8.9.2019 petrspetla

“Passion” projekty

Passion projekt je aktivita, kterou se rozhodnete dělat ve svém volném čase proto, abyste něco získali. Většinou nejde ani o peníze. Důležité jsou nové zkušenosti a vášeň k dané věci. Pokud čtete můj blog, určitě víte, že si jednou za čas něco takového natočím.

Za vlastní projekt vám hlavu nikdo neutrhne.

Projekty natočené čistě pro zábavu jsou ideální. Sice za ně nedostanete žádné peníze (aspoň ne hned ze začátku), ale máte nad nimi plnou kontrolu. Při jejich tvorbě uděláte spoustu chyb, ale o tom to je. Žádný učenec z nebe nespadl. Nabrané zkušenosti pak využijete při tvorbě projektů na klíč. Navíc když se zadaří, dostane se vaše jméno dál a vyděláte na tom i nějaké peníze. Na passion projektech také potkáte lidi, kteří to nedělají za peníze. A dobrý tým je k nezaplacení. 

Diverzifikujte. Diverzifikujte. Diverzifikujte.

Často si všímám toho, že tvůrci videí natáčí něco, co je nebaví. Účty se neptají kdo je platí. Samozřejmě. Ale když se tvůrců zeptám, jestli dělají něco proto, aby natáčeli něco jiného, tak většinou odpoví “Nemám na to čas”. A když nemáte v portfoliu něco, co chcete točit, jak klient zjistí, že jste pro ten projekt praví, když nemáte s podobnou tvorbou zkušenosti? Nijak.

Když si na web dáte svatební videa, klienti budou poptávat svatební videa a ne hudební videoklipy, které by vás bavili více. Z toho důvodu doporučuji několik dní v měsíci věnovat čas jen tomu, co chcete dělat a investujte do toho čas i peníze. Věřte mi, vrátí se vám to.

Focení

Minulý rok jsem si koupil fotoaparát Sony A7RII s tím, že začnu fotit. Chtěl jsem více trénovat své oko a třeba si tím i něco přivydělat. Na rozdíl od videa ale budu více vybíravý a budu fotit jen to, co budu chtít. Začal jsem fotit svoji rodinu. Pak jsem se přesunul k focení zdarma svým klientům (“Když už jsem na place, tak něco cvaknu”) a teď když svoji roční práci sečtu, jsem spokojený. Měl jsem fotky v novinách i magazínech. Klienti jsou spokojení a focení mě hlavně baví. S rostoucí chutí ale samozřejmě rostou i nároky na vybavení. Budu muset koupit světla.

Strangers and Dragons

Strangers and Dragons je malá skupina lidí, která se rozhodla rozvířit vody českého fantasy. Dragons protože hrají Dračí doupě a Strangers, protože se vzájemně neznali. Jen si chtěli zahrát dobrou hru a podělit se o to s ostatními. Velmi dobrý kamarád, který pro nás občas hraje ve videích mě k tomu natáhl a nutno říct, že se o to nemusel moc snažit. Dračí doupě jsem si chtěl vždy zahrát a vidět ostřílené profesionály v akci, no proč ne?

Lokace byla pevně daná a to malé, ale hezké sklepení pod hotelem.

Věděl jsem, že vizuální stránku i atmosféru vytáhnu oproti předchozím dílům o několik úrovní výše, ale zvuk, to je věc, na kterou jsem věděl, že nebudu připraven. Ne z toho důvodu, že bych nevěděl jak na něj, ale nemám k tomu uzpůsobené vybavení. Mám několik rekordérů, klopových mikrofonů a jednu bezdrátovou sadu. Na natáčení dokumentárních filmů a reklam, kdy někdo mluví, jsem si s tím vystačil. Funkční a jednoduché řešení. Zároveň jsem ale nechtěl do projektu investovat peníze, dokud neuvidím, že to má smysl. Vzal jsem tedy Rode NT USB, otočil ho vůči hráčům a připojil ho do tabletu. Když jsem na něj mluvil s odstupem ve svých YouTube videích na kanále Špetla Film, zvuk byl v pohodě. Na vypravěče (pána jeskyně) jsem dal Zoom H1N a spustil nahrávání na dvě kamery. Při střihu jsem zjistil, že mě projekt baví a smysl mi dává i do budoucna.

Mouchy jsou, ale ty se vychytají. Objednal jsem shotgun mikrofon, který půjde směrem ke hráčům. PJ dostane vlastní klopák a začneme se zpracováním víc posouvat k mainstreamu, tedy tak, jak se to dělá v zahraničí. Více modelů. Více animací a možná i lepší lokace.

Na závěr tedy rada. Pokud něco chcete dělat, udělejte to a nevymlouvejte se.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.