25.4.2017 petrspetla

Objektivy z bazaru – na co si dát pozor

Minulý týden jsem se rozhodl, že se zbavím svého objektivu Sigma Art 24mm f1.4. Skvělé ostré sklo. Ideální do lowlightu. Bohužel jsem pro něj neměl v poslední době dostatek využití. Nahradil ho Tamron 15-30mm f2.8 VC. Koncem května letíme natáčet do Řecka a hodilo by se mi lehké telesklo. Zaujal mě Canon 70-200mm f4 IS USM. V bazaru se běžně prodává okolo osmnácti tisíc. Potřeboval jsem ale nějakou jistotu, takže jsem ho vzal z foto bazaru FotoŠkoda za 22 300Kč. Měl být plně funkční. Ve vlaku jsem pak zjistil, že nebyl. Automatické ostření sice fungovalo bez problémů, ale manuální se zasekávalo (slick focus). Má chyba, že jsem si ho v prodejně dostatečně nezkontroloval. Oprava by stála osm tisíc. Musel by se vyměnit USM motor. Vzhledem k tomu, že z prodeje objektivu měli provizi jen pár tisíc, dalo se očekávat, že mi raději peníze vrátí. Každopádně jsem rád, že jsem měl tu čtrnácti denní záruku. Kdybych ho koupil od někoho jiného, měl bych smůlu. Kryl by mě sice občanský zákoník (skrytá vada), ale se špatným prodejcem by to mohlo být na dlouhé lokte. Celá komunikace proběhla bez problémů a obchod se mnou komunikoval rychle a vstřícně (od reklamace po vrácení peněz na účet tři dny!).

Jak zkontrolovat objektiv před zakoupením?

  1. Zkontrolujte skla. Pokud je špinavý přední a zadní člen, vyčistěte je lens penem.
  2. Zkuste vyfotit fotku a zkontrolujte, jestli se neprojevuje na fotce bordel, který by mohl být uvnitř objektivu. Pokud ano, museli byste ho dát do servisu na vyčištění.
  3. Zkuste automatické i manuální ostření. Během manuálního pozorujte i ukazatel vzdálenosti zaostření. Pokud se zasekává, objektiv je vadný a oprava bude drahá. Při zkoušení ho mějte jak v horizontální, tak i vertikální poloze.
  4. Zkuste každý prstenec na objektivu. Guma by se neměla odlepovat a samotný prstenec by neměl mít vůli ve vertikálním směru. Pokud ano, bude se to časem jen zhoršovat.
  5. Vyzkoušejte všechny dodatečné funkce, které objektiv nabízí od optické stabilizace po přepínač na Macro.
  6. Zkontrolujte vizuální stav těla. Jestli není někde naprasklý.

Když budete kupovat objektiv z druhé ruky s rozšířenou zárukou od společností Sigma nebo Tamron, berte v potaz, že záruka je nepřenositelná. Řešením může být uvedení do kupní smlouvy, že v případě vady za vás vyřídí reklamaci původní majitel. To bych doporučil udělat i u běžné záruky, protože některé eshopy s tím mohou mít problém.

Doplňující informace:

“Jsem zástupce SIGMY pro ČR a SR a záruku nelimitujeme na uživatele, ale pouze na dobu záruky. Na záruční kartě je uvedeno datum vyskladnění a z druhé strany by měl prodejce zaznamenat datum prodeje. Nikde nevyžadujeme iniciály majitele, a už vůbec nelimitujeme na základě vlastnictví. Co je naopak pro nás jako velký bonus, který dáváme zákazníkům, tak je že nerozlišujeme zda byl objektiv koupen na osobu, nebo firmu … prostě 4 roky pro všechny!!!” Product Manager PROFIFOTO z Hama, spol. s r.o.

Slick focus

Pokud jste si koupili objektiv, který trpí na slick focus a nemáte možnost ho vrátit, můžete si ho částečně opravit sami viz. video. Stačí když pod prstenec ostření vložíte gumový náramek. Canon 70-200mm F4 IS USM na to trpí hodně (i nové kusy).

Má bazar smysl?

Žijeme v konzumní společnosti. Výrobci každý rok vydávají nové vybavení a spousta lidí se zbavuje toho starého. Objektiv přitom může při dobrém zacházení vydržet i desítky let. Nákup bazarových věcí se vyplatí, ale musíte být obezřetní. Vždy trvejte na osobním předání a peníze předem posílejte předem jen v případě, kdy dotyčného znáte nebo se jedná o známou osobnost z oboru s dobrou pověstí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.