24.3.2019 petrspetla

Natáčení videa známým

V začátcích je nejlepší zužitkovat seznam kontaktů, které si člověk budoval celý život. Kamarádi ze základní, střední a případně i vysoké školy. Spousta z nich může dělat ve velké firmě nebo nějakou rozjíždět a většina z nich ocení video zdarma. Tvůrce získá potřebné portfolio a časem dostane třeba i nějakou placenou zakázku. Jakmile se ale dostane do fáze, kdy ho video živí, už začne narážet na problém.

Podej prst a sežerou ti celou ruku.

Spousta lidí si myslí, že to je jen o tom vzít si do ruky fotoaparát s objektivem a “nějak to natočit”. Ale už málokdo tuší, že za tím “nějak to natočit” je i desítky let práce a vzdělávání. Natáčení není o tom zmáčknout červené tlačítko a kropit záběry za sebou jak zahradu konévkou.

Profesionalita

Profesionální filmař nikdy nebude dělat rozdíl mezi videem zdarma a videem za úplatu. Špatné video by mohlo poškodit jeho pověst a nemělo by ani moc zhlédnutí. Proto věnuje čas i preprodukci.

O co jde?

Jak to bude probíhat?

Kde se to bude odehrávat?

Jak se bude pracovat s výsledným videem?

Na lokaci stráví při natáčení minimálně několik hodin. Do toho nepočítám cestu. Video pak musí někdo sestříhat, ozvučit (minimálně vybrat hudbu) a nabarvit. Dostat se k výsledku zabere bez problémů i dvacet čtyři hodin. A to je celý den života nebo tři při běžné při pracovní osmihodinovce. Abyste ale mohli vůbec něco natočit a sestřihat, potřebujete vybavení. To běžně vychází u menších produkcí i na několik set tisíc.

Když po vás tohle někdo chce, neměl by to nikdy brát jako samozřejmost. Navíc bych se i zeptal, udělal by pro vás dotyčný to samé?

Hodnota

Video, které zabere tři dny práce, může začínat na částce třicet tisíc korun. Ale samotné video bez podpory (PPC, influencer…) žádný zásah neudělá. Pokud po vás chce někdo něco zadarmo, jaký má s videem plán? Má smysl věnovat čas něčemu, co nikdo neuvidí?

Potenciál a zábava

Nehledě na potenciál, natáčení videa by vás mělo hlavně bavit a naplňovat. Pokud jde navíc o nejlepší přátele, nemusíme se ani o ničem bavit. Pomáhat si je samozřejmostí.

Já jsem například pro přítelkyni mého nejlepšího kamaráda natočil zdarma promo spot pro eshop. Bral jsem to jako samozřejmost. Vzájemně si pomáháme celý život.

Před lety jsem za flašku natočil video pro šermířskou skupinu Adorea. Bylo to z mé vlastní iniciativy, protože mám rád akční filmy a vždy jsem si to chtěl zkusit.

Spolupráce s kaskadéry

Na základě toho jsme dostali příležitost natočit si celovečerní dokument o šermu pro Warhorse Studios.

Fechtbuch: The Real Swordfighting behind Kingdom Come

Comments (2)

 1. Ahoj

  Ta hudba na domácí sůl VENY je zbytečně strašidelná, ve mě to vyvolává negativní náladu a nekoupil bych si to. Ale možná jenom subjektivní pocit.

  Jinak Video je krásné, je to VLOG a Sigma 18-35 ? Mě se pořád s VLOG nedaří. Blackmagic obarvím jak nic ale GH5 a VLOG je prostě oříšek.
  Možná jenom zbytečně do tepla nastavuju WB. A automat WB se mi zdá ve VLOG uplně mimo. Na jaký koliv jiný profil je AUTO WB v pohodě.
  Takže, poslední dobou raději používám Blackmagic a GH5 leží na poličce….

 2. petrspetla

  Ahoj Tondo, jestli ti hudba přijde strašidelná, tak mě to mrzí. Chtěl jsem něco živoucího a ne úplně prvoplánového ve stylu “je to holka, dělá korálky, tak tam bude popík”. Předtím jsem měl vybranou jinou, ale kvůli zpěvu mi nebyla schválena.

  Co se týče v-logu. Určitě musíš vyvážit bílou ručně a pokud si nevíš rady s barvením, tak si stáhni Varicam v-log to Rec 709 LUT zdarma na stránkách Panasonicu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.