22.11.2018 petrspetla

Mají workshopy smysl?

Všechny workshopy pro začínající tvůrce jsou k ničemu a jde u nich jen o ždímání peněz. Lektor vám výměnou za peníze předá základní informace, které nemají žádnou přidanou hodnotu. Upřímně, naučit se vyvážit bílou a správně exponovat není nic složitého, ale také nic zábavného. Na to vám stačí knížka za pár stovek a trocha vůle naučit se něco nového. Několik let jsem dělal workshopy. Učil jsem dovolenkáře, firemní marketéry i rozjíždějící se produkce a časem jsem si uvědomil, že se všichni okrádáme o čas. I když moje workshopy byly v porovnání s konkurencí podle ohlasu nejlepší, za jeden den, natož pár hodin, jak se to někteří snaží dělat, nikoho reálně nic nenaučíte.

Teď možná budu znít jako neschopný lektor, ale pojďme si shrnout pár faktů.

  1. Natáčení se skládá ze spousty samostatných a složitých oborů, které se člověk učí celý život. Pokud chce tvůrce dělat videa sám a ti, kteří chodí na kurzy to tak chtějí, musí zvládnout obory scénaristika, dramaturgie, režie, kamera, střih, zvuk, color grading a produkce. To se nedá naučit za den, natož ve skupině.
  2. Video workshopy, které najdete v nabídce obchodů jsou vždy skupinové. Obchod tím osloví více potenciálních zákazníků pro produkty, které nabízí a cena za workshop není vysoká, protože se na něj všichni složí. Zásadní nevýhodou je ale fakt, že člověk bez znalostí brzdí ty, kteří už něco ví a chtějí se dozvědět reálné know how. Tohle je obecně věc, která mě štve. Dívám se na živák na YouTube se zkušeným fotografem nebo video tvůrcem a většina otázek je ve stylu “Jaké si mám koupit vybavení”, místo těch, které jsou opravdu hodnotné.
  3. Minimum lektorů chce sdílet know how, protože se bojí konkurence.

Abych to upřesnil, skupinové kurzy smysl mají, ale ne několika hodinové, nýbrž týdenní a takové neseženete za pár tisíc. Začínající tvůrce by si měl koupit knihu nebo online kurz. Na tom se naučit základy a pak si vyhledat kurzy podle zaměření. Hlavní je ale rozlišovat, co chci.

Půjdu na kurz, který se mi bude líbit nebo na kurz, který mě něco naučí?

Nechci tvrdit, že to nejde skloubit, ale spousta kurzů se dělá na efekt. Jdete do zoo nebo si vyfotíte nahou modelku. Je to zábavné, ale dá vám to něco? Ne. Je to zážitek jak od cestovky.

Připravit kvalitní offline kurz není jednoduché a když je hutný, účastník může zapomenout některé části. Proto je lepší látku rozložit do více dní. I z toho důvodu jsem se přesunul raději k video kurzům. Osekávám je o zbytečnou omáčku, účastník si je kdykoliv zastaví a spustí znovu. A mohou mít vysokou produkční hodnotu, na kterou byste se v tuzemsku v offline workshopu nedostali, protože by vás omezoval počet lidí.  Je rozdíl dělat každý měsíc workshop pro deset lidí nebo jednou připravit kvalitní video kurz a prodat ho stovkám, ne-li tisícím.

Svět v hledáčku aneb vlastní masterclass

Před půl rokem jsem se rozhodl, že už nebudu dělat tolik samostatných kurzů, ale udělám jeden nadupaný a spustil jsem crowdfunding kampaň. Poslední a vysněný cíl sahal až k půl milionové částce, která by mi dovolila vytisknout mojí první knihu. Nakonec jsem nevybral ani zlomek, ale to mě neodradilo. Ostatní kurzy se mi prodávají skvěle. Nikdy jsem neinvestoval ani korunu do reklamy. Věděl jsem, že i když si budu kurz financovat skoro ze svého, časem se mi vše vrátí.

Jako základ jsem použil svůj nejprodávanější ebook Svět v hledáčku. Stránku po stránce jsem namluvil a dodal k tomu dodatečné informace a zkušenosti s praxe spolu s odpovídajícími záběry. Díky tomu by nemělo být složité všechny informace vstřebat. A jako další ingredience jsem natočil tutoriál a dvě making of o vzniku hudebního videoklipu a projektu filmové pohádky.

Kurz tak obsahuje dvě hodiny know how bez omáčky. V plánu ale mám minimálně tři hodiny dotočit. V úterý mi přišla Sony A7RII a příští rok budu čtvrtletně vydává nový obsah, který bude všem kupujícím přístupný bez poplatku. Kurz budu ale postupně zdražovat všem novým.

Svět v hledáčku (masterclass) – alfa verze

Závěr

Hledáte-li nejsnadnější cestu, jak se něco naučit, podívejte se na online kurzy nebo se zkuste domluvit s nějakým tvůrcem na individuálním workshopu. Další a hodně zajímavou cestou je přihlásit se jako pomocná síla produkcím. Nejen, že uvidíte jak to chodí na reálném place, kde tečou denně velké peníze, ale ještě dostanete zaplaceno!

Ke vzdělávání jsem napsal několik článků, jejichž seznam najdete v článku níže.

Jak začít natáčet

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.