3.11.2019 petrspetla

Onboard vs externí zvukovka

Když jsem si kupoval novou základní desku, věděl jsem, že její zvukovou kartu nebudu používat. Pro test jsem to ale zkusil. Papírově měla mít odstup signálu od šumu -120dB, impedanci pro sluchátka až 600 ohm, přehrávání při 32 bit/192KHz a hlavně měla být odstíněná od zbytku základní desky. Jaké překvapení přišlo, když jsem do ní zapojil sluchátka s monitory a dočkal se nepříjemného rušení.

Marketingové žvásty jsou všude kolem a jen pár firem vsází na upřímnost. U základních desek v současnosti spíše lidé ocení RGB blikačku, než kvalitní součástky. A bohužel i zvukové karty recenzují lidi, kteří o zvuku nemají žádné ponětí.

V minulém článku jsem načrtl důležitost nearfield monitorů pro práci.

Mix zvuku ve studiu – nearfield monitory

V tomhle se chci věnovat zvukovým kartám.

Proč používat zvukovou kartu

Odpověď je jednoduchá. Zvukovky na základních deskách nestojí za nic. A zvuk bude tak kvalitní jako nejslabší článek v systému. Na druhou stranu před vámi není investice několik desítek tisíc, ale jen pár, protože cenu ovlivňuje zejména počet vstupů a výstupů.

Špatná zvuková karta může způsobit problémy při střihu jako například zpoždění zvuku. Zmáčknete pauzu, ale zvuk se nezastaví.

Video produkce

Situace v běžné produkci je poměrně jednoduchá. Jako tvůrce potřebuji jeden vstup na mikrofon s kvalitními předzesilovači a phantomovým +48V napájením pro zapojení kondenzátorových mikrofonů. K tomu minimálně jeden výstup na sluchátka a dva mono (L a R) pro monitory. V ideálním případě potřebuji, abych si mohl korigovat hlasitost zvlášť pro sluchátka a zvlášť pro monitory. Zvuk nesmí mít zpoždění a karta musí být kompatibilní s programy, které používám.

Po rešerši, která trvala několik dní a radil jsem se s několika známými zvukaři jsem dospěl k názoru, že nejlepší zvukovky na trhu dělá Audient. Líbí se mi koncept jejich zvukovek. Všechny jsou až na menší rozdíly stejně kvalitní a cenu ovlivňuje jen počet vstupů a výstupů. Laicky řečeno, když si koupíte tuhle kartu za tři litry, bude hrát podobně jako mixážní konzole za desítky tisíc. A to je super.

Navíc nemá problém s ovladači jako například velmi chválená značka FocusRite. Ale to už je věc marketingu.

Zvukovku připojíte k PC přes USB. Aby nedocházelo k rušení, k monitorům použijete TRS 6,3mm jack kabely.

Výsledek je oproti základní desce naprosto neuvěřitelný, ale samozřejmě ho poznáte jen v případě, kdy si koupíte kvalitní sluchátka nebo monitory. Já používám Audio Technica MX60 a JBL 305 MK II. A jelikož jsem měl možnost navštívit několik studií, řekl bych, že výsledek z obou je pro práci naprosto dostačující.

Sám jsem si ale Audient nekoupil a dal jsem na skvělá hodnocení Behringer HD 404, kterou jsem pořídil v Muziker.cz.

Líbí se mi, že má čtyři XLR vstupy s předzesilovači od Midas, které mají odstup signálu od šumu -129dBu. Sluchátka i nearfield monitory mohu ovládat zvlášť. Nearfield se dají připojit přes TRS 6,3mm jack nebo XLR. Já zvolil XLR variantu. Krom toho ke zvukovce také dostanete externí napájení, čímž se můžete vyhnout rušení, které by mohla způsobit základní deska v případě napájení pouze přes USB. Zvukovka je celokovová, vše hezky lícuje. Rozlišení nabízí 24bit při frekvenci 192KHz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.