27.3.2018 petrspetla

Moza Air 3-osý gimbal – recenze

Tří osé stabilizátory

Před čtyřmi lety vyšel první elektronický stabilizátor “do rukou” od MōVI spolu se skvělým videem, v kterém ukázali jeho možnosti a možnosti gimbalů obecně. Podobné záběry se steadycamem neuděláte (pokud nejste roboti). Gimbal si drží náklon a na dálku ho může ovládat další člověk (operátor). Díky přesné stabilizaci ani není problém předat stabilizátor s kamerou dalšímu kameramanovi, který může v záběru pokračovat (například přes okno domu). Revoluce?

Koncept MōVI velmi rychle okopírovali v DJI a přišli s vlastním řešením Ronin, které bylo stejně funkční a cenově mnohem příznivější. I tak ale nešlo o nic lehkého a záda každého operátora mi to potvrdí. Výjimkou bylo miniaturní Osmo, které fungovalo ve spolupráci s mobilním telefonem. Gimbaly ale i tak spíš patřili mezi vyšší ligu. Ať už co se týče financí nebo schopností operátora.

Pak ale přišel zlom a gimbaly začali vyrábět výrobci lowend kamerového příslušenství. Spustilo to boom a skoro bych si troufl tvrdit, že gimbal se stal součástí každé produkce, stejně jako v každé domácnosti najdete postel a pračku. Neustálé dotazy “Jaký si mám koupit gimbal” a mediální masáž od influencerů, kteří se ani neobtěžovali s vyvážením mi elektronickou stabilizaci znechutili.

Nechápu, jak někdo může vydat recenzi, ve které se vše klepe a tvrdí jak je to stabilní a o to víc nechápu lidi, kteří podobné recenze lajkují. Sociální brainwashing bublina.

Gimbal není náhražkou steadycamu a bez vyvážení nefunguje správně! Musíte se naučit našlapovat, protože “tří osá” stabilizace nedokáže stabilizovat vertikální pohyb (kroky). Ano, před natáčením je fajn srovnat si horizont. 

Chci tím říct, že kdybych si měl vybrat gimbal jen na základě recenzí a video testů, asi bych se levnějším modelům úplně vyhnul. Byla by to ale chyba a jsem rád, že jsem se nakonec odhodlal. Po konzultaci s obchodem Film-Technika jsem zvolil gimbal Moza Air.

Moza Air stojí 18 990Kč včetně DPH a v této cenové kategorii nemá konkurenci. Líbí se mi dodávané příslušenství. Kufr působí skvěle a přežil i pár testovacích pádů. Baterie vydrží až osm hodin používání. To mi bohatě stačí. Komu ne, může si koupit náhradní baterie za 990Kč. Nabíječka má v sobě schovaný USB kabel. Díky tomu je možné baterky nabít i z powerbanky. Nabíječka je ale zbytečně velká. Výrobce ji pravděpodobně designoval pro větší baterie, nicméně podle nejnovějších informací bude časem dodávat nabíječky menší. Zamrzel mě lehce i fakt, že originální stativ není součástí balení (zatím). Práci s gimbalem si totiž bez něj nedovedu představit. Hodí se jak pro samotné vyvážení, tak i během pauzy, kdy si celý gimbal mohu položit na zem. Originální stativ od výrobce stojí 790Kč. Je z hliníku a věřím, že vydrží i horší zacházení. Součástí balení je i set kabelů pro Canon, Sony a Panasonic.

Gimbal je možné používat v sestavení jako jednoručku nebo s duálním držákem. Jednoručka se hodí pro situace, kdy nemáte moc času na přípravu, pracujete ve stísněných prostorách nebo chcete cestovat na lehko. Na větší projekty ale doporučuji používat gimbal s duálním držákem, externím monitorem (lze připojit ke gimbalu přes Magic Arm) a dálkovým ovladačem. S jednoručkou jsem měl občas problém zorientovat se na malém displeji Panasonic GH5 a s externím monitorem by to bylo už příliš těžké. Dálkový ovladač zatím nevlastním, ale brzy si ho pořídím. Funkce Mimic by se mi mohla hodit při nasazení gimbalu na jeřáb, stativ nebo slider. Ovladač také částečně supluje mobilní aplikaci, která je skvělá. Můžete přes ní gimbal dálkově ovládat, kalibrovat, nastavit si citlivost joysticku, naplánovat časosběr atd. V silně zarušených místech wifi a blueetooth signálem ale spojení bohužel často padá i na kratší vzdálenost. V tomhle má ovladač výhodu, protože komunikuje s gimbalem přes rádio (dosah až 50m).

Gudsen

Důvod proč jsem šel hlavně do Moza Air je neustálá podpora a vývoj jeho výrobce, který reaguje na podněty uživatelů. Moza Air má po aktualizaci fw vyšší nosnost (až 3,2kg, předtím 2,5kg). Druhá verze, kterou Film-Technika prodává, má rychloupínací systém kompatibilní s Manfrotto. Díky tomu kameru jednoduše přecvaknu z gimbalu na slider a naopak. Do aplikace přidávají nové funkce a je stabilní.

Samotný gimbal sestavím a vyvážím do dvou minut. Pochopení principu mi přijde jednoduší, než u steadycamu. Pokud přemýšlíte nad gimbalem, neváhejte, Moza Air je za tu cenu skvělý. Nenechte se ale příliš nadchnout a používejte ho jen při záběrech, které mají smysl. Jinak se na to nedá moc koukat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.