kartu GTX 1060, dalších 16GB operační paměti a více disků.

Menší FAQ

Je důležitá grafická karta pro střih? Je a není. Základem výpočtů je procesor. Grafická karta mu může pomoc, ale taky nemusí. Záleží na programu, jestli ji umí využít, na záběrech (formát + kodek) a případných efektech (akcelerace GPU – například Magic Bullet Looks).  Nejčastěji ale střih brzdí pomalé disky (sekání obrazu, pomalé načítání náhledů). Nedostatek operační paměti zase může způsobit pád programu.

Proč investovat do kvalitní case (bedna)? Je to kus kovu, který pomáhá s chlazením. Ideálně bez průhledné bočnice. Zdroj by měl být umístěn dole (menší teploty v PC). Díky prachovým filtrům se nezanáší vnitřek (proudění vzduchu + výdrž komponent). Odhlučněné materiály jsou příjemný bonus, zvlášť pokud máte počítač u postele nebo musíte nahrávat ve stejné místnosti zvuk.

Proxy střih – princip

Všechny záběry, které jste natočili, přerenderujete do méně náročného formátu s nižším rozlišením a datovým tokem. Jakmile z nich sestříháte video, načtete původní záběry a spustíte render.

Na čem stříháte vy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.