27.2.2020 petrspetla

Na komára atomovkou

Už čtvrtým rokem točíme sportovní medailonky pro město Trutnov. Pro nás to je i zajímavá case study.

Když jsem to točil poprvé, bral jsem si pouze Sony A7s, Tamron 15-30mm f2.8 a handku Sennheiser E835. Všechny záběry jsem pořídil z ruky.

Další ročník už jsem měl Panasonic GH5, speedbooster Metabones XL a objektiv Canon 24mm f2.8 s gimbalem Moza Air. Zvuk jsem bral na klopový mikrofon Rode Smarlav+ a interview jsem svítil pomocí světel od Yongnuo.

Třetí ročník jsem točil z ruky na Panasonic GH5 spolu s objektivem Sigma 18-35mm f1.8. Zvuk jsem bral přímo do fotoaparátu pomocí bezdrátového systému Sennheiser G3 s klopovým mikrofonem Rode Lavalier.

A tento rok už točíme na origovanou cinema kameru Pocket 4K s objektivy Sigma 18-35mm f1.8 a Sigma 85mm f1.4. Některé rozhovory jsem svítil pomocí světel s bowens mount. Zvuk beru opět na Sennheiser G3 s Rode Lavalier s tím rozdílem, že tentokrát do rekordéru Zoom F4 nebo na pušku Sennheiser MKE 600 (podle akustiky).

Krom toho, že s některými budeme dělat rozhovor i na počtvrté a je zajímavé přijít vždy s něčím novým (na rozdíl od regionálních TV, které se ptají pokaždé na to samé) je otázkou, jestli to už není zbytečné. Občas přijdu na zakázku a říkám si, že když bych to netočil já, přišel by tam někdo se starou HDV kamerou a kropil to z ramene nebo s miniaturním fotoaparátem se setovým sklem a lidem by se to líbilo stejně.

Ale protože peníze pro mě nejsou hlavním motivačním motorem, tak to samozřejmě za to stojí. I když jak se říká, když je blbá hlava bolí celé tělo a točit s 6kg v ruce není sranda.

Co mě ale trápí jsou šílené výkyvy počasí. Cinema kamera má sice vynikající vizuál, s kterým si můžu v postprodukci hrát, ale déšť ani sněhovou vánici nemusí přežít. A já bych občas chtěl i natočit záběry v šíleném počasí, protože život není jen o slunci a plážích. Když to spojím s nabídkou, která se neodmítá, budu potřebovat kameru, která hlavně přežije vše. Jenže ten výčet, když chcete velký čip a slušné předzesilovače není velký. Možná bude stačit pláštěnka.

O tom jak se takové medailonky natáčí mám i kurz Natáčení krátkých dokumentů.

Kurz o natáčení krátkých dokumentů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.