18.3.2021 petrspetla

Panasonic S série – aktualizace FW včetně BRAW

Panasonic nasadil 20% masivní slevy na všechny své produkty a zároveň oznámil aktualizaci fw pro fotoaparáty z Panasonic S série. Pokud zvažujete nákup nové FF kamery pro video, neváhejte.

Seznam zásadních změn

Panasonic S1H bude spolupracovat s rekordéry VideoAssist 12G od Blackmagic a to tak, že získáte 12 bitový B-RAW záznam v 5.9K rozlišení. Pro lidi jako já, kteří pracují v Davinci Resolve, je to skvělá zpráva. Zároveň ale nepovažuji za dobré rozhodnutí fakt, že BRAW dostane jen S1H a ostatní fotoaparáty ne. Panasonic si sice po vlně kritiky řekl, že si bude “chránit” svoji vlajkovou loď, ale tak nějak zapomněl, že si majitelé S1H kupují jako b-cam S5.

Krom uživatelů S1H budou nadšeni i majitelé fotoaparátu S1, který dostane update povolující režimy 5.9K, 4K DCI, 4K 60/50p 10bit (crop), ProRes Raw (s Atomos Ninja V), funkci Time Code, Dual ISO a IP stream. U Panasonic S1 ale stále platí nutnost koupit si FW upgrade DMW-SFU2 za pět tisíc korun včetně DPH.

Všechny fotoaparáty zároveň budou zapisovat metadata pro vertikální režim videa, který je vhodný pro sociální sítě a ECO režim při napájení ze sítě (zde jsem se zasmál, ale budiž).

Marketing – uvedení BRAW

Globální marketing Panasonicu kritizuji už řadu let, protože mi přijde trochu na hlavu. Prodávají produkty za desítky tisíc korun, ale neumí si sehnat kvalitní filmové štáby a one man produkce/influencery. K oznámení BRAW tak vychází pouze jedno video, u kterého je znát, že ho netočil člověk s filmem v krvi, byť se jedná o ambasadora Panasonic. Nijak nebudu hodnotit obsah, ale prodej BRAW záznamu přes rozmazané tmavé video není správnou cestou. Přeci jen nejlevnější rekordér stojí dvacet tisíc korun a to do toho nepočítám příslušenství a zhoršenou workflow.

Pro srovnání krátké video natočené na Pocket 6K kameru od běžného uživatele.

Kdybych se teď rozhodoval jen na základě videa na co bych chtěl točit, šáhl bych rozhodně pro Pocket a to je smutné. Doufám, že po vydání FW vyjde více ukázek. Stav s ProRes Raw na YouTube je u S1H stále žalostný. Přitom by stačilo mrsknout FW několika nadšencům, z jejich záběrů sestříhat reel a hotovo. Většina lidí si kupuje vybavení na základě názoru ostatních a prvního dojmu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.