29.4.2021 petrspetla

Může notebook nahradit stolní počítač?

Nad pořízením pracovního notebooku přemýšlím už od začátku mého podnikání. Velmi často jsem cestoval a možnost zpracovávat materiál už během pobytu na hotelu, ve vlaku apod. mi přišla naprosto skvělá. Nicméně střihový notebook se ještě do nedávna velmi vzdaloval přenositelným ideálům zejména co se týče váhy, velikosti a výdrže baterky.

Aneb když půjdete hlavně po výkonu, bude to těžké jako prase.

Dalším problémem byla kvalita displejů. Do padesáti tisíc jste buď preferovali surový výkon nebo kvalitní displej. Střihač, který se nevěnuje color gradingu si může koupit cokoliv, ale pokud máte notebook jako hlavní pracovní stanici, bez kvalitního náhledu se neobejdete. A i když se komponenty zmenšují, jsou efektivnější a mají menší spotřebu, stále se u těch výkonných notebooků můžeme bavit o výdrži baterie při zátěži kolem tří hodin. Navíc kapacita baterie postupem času klesá, takže se bez přísunu šťávy stejně neobejdete.

Ano, můžete si pořídit bateriovou stanici typu EcoFlow, AlzaPower, ale bez vozidla ji kvůli vysoké váze tahat nebudete.

Moje žena si v lednu pořídila Macbook Air 2020 s M1 čipem. Na základě mojí rady zvolila model s 16GB operační pamětí a musím říct, že mě výkon velmi překvapil. Střih zvládá bez problémů, retina displej má slušné podání pro úpravu fotografií i videa, notebook je neskutečně tenký, nepřehřívá se a má neuvěřitelnou výdrž baterie. Při používání redukce šumu a některých efektů z OpenFX v Davinci Resolve už nestíhá, ale to není nic, co by se nedalo cachovat, protože já to zas až tak často nepoužívám.

A tak jsem začal řešit, že si možná koupím Macbook Pro. 13.3″ je skvělý rozměr na cestování, ale už ne domů do studia. Co s tím?

Zde už se bavíme o poměrně vysoké investici.

Teoretické problémy

Macbook Air i Pro mají velmi nízký počet konektorů pro připojení příslušenství. Když se budeme bavit konkrétně, tak dva, z toho jeden slouží pro nabíjení.

 1. Chce to velký monitor, který by přes USB-C uměl zobrazovat obraz, dobíjet notebook a zároveň fungoval jako USB hub. BINGO! Po umření LG monitoru jsem koupil Asus ProArt PA329C, který umí vše potřebné.
 2. Na cesty budu potřebovat dokovací stanici s HDMI (projektor v letním kině, přednášky) a čtečkou karet.
 3. Apple si nechává nechutně připlatit za vyšší kapacitu SSD. A i když zvolím střední konfiguraci s 512GB za padesát tisíc korun, je to málo. Řešením jsou externí SSD disky. Naštěstí mám 2x 1TB z PC (jeden M2 a druhý 2,5″).
 4. Budu mít volné disky z PC. Vyřeším to HDD dockem, který jsem si letos také koupil.

Reálné problémy

Při zkoušení Macbook Air s příslušenstvím, které mám jsem narazil na několik problémů, aneb nic není růžové.

 1. Když použiji USB-C konektor pro zobrazení 4K 60p, USB hub v monitoru půjde pouze ve standardu 2.0.
 2. Macbook je extrémně vybíravý na příslušenství. 1TB disk s m2 diskem mi vůbec nefungoval. Ano, formátoval jsem ho do ExFat.
 3. M1 aplikace, které nejsou nativní, zapisují velké množství dat na SSD, což snižuje životnost notebooku, jehož komponenty jsou letované.
 4. Macbook nezvládá přehrávat plynule 100fps ve Full HD (bez jakékoliv úpravy to lítá k 96fps tzn. náhled se seká). UHD 25p se začne trhat po aplikaci stabilizace a základního nabarvení. To vše vede k tomu používat proxy nebo obecně transcode.

Efektivita

Důvodem proč řeším notebook je efektivní využití času. Včera jsem se vrátil z pobytu na Glamping Lišce u Vrchlabí. Dva dny jsem fotil a natáčel. Kdybych si vzal sebou notebook, mohu mít druhý den večer už hotovo a odjíždět s “čistým štítem”. Místo toho jsem doma třetí den zpracoval veškeré materiály. I tak to byl fičák, ale mohl jsem ten čas věnovat něčemu jinému.

Herní alternativa

Kdybych šel po kvalitním displeji a surovém výkonu nehledě na životnost notebooku, sáhl bych pravděpodobně po GIGABYTE AERO 15 OLED KC. Nabízí velmi výkonný procesor i grafickou kartu. Má brutální AMOLED displej s obrovským kontrastem a jasem kolem 450 nitů s odchylkou Delta E pod 1. Plus čtečku a velké množství konektorů, které u Macbooku právě chybí. Problémem tohoto notebooku je ale vysoké přehřívání a OLED displej, který se může “vypalovat”.

Investice

Při nákupu berte v potaz i návratnost investice. Když si koupíte Macbook a za dva roky ho prodáte, ztratí na ceně méně, než jakýkoliv notebook s Windows.

Optimalizované programy

S M1 je potřeba používat optimalizované programy. V mém případě by se jednalo o Davinci Resolve pro zpracování videí a Affinity Photo pro fotky. Kancelářské programy neberu v potaz, u nich se M1 ani nezadýchá.

Přehřívání a hlučnost

U výkonných notebooků se dostáváme k dalšímu problému a tím je přehřívání spojené s hlukem ventilátorů. Extrémně vysoké teploty snižují životnost komponent. Hluk obecně ruší. Každopádně doporučuji si u výkonného notebooku připlatit záruku navíc. Z vlastní zkušenosti vím, že herní notebooky často odchází po dvou letech, kdy už neplatí základní spotřebitelská záruka.

Testování

Po testování jsem zjistil, že mi Macbook nesedí. Na cestování jako doplněk ke stolnímu počítači je skvělý, ale nedokáže ho ani z daleka nahradit. Řešením je buď počkat na nové čipy. Podle spekulací by měl nabídnout m1x na grafice dvojnásobný počet jader. A nebo si koupit notebook s Windows, který bude výkonnější, než Macbook Pro s m1, ale stále se nebude přehřívat.

Po rešerši jsem došel k Asus Zephyrus G14, který jsem zmiňoval už v některém starším článku.

Pro vůči Macbook Pro

 1. Má dostatečný výkon, který nahradí stolní PC
 2. Stále je přenosný. Má jen 14″ a váží 1.6kg.
 3. Oproti Macbook nabízí i větší množství konektorů, takže není nutné používat USB hub.
 4. Pro kancelářskou práci vydrží baterie kolem osmi hodin.

Proti vůči Macbook Pro

 1. Kapacita baterie klesá a při práci (střih videa) nevydrží déle jak dvě hodiny.
 2. Nemá Retina displej s vysokým jasem, nicméně stále plně pokrývá sRGB.
 3. Cena notebooku na bazaru bude značně klesat.
 4. Aktivní chlazení se spíná a je slyšet.

Chcete notebook jen přenášet nebo ho i používat z baterie?

Málokdo si uvědomuje fakt, že výkonným notebookům bez napájení do sítě značně klesá výkon! Pro práci z baterie bude vždy M1 od Apple lepší volbou, než jakákoliv alternativa.

Závěr

Před investicí zvažte na co notebook potřebujete. Za mě nemá smysl dělat kompromisy ve stylu, že se bude náhled při střihu sekat. Nejen, že to je pak o nervy, ale hlavně práce trvá déle. A čím větší projekty budete vytvářet, tím větší nároky budete na hw mít. Softwarově Windows s verzí 10 už srovnal s MacOS a jeho výhodou je, že není tak vybíravý na příslušenství. Na druhou stranu herní notebooky bez napájení do sítě nejedou příliš rychle a dlouho.

Notebook tedy stolní PC zatím nahradit nemůže, ale může ho skvěle doplňovat. Proto jsem si sám pro sebe objednal Macbook. Fotografie na něm upravím bez problémů. U videa si připravím minimálně hrubý střih. A i to se počítá.

Video o praktickém používání Macbook Pro s M1

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.