10.2.2018 petrspetla

Licencování hudby

Autorské právo je nepřenosné, ale autor může třetí straně k využití díla poskytnout licenci. Pokud chcete ve svém videu použít cizí hudbu, musíte si k ní obstarat licenci a tu nezískáte přes iTunes jak si někteří myslí. Hudba koupená přes podobné služby slouží pouze k osobnímu poslechu. Pokud hudbu použijete bez svolení autora na veřejnosti (je jedno, jestli jde o web nebo místo, kde se pohybuje více lidí) nebo pro komerci, můžete počítat s několika následky.

 1. Porušení autorského práva může být kvalifikováno i jako trestný čin.
 2. Omezení nebo zrušení hostitelské služby vašeho videa.

V prvním případě můžete dostat hodně vysokou pokutu a jít za to případně i do vězení. Co se týče tvůrců videí, v České republice a na Slovensku se to týká zejména reportážních žánrů, mezi které patří hlavně svatby a plesy. U nás za to už padla pokuta v řádu tisíců dolarů, která byla vyřešena mimosoudní cestou. Ve druhém případě záleží hlavně na providerovi hostitelské služby, jak to s vámi bude řešit. Ze zákona mají všechny povinnost při nahlášení porušení autorského práva konkrétní video smazat. YouTube to vyřešil tak, že se domluvil s distributory obsahu a v případě porušení zapne ve videu reklamu s omezením, kdy video nepůjde přehrát na mobilních zařízeních včetně televize. Tím autor přichází o dosah a diváka otravuje reklamou, která může odkazovat i na konkurenci. Ne všichni distributoři na to ale přistupují. Video mohou nechat smazat a vám YouTube udělí tzv. strike. Pokud jich dostanete více, zruší vám kanál se všemi videi a AdSense/AdWords účet bez náhrady škody. To samé platí i pro Vimeo. Pokud nějaký strike máte, můžete si zobrazit podrobnosti na této stránce.

Jednoduše řečeno, krást se nemá a zkuste si představit opačnou situaci. Hudební interpret si sestříhá bez dovolení vaše záběry a použije je ve svém videu, které zpeněží. Je to fér? Není.

Kde legálně koupit hudbu?

 1. Hudbu si můžete nechat složit přímo od skladatele. Výhodou je, že skladba bude originální a bude složena přímo na míru k obrazu včetně všeho co s tím souvisí od tempa po emoce.
 2. Skladby můžete relativně levně koupit v audiobance (royalty free music). Například AudioJungle. Jedna se standardní licencí pro web a veletrhy vás vyjde na 25 dolarů včetně karetního poplatku a daně. Pokud chcete skladbu použít ve více videích, musíte si ji koupit víckrát.
 3. Hudební portály jako Artlist.io a AudioBlocks nabízí přístup do jejich banky za poplatek, který se platí ročně. Výhodou je nízká cena a neomezené použití licence. Na podobném stylu fungují i portály EpidemicSound a MusicBed, které se platí měsíčně.
 4. Mainstream skladby lze licencovat přes OSA, hudebnibanka.cz, ale počítejte s mnohem vyšší částkou, než u předchozích tří možností.
 5. YouTube nabízí hudbu zdarma, ale pozor. Můžete ji použít pouze v rámci konkrétní služby. Hudbu z banky YouTube tak nemůžete použít na Vimeo, Instagramu apod. Hudbu z YouTube archívu můžete použít i v rámci jiné služby. Záleží na konkrétní licenci.
 6. Hudbu s licencí CC Attribution je možné využít zdarma i pro komerční užití. Popis licence najdete zde a vyhledávač hudby s CC licencí zde.

Koupil jsem si licenci a i přesto si někdo nárokuje práva!

Pokud licenci vlastníte, můžete se odvolat. Stačí opsat licenční kód, který najdete v souboru s licencí. Jen pozor na to, že nové YouTube kanály toto právo nemají a nikdy se neodvolávejte, pokud licenci nevlastníte. Zruší vám účet a přijdete o vše.

Mám kamarády v kapele. Když zahrají známou skladbu oni, můžu ji použít?

Ne, nemůžete, protože stále nebudete vlastnit licenci na text, melodii…

Pokud vás podobné informace zajímají, sledujte můj blog, případně i mrkněte na můj eshop, kde prodávám vlastní produkty pro začínající filmaře od ebooků po online kurzy.

Comments (4)

 1. Marc Shadow

  Co EpidemicSound tam je taky license kterou si zakoupíte dokonce mi to potvrdili sami vlastníci webu na facebooku 🙂

 2. petrspetla

  Díky. Doplnil jsem. Na stejném principu funguje i MusicBed. Článek jsem napsal už před nějakou dobou 🙂

 3. petrspetla

  Znamená to licenci bez omezení tzn. od využití na webu po TV a kino. Ptáte se na Artlist nebo jste to našel ještě u jiné banky?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.