31.3.2019 petrspetla

Panasonic S1 – perfektní hybrid?

Panasonic mám rád a používám jejich fotoaparáty už od GH2. Natočil jsem na ně spoustu velkých projektů od Gravitation po Fechtbuch: The Real Swordfighting behind Kingdom Come. Když bych ale napsal, že jejich marketing stojí za starou belu, nebyl bych daleko od pravdy.

Zajímalo by mě, kdo píše texty “Zajištěním dostatečné kondenzace světla na pixel nabízí 24,2 megapixelový snímač CMOS široký dynamický rozsah a ostré, přirozené vyjádření i na nejvyšší nastavení citlivosti” nebo “Profesionální fotografové a kameramani zcela jistě ocení tuto kombinaci velmi vysoké citlivosti s ohromující kvalitou snímku”?

Vypadá to na Google překladač nebo uklizečku, která svou práci nemá ráda. Přitom je to škoda. Text by šel napsat lidsky a člověk (nikoliv korporátní lososák) by si ho i rád přečetl. Na marketingové bullshity upozorňuji i ve videu níže.

Pojďme se ale podívat na S1. Její cena se v České republice pohybuje okolo 65 tisíc bez objektivu. Některé eshopy jako Megapixel k ní dávají bateriový grip zdarma. Za tu cenu pořídíte plně osazenou Blackmagic Pocket 4K (v-mount, klec, ssd, monitor a baterie) nebo Sony A7III s objektivem.

Fanoušci Panasonicu berou S1 jako nástupce Panasonic GH5. Jedná se ale skutečně o upgrade? Jak v čem. Full Frame čip v kombinaci s 10 bitovou barevnou hloubkou zní skvěle, ale:

  1. Bajonet Leica L znamená omezení. Panasonic měl sice domluvenou spolupráci se Sigmou, ale podle EOS HD došlo ke “zrušení” očekávaného adaptéru Sigma MC21 z Canon EF na Leica L. “At the time of the initial announcmenet Sigma said the adapter would work with ‘any L-mount camera body.’ Sigma is now saying that the MC-21 won’t work with existing Leica L-mount camera bodies due to ‘specifications [that] have changed.” Jednoduše přeloženo, z důvodu změny specifikací nebude Sigma MC-21 adaptér fungovat se stávajícím bajonetem ve fotoaparátu. Canon EF je standardní bajonet pro video, stejně jako PL. Sice chápu, že Leica nechce, aby lidi používali levnější a “lepší” skla od Sigmy, ale je to úkrok stranou od zákazníka. Andrew Reid z EOSHD potvrdil, že ani objektiv Panasonic 24-105mm L nefunguje na Leica fotoaparátu, ale běžné Leica 23mm sklo funguje na Panasonic S1. Že by softwarový zámek?
  2. Záznam ve 4K 50p a 60p je omezen na třicet minut. Dokumentaristi, kteří si potřebují natočit rozhovor nebo delší akci mají smůlu. 24 a 25p omezeno není.
  3. Fotoaparát se může přehřát při vysokorychlostním záznamu. Pokud k tomu dojde, vypne se.
  4. Automatické ostření je opět pouze kontrastní. V tomhle směru je konkurence mnohem dál (Canon s Dual Pixel AF a Sony s fázovým ostřením…).

Otázka zní. Proč si kupovat Panasonic S1 místo GH5? Když si koupíte speed booster adaptér, dostanete se na skoro stejnou hloubku ostrosti.

Jediným rozdílem bude pouze šum při vyšší citlivosti a dynamický rozsah ve fotografii. V obojím vyhrává Panasonic S1. Na Panasonic GH5 zase můžete nasadit prakticky jakýkoliv objektiv. Kolik lidí reálně potřebuje vyšší ISO, když světla už nejsou tak drahá jako v minulosti? A proč brát Panasonic S1 na fotografii, když je na tom konkurence jako Sony A7III, A7RII… lépe (i díky fázovému ostření)?

Panasonic S1 může být zajímavým strojem pro lidi, kteří potřebují kameru i fotoaparát v jednom. Ostatní zvolí něco jiného. Já už si pravděpodobně žádný fotoaparát od Panasonicu nekoupím. Jejich značka mě přestala bavit a je čas dát šanci i něčemu jinému.

Aktualizace 21.4.2019

Podle příspěvků na sociálních sítí adaptér Sigma MC11 s Panasonic S1 normálně funguje. EOS HD doporučuji přestat číst, píše dezinformace.

Comments (2)

  1. Karel

    No a navíc na ten jejich marketingový počin s placeným firmwarem pro lepší video reaguje spousta běžných lidí dosti podrážděně. Tak mi přijde, že se chovají, jak kdyby měli aspoň 50% trhu 🙂

  2. petrspetla

    To už bylo u GH5 s aktivací v-log a přežil jsem to. Přijde mi to jako nejmenší přešlap. Je to kvalitní stroj? Je. To, že ale nenasadím moje objektivy pro Canon EF mě ale vyloženě… Nemám v tom zrovna malou sumu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.