10.2.2018 petrspetla

Licencování hudby

Autorské právo je nepřenosné, ale autor může třetí straně k využití díla poskytnout licenci. Pokud chcete ve svém videu použít cizí hudbu, musíte si k ní obstarat licenci a tu nezískáte přes iTunes jak si někteří myslí. Hudba koupená přes podobné služby slouží pouze k osobnímu poslechu. Pokud hudbu použijete bez svolení autora na veřejnosti (je jedno, jestli jde o web nebo místo, kde se pohybuje více lidí) nebo pro komerci, můžete počítat s několika následky.

 1. Porušení autorského práva může být kvalifikováno i jako trestný čin.
 2. Omezení nebo zrušení hostitelské služby vašeho videa.

V prvním případě můžete dostat hodně vysokou pokutu a jít za to případně i do vězení. Co se týče tvůrců videí, v České republice a na Slovensku se to týká zejména reportážních žánrů, mezi které patří hlavně svatby a plesy. U nás za to už padla pokuta v řádu tisíců dolarů, která byla vyřešena mimosoudní cestou. Ve druhém případě záleží hlavně na providerovi hostitelské služby, jak to s vámi bude řešit. Ze zákona mají všechny povinnost při nahlášení porušení autorského práva konkrétní video smazat. YouTube to vyřešil tak, že se domluvil s distributory obsahu a v případě porušení zapne ve videu reklamu s omezením, kdy video nepůjde přehrát na mobilních zařízeních včetně televize. Tím autor přichází o dosah a diváka otravuje reklamou, která může odkazovat i na konkurenci. Ne všichni distributoři na to ale přistupují. Video mohou nechat smazat a vám YouTube udělí tzv. strike. Pokud jich dostanete více, zruší vám kanál se všemi videi a AdSense/AdWords účet bez náhrady škody. To samé platí i pro Vimeo. Pokud nějaký strike máte, můžete si zobrazit podrobnosti na této stránce.

Jednoduše řečeno, krást se nemá a zkuste si představit opačnou situaci. Hudební interpret si sestříhá bez dovolení vaše záběry a použije je ve svém videu, které zpeněží. Je to fér? Není.

Kde legálně koupit hudbu?

 1. Hudbu si můžete nechat složit přímo od skladatele. Výhodou je, že skladba bude originální a bude složena přímo na míru k obrazu včetně všeho co s tím souvisí od tempa po emoce.
 2. Skladby můžete relativně levně koupit v audiobance (royalty free music). Například AudioJungle. Jedna se standardní licencí pro web a veletrhy vás vyjde na 25 dolarů včetně karetního poplatku a daně. Pokud chcete skladbu použít ve více videích, musíte si ji koupit víckrát.
 3. Hudební portály jako Artlist.io a AudioBlocks nabízí přístup do jejich banky za poplatek, který se platí ročně. Výhodou je nízká cena a neomezené použití licence. Na podobném stylu fungují i portály EpidemicSound a MusicBed, které se platí měsíčně.
 4. Mainstream skladby lze licencovat přes OSA, hudebnibanka.cz, ale počítejte s mnohem vyšší částkou, než u předchozích tří možností.
 5. YouTube nabízí hudbu zdarma, ale pozor. Můžete ji použít pouze v rámci konkrétní služby. Hudbu z banky YouTube tak nemůžete použít na Vimeo, Instagramu apod. Hudbu z YouTube archívu můžete použít i v rámci jiné služby. Záleží na konkrétní licenci.
 6. Hudbu s licencí CC Attribution je možné využít zdarma i pro komerční užití. Popis licence najdete zde a vyhledávač hudby s CC licencí zde.

Koupil jsem si licenci a i přesto si někdo nárokuje práva!

Pokud licenci vlastníte, můžete se odvolat. Stačí opsat licenční kód, který najdete v souboru s licencí. Jen pozor na to, že nové YouTube kanály toto právo nemají a nikdy se neodvolávejte, pokud licenci nevlastníte. Zruší vám účet a přijdete o vše.

Mám kamarády v kapele. Když zahrají známou skladbu oni, můžu ji použít?

Ne, nemůžete, protože stále nebudete vlastnit licenci na text, melodii…


V roce 2020 jsem se stal Affiliate partnerem hudební banky Artlist.io a video banky Artgrid.io. Kliknutím na odkazy dostanete dva měsíce navíc zdarma.

Comments (19)

 1. Marc Shadow

  Co EpidemicSound tam je taky license kterou si zakoupíte dokonce mi to potvrdili sami vlastníci webu na facebooku 🙂

 2. petrspetla

  Díky. Doplnil jsem. Na stejném principu funguje i MusicBed. Článek jsem napsal už před nějakou dobou 🙂

 3. petrspetla

  Znamená to licenci bez omezení tzn. od využití na webu po TV a kino. Ptáte se na Artlist nebo jste to našel ještě u jiné banky?

 4. Radka

  Prosím, co si myslíte o http://www.premiumbeat.com – většinou se nabízí licence s platbou na měsíc. Ale premiumbeat uvádí, že po zaplacení poplatku 199,- dolarů je licence na neomezenou dobu na všechny skladby, co mají ve své databázi. Pochopila jsem je dobře? Moc děkuji.

 5. petrspetla

  Ano, tak to funguje všude. Jakmile si licenci koupíte eventuélně členství, máte právo k využití skladby na neomezenou dobu. Sám ale používám Artlist, kde je přes deset tisíc skladeb a roční stojí 199 dolarů.

 6. marek

  Ahoj,
  mám otázku ohledně licence.
  Pokud si zaplatím roční licenci například na uvedené music bance AudioBlocks, mám roční přístup k hudbě a zvukovým efektům, které banka nabízí. Mohu je libovolně stahovat a použít ve videu kdekoli pro komerční použití.

  Jde mi o to co se stane, když uplyne zmiňovaný rok. Mohu hudbu, kterou jsem si stáhl používat nadále v již zpracovaných videích, nebo musím platit roční poplatek, pokud chci na videu stále potenciálně vydělávat.

  Děkuji za odpověď

  Marek

 7. petrspetla

  Ahoj Marku, pokud si zaplatíš členství, hudbu použiješ, tak pro to video už máš neomezenou licenci a nemusíš ji obnovovat tzn. kupovat si hudbu znovu. Audioblocks ale není kvalitní banka a doporučuji spíše využít Artlist, MusicBed apod.

 8. marek

  Ahoj,

  rád bych si ještě ujasnil jednu věc. Doživotní právo na skladbu je myšleno pro jedno video? Tzn. mohu se tím videem prezentovat neomezeně dlouhou dobu, ale nesmím skladbu použít jinde, nebo mohu zakoupenou skladbu používat pro další videa? Například stejný hudební podkres pro závěrečné titulky u všech videí.
  Stejně tak by mě zajímala úprava, zda je možné píseň oříznout a přizpůsobit potřebám.
  Bavíme se tedy o doporučeném Artlist. Děkuji a pěkný den

 9. Anonym

  Ahoj,

  jak podobné problémy řeší Instagram a eventuálně Facebook?
  Také blokují účet nebo pokud majitel skladby rozhodne o pokutě, tak rovnou mastná pokuta?

  A jak v tomto hraje roli zpeněžení videa, protože já určitě bych na IG to nijak zpeněžit nechtěl…

  Díky moc.

 10. petrspetla

  Facebook i Instagram mohou hudbu zcela vypnout, byť dovolání práv si u nich mohou dovolit pouze velká studia. Běžné tvůrce ignorují. Pokud použiješ hudbu bez licence na Facebooku a Instagramu, situace je horší, než kdybys ji použil na YouTube. Tam si většinou držitel práv (licence) volí zapnutí reklamy a má pak z tvého videa příjem.

 11. dotaz

  Dobrý den,

  V článku uvádíte hudební portály u kterých si mohu zakoupit práva na určitou skladbu, kterou mají ve své knihovně.
  Nicméně jsem procházel vámi zmiňované portály jako: artlist, epidemic sound a music bed. Zkoušel jsem ve vyhledávači zadávat náhodně, ty nejznámější skladby ze světa a na žádném z těchto portálu nebyla ani jedna z těch známějších.
  Můžete mi v tomto směru poradit kde vyhledat známější skladatele s možností odkoupení licence, kterou pak mohu použít ve videu?

 12. petrspetla

  Použijte vyhledávač, který nabízí například OSA. Tam najdete u skladby všechny držitele práv. Všechny musíte zkontaktovat a práva získat. Počítejte s velmi tučnou sumou. Případně to za vás může zařídit služba jako hudebnibanka.cz

 13. Anonym

  Dobrý den Petře, jen pro pořádek…pokud tedy mám předplatné služby Artlist, natočím klientovi svatební video a ozvučím hudbou z dané služby, tak by mělo být vše v pořádku? Video samozřejmě bude užívat zejména klient.

  Díky T.

 14. petrspetla

  Dobrý den, ano, bude to v pořádku. Artlist dává neomezenou licenci. Tudíž byste to mohl pouštět v TV i v kině.

 15. Anonym

  Dobrý den, není mi jasné, pokud si zaplatím členství v nějaké bance, např. shuttersstock, Artlist, MusicBed a kromě ročního poplatku zaplatím i práva za skladbu a použiji jí ve videu, které firma umístí na svůj web a bude ho používat jako promo při akcích a veletrzích , musím se ještě spojit s OSOu a odvádět další poplatek i jí a nebo to není potřeba?
  Děkuji Marek

 16. petrspetla

  Žádný další poplatek platit nemusíte, ale existují i výjimky, kdy OSA i Integram sahají neoprávněně na dílo, na které nemají právo. Stalo se mi to například u filmu Gravitation, kdy i přes to, že jsem doložil, že nikdo z autorů pod OSA není, si brali od kina i TV peníze za promítání a vysílání.

 17. Epidemic sound pro státní správu

  Dobrý den, potřebovala bych koupit licence zvukové knihovny Epidemic sound (na 3 roky) pro státní správu, ale neumíme nakupovat online z internetu ani řešit objednávky v angličtině, tušíte, jak bych ji na objednávku v češtině mohla získat?
  Jsem dost bezradná a na nic jiného se mi uživatele nepodařilo přesvědčit.¨
  Předem moc děkuju za jakoukoliv reakci, Veronika

 18. petrspetla

  Předpokládám, že v tomhle směru vám Epidemic sound nevyhoví. Řešením je externista, který si členství koupí na sebe, dá vám přístupové údaje a vy mu to budete fakturovat například jako “dramaturgii hudby”. To, že je licence napsána na někoho jiného nevadí. Stačí ho brát jako dodavatele. Jiné řešení upřímně neznám.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.