8.11.2018 petrspetla

Panasonic GX80 – recenze

Před pár měsíci jsem si koupil Panasonic GX80. Spolu se speedbooster od Viltroxu mi sloužil jako b-kamera k Panasonic GH5. Teď ho prodávám a jelikož jsem byl z GX80 nadšený, rozhodl jsem se k němu napsat krátkou recenzi.

Hlavní klady

 1. Panasonic GX80 se dá z druhé ruky pořídit za extrémně nízkou cenu od šesti do devíti tisíc korun.
 2. Natáčí dobře ve 4K rozlišení. Obraz je detailní a pleťovka přirozená.
 3. Má pěti osou stabilizaci na čipu. Tu je možné kombinovat s optickou stabilizací, které mají Panasonic objektivy s označením Dual I.S.
 4. Je malý, ale působí bytelně. Tělo váží 500g.
 5. Oproti GH5 má slušný AF.
 6. Na jednu baterii vydrží hodinu natáčení.
 7. Náhled přes WIFI je dostatečně detailní pro bezproblémové ovládání na dálku mobilním telefonem. Je tak vhodný i pro začínající vlogery.

Dojmy z používání

Panasonic GX80 jsem si koupil spolu s pancake objektivem 12-32mm f3,5 – 5,6. Ten sice neměl prstenec pro manuální ostření, ale bez problémů jsem si ho mohl s fotoaparátem strčit do kapsy od kalhot. Celé řešení bylo jen o něco větší, než mobilní telefon. Automatické ostření fungovalo slušně a v porovnání s GH5 dokonce i mnohem lépe. Na GX80 s pancake objektivem jsem natočil video níže.

Pocitově působí GX80 jako fotoaparát vyšší kategorie. Dobře vypadá a sedí do ruky. Co bych ocenil je větší grip, ale pokud máte velké ruce, problém vyřeší klec od Smallrigu. LCD má 3″ s rozlišením 720 x 480, dá se částečně vyklopit, je dotykový a pro natáčení dostačující. Hledáček oproti tomu není moc detailní, aberuje a má poměr stran 16:9. Na natáčení ho beru spíše jako znouzectnost. GX80 zvládá 4K 25p a 1080 50p ve formátu MP4. Pro natáčení doporučuji ale pouze 4K rozlišení kvůli vyššímu datovému toku 100Mbit/s. Full HD nabízí pouze spotřební 24Mbit/s pro 25p a 27Mbit/s pro 50p.

S citlivostí ISO bych nešel přes hodnotu 800. Obraz pak hodně šumí a je nepoužitelný. I z toho důvodu jsem si k fotoaparátu hned ze začátku pořídil speed booster adaptér od Viltroxu. Ten mi umožňuje nasazovat Canon EF objektivy, zmenšuje crop factor a zvětšuje světelnost objektivu. Se Sigma 18-35mm f1.8 jsem se tak dostal na f1.2. Picture profile jsem používal Natural se staženým kontrastem, redukcí šumu a ostrostí. Ten je ideální pro přirozené zachycení pleti, ale do fotoaparátu je možné nahrát ještě Cine D nebo Cine V.

Baterie vydrží lehce přes hodinu natáčení. Limit pro video záznam je standardně 30 minut. Baterky lze dobíjet buď externí nabíječkou, kterou si ale musíte koupit zvlášť, nebo přes usb přímo ve fotoaparátu.

Na těle fotoaparátu najdete čtyři mapovatelná tlačítka. Dal jsem si na ně například funkci EX tele, která ořezává čip a dostanu se tak jednoduše k bližšímu záběru. Nastavení stabilizace. Při natáčení z ruky se IBIS hodí, ale při použití příslušenství ho vypínám.  A nakonec “zvětšení” záběru pro ruční zaostření.

Rychlost závěrky a clona se ovládají přes dva samostatné prstence. Citlivost a WB si nastavíte přes dotykový displej, nebo stisknutím tlačítka a následným rolováním.

Pro koho je fotoaparát určen?

Díky miniaturní velikosti se hodí pro zachycení momentek. Můžete ho nosit všude sebou. Přes wifi se dá spolehlivě ovládat na několika metrovou vzdálenost, takže jeden kameraman dokáže obsloužit dvě kamery naráz (jednu má před sebou, druhou kontroluje, případně ovládá přes mobilní telefon). To se hodí třeba při natáčení interview. Neměl jsem žádný problém sladit GX80 s výstupem z GH5.

Framy z GX80

Alternativa

Panasonic GX80 patří mezi často přehlížené fotoaparáty. Kameramani si spíše kupují horší Panasonic G7. GX80 má oproti němu jen jednu nevýhodu a tou je absence 3,5mm jacku pro mikrofon. Cenově, výstupem a ovládáním je ale lepší a pro záznam zvuku stejně doporučuji koupit externí rekordér. To samé platí i při srovnání se Sony A6000.

Závěr

Kdybych si nekupoval další hybridní fotoaparát, který je skvělý nejen na focení, ale i na video, GX80 bych si nechal, jelikož mi vyhovoval a nemám k němu prakticky žádnou velkou výtku. Pokud hledáte levného společníka na cesty nebo jen první kameru, se kterou se chcete naučit natáčet, je GX80 ideální volbou.

Comments (5)

 1. Míra

  Bez speedboosteru a jiného typu objektivu, který by snížil crop factor a tím zvětšil světelnost a snížil šum tedy není dobré natáčet ve 4K?
  Myslím, že nenatáčí 4K z celého snímače. Má tedy horší kvalitu než fotoaparáty, které natáčí 4K z celého snímače?
  Děkuji.

 2. Míra

  Bez speedboosteru a jiného typu objektivu, který by snížil crop factor a tím zvětšil světelnost a snížil šum tedy není dobré natáčet ve 4K?
  Myslím, že nenatáčí 4K z celého snímače. Má tedy horší kvalitu než fotoaparáty, které natáčí 4K z celého snímače?
  Děkuji.

 3. petrspetla

  Ve 4k rozlišení jsem natáčel i s nativním objektivem, ale pak to vypadá jako Micro 4/3 a ne S35 nebo FF.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.