1.3.2020 petrspetla

Notebook a PC na střih videa

Mám si koupit Mac nebo stolní PC s Windows? Je na práci s videem vhodný i notebook? Je lepší koupit si hotové řešení od velké značky nebo si nechat složit PC na míru? V čem mám stříhat? Je lepší Davinci Resolve, Vegas Pro, Adobe Premiere nebo Avid?

Začínající tvůrce si vymyslí spoustu otázek, kterými pak zahlcuje sociální sítě, aniž by si o tom sám něco přečetl. Takže pěkně popořádku.

Windows nebo Mac?

Kupte si to, co vám vyhovuje a na co máte peníze. Berte ale v potaz, že nehledě na značku na střih videa nestačí kancelářské PC. Potřebujete výkonnou mašinu.

Stolní počítač nebo notebook?

Pokud často cestujete a hledáte co nejmenší řešení, notebook je jasná volba. Pokud s počítačem cestovat neplánujete nebo vám nevadí sebou tahat menší bednu a připojovat se na hotelu k TV, vždy bude lepší stolní počítač (poměr ceny a výkonu, lepší chlazení…).

Jaký program pro práci s videem?

Pokud máte Mac, jednoznačně šáhněte po Final Cut. Pracujete ve Windows?

Adobe Premiere Pro – komunikuje s ostatními programy od Adobe a je možné do něj dokoupit hezké animační šablony

Davinci Resolve – komplexní program za jednorázovou cenu pro dvě PC, potřebuje výkon, který umí využít

Edius – vhodný pro regionální TV (pokud žádnou nevlastníte nebo v ní nepracujete, můžete odšrktnout)

Avid – vhodný pro střih celovečerních filmů a reklam (pokud nic takového neděláte, můžete odšrktnout, Avid má specifickou workflow)

Vegas Pro – zašlá sláva tohoto programu už je pryč spolu s původními vlastníky od Sony, můžete ho koupit levně ve slevových akcích (humble bundle, vánoce na Steam…)

Jaký notebook?

Pokud už se rozhodnete pro notebook, můžete si vybrat jednu z mainstreamových značek nebo šáhnout po alternativě na míru od Goldmax. Jejich notebooky jsou sice dražší, ale nabízí vysoký výkon i kvalitní panel. Takový notebook může nahradit i stolní počítač.

Co se týče minima, platí, že potřebujete výkonný procesor, dedikovanou grafickou kartu, aspoň 16GB RAM a SSD pro systém. Z těch levnějších do 35 tisíc by mohl vyhovovat například MSI P65. Případně levnější HP Pavilion, ale u toho by už mohlo například Davinci Resolve padat kvůli nízké paměti u grafické karty.

Jaké komponenty do PC?

U PC je to velmi jednoduché. Čím vyšší výkon, tím lépe. Podle výsledků z Pudget Systems bych si dal do PC procesor od AMD. Nejlevnější 2700x, ideálně šestnácti jádrový 3950x. K tomu grafickou kartu s co největší pamětí, ideálně GTX 2080. Operační paměť 64GB v co největší rychlosti, jakou podporuje procesor. Zdroj od Seasonic. Kvalitní case od Fractal Design a k tomu SSD na systém, data a pak HDD pro zálohu. S takovým PC se vám bude stříhat a barvit jedna báseň.

O skládání svého vlastního PC jsem napsal dva články.

Skládám si nové PC 1/2

Skládám si nové PC 2/2

Komponenty ale velmi rychle zastarávají, i když musím říct, že se mi nic neseká.

Závěr

Na výběru počítače není ve výsledku nic složitého. Vše souvisí se vším a článek je silný jako jeho nejslabší část. Když si koupíte jen výkonný procesor, záběry se vám budou sekat i při střihu, protože programy už umí velmi dobře využít grafickou kartu a i u renderu vám mohou ušetřit desítky minut na krátkém videu. Když si zase koupíte jen silnou grafickou kartu, může se stát to samé. Nedostatečná operační paměť zase způsobuje pády programů a nepomůže ani virtuální paměť, která je nastavena už v základu na systémový disk. Záběry s vysokým datovým tokem se zase mohou sekat při načítání z HDD. To se týká zejména RAWu. A když nebudete mít kvalitní chlazení a case, teploty půjdou nahoru, výkon dolů a živnost počítače bude klesat.

U PC bych začal minimálně na čtyřiceti tisících bez monitoru.

Jaký vybrat monitor na video? – 2019

Ne vždy se ale obejdete bez tzv. proxy střihu. Mezi extrémy patří náročný kodek H265 spolu s rozlišením 6K a vyšším (například Panasonic S1H). Ten je mnohem náročnější na výpočetní výkon, než například BRAW z Blackmagic nebo ProRes.

Comments (2)

  1. Prores

    Z mých zkušeností je Nejméně náročné na výkon používat OSX a stříhat záznam natočený v Prores , vše jde hladce jako po másle, krásná rychlá práce. vč. 4k multiclipu i na poměrně pomalé mašině a to i bez rendování proxy souborů. H264 je o poznání náročnější na CPU a o 10bit H265 nemluvě to je opravdu brutal, to se opravdu nedalo bez překodování vůbec rozumně střihat.
    90% zakázek natáčím v prores hlavně kvůli rychlé a hladké postprodukci. V mém druhu práce mi RAW nepřináší žádnou další výhodu. V té záplavě RAW a BRAW se cítím s proresem jako exot 😀

  2. petrspetla

    ProRes je super a točil bych do něj, kdybych neměl BRAW. Objemově i nárokem na HW je na tom velmi podobně, akorát si mohu ještě změnit WB v postprodukci a hnout s expozicí o 1,5EV.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.