7.1.2019 petrspetla

Noctua NH-D15 SE-AM4 – recenze

V předchozím článku jste se mohli dočíst o tom, že jsem si koupil nové komponenty do PC. Při objednávce AMD Ryzen 2700x jsem si myslel, že ušetřím na chladiči, ale nikoliv.

Skládám si nové PC 2/2

Sice krásně svítí, ale to já nedocením, jelikož nemám průhlednou bočnici. A jsem za to vlastně i rád, protože na ten nádherný cable managment bych se každý den dívat nechtěl.

Dříve jsem si dával na rozvržení a vedení kabelů záležet, ale když jsem viděl video od Linus Tech Tips, řekl jsem si, že na to kašlu.

Problémem boxového chladiče je, že teploty jsou dost mimo. Hráčům to možná vadit nebude, ale když v zátěži při renderu videa dosahuje 80 stupňů, nepřijde mi to v pořádku. Proto jsem se rozhodl, že si koupím jeden z největších a nejdražších vzduchových chladičů Noctua NH-D15 SE-AM4.

V porovnání s původním Wraith Prism je to fakt obr a při dnešních trendech má i dost ošklivý design. Instalace byla velmi jednoduchá. Sundal jsem původní držáky chladiče na AMD desce a nainstaloval tam ty od Noctua. Z chladiče jsem sundal plastovou ochranu, na CPU nanesl přiloženou teplovodivou pastu a chladič přišrouboval.

Dříve jsem pastu roztíral tvrdou vizitkou, ale opět jsem zjistil, že to nemá smysl a jediné co můžete pokazit je, když pasty nanesete málo.

Původně se mi do case neměl chladič ani vejít, jelikož podporuje maximálně 153mm a Noctua má 160mm. Kaco má naštěstí stejnou case Silencio 550 a řekl, že se to tam vejde, byť to bude těsné. A fakt se to tam vešlo. Jen jsem nepoužil jeden masivní ventilátor, protože by zasahoval do operační paměti. Měl jsem i plán B, koupit větší case Fractal Design R6, ale podle testů je o něco hlučnější, což jsem nechtěl.

A výsledek?

Při běžné práci Word + Chrome (pět záložek + YouTube) si drží teploty kolem 42 stupňů a PC není skoro slyšet.

Při zapnutém Photoshopu a renderu videa v Adobe Premiere nejde přes 66 stupňů. Podotýkám, že pouze s jedním ventilátorem. Ten sice zvedá otáčky, ale oproti Wraith Prism to je nádhera.

I když mám ratio defaultně nastavené na 37,00, deska si CPU taktuje sama a lítá to od 4GHz do 4,3GHz.

Při celodenním renderu nejdou teploty přes 77 stupňů. CPU throttling nastupuje až při 85, takže úplně v pořádku.

Závěr

Pokud uvažujete o vzduchovém chladiči a máte v case dostatek místa, můžu Noctua NH-D15 SE jedině doporučit. Za mě 10/10.

Pokud máte tip, co udělat s druhým ventilátorem, dejte mi vědět.

Comment (1)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.