30.12.2020 petrspetla

NANLITE Litolite 5c – miniaturní RGBWW světlo za skvělou cenu

Miniaturní RGB světla jsou velmi oblíbená. Můžete je umístit téměř kamkoliv, jsou levná a nabízí širokou škálu efektů od imitace ohně po bouřku. Navíc si je můžete díky velikosti brát neustále sebou. Většina z nich ale používá stejnou technologii včetně designu a jedná se tak pouze o přelepení značky z jedné na druhou. Před rokem jsem recenzoval jedno z nich a to Sunway FL-70 RGB.

Sunway FL-70 RGB je dobrým příkladem světla za tři tisíce. Má kvalitně zpracované šasi, svítí na svoji velikost intenzivně, ale z několika důvodů není ideální.

  1. Efekty jsou hloupé tzn. přednastavené výrobcem. Například imitace ohně běží ve smyčce bez jakéhokoliv náhodného prvku. Divák si po chvíli zvykne na vzor svícení.
  2. Když máte jen jedno světlo, ruční nastavení vám nemusí vadit. Když jich máte několik, je to problém, který vás bude zdržovat. Řešením je pořídit si světla s dálkovým ovládáním a to doteď umělo pouze Aputure MC přes mobilní aplikaci.
  3. Při některých hodnotách jasu píská.
  4. Při maximální intenzitě nevydrží svítit příliš dlouho.

Kdybych si měl donedávna vybrat nějaké malé světlo, zvolil bych Aputure MC nebo NANLITE Pavotube 6C II. Obě světla patří ve své kategorii ke špičce. S příchodem NANLITE Litolite 5C jsem ale změnil názor, protože umí to samé, ale levněji a v některých ohledech i lépe. Například co se týče intenzity osvětlení, při papírovém porovnání z 0,3m nabízí Litolite 5C 6582 luxů, Aputure MC 1100 luxů a výše zmíněné Sunway FL-70 RGB 2480 luxů. Velmi oblíbené světlo Fomei RGB 12 nemá uvedenou hodnotu z 0,3m, ale u 0,5m má 1610 luxů, což je ve srovnání s Litolite 5C stejně málo (2351 luxů). Ze všech miniaturních světel Litolite 5C svítí tedy nejvíce a na integrovanou baterii vydrží při maximální intenzitě až 1,5h!

Dobrou zprávou je i fakt, že Litolite 5C má zabudovaný Bluetooth pro podporu dálkového ovládání skrze mobilní telefon. Aplikace bude dostupná ke stažení během začátku příštího roku, podle distributora někdy během března. A i když má LitoLite 5C z miniaturních světel nejlepší parametry, patří k těm nejlevnějším. Doporučená cena za kus na českém trhu je 2490Kč včetně DPH. Ve video recenzi výše jsem zapomněl zmínit, že silikon, ze kterého je vyroben difuzor, si drží svůj tvar nehledě na jeho ohýbání.

Pokud se svícením začínáte a nechcete za světla utratit příliš peněz, je LitoLite 5C ideální pro start.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.