10.2.2018 petrspetla

Licencování hudby

Autorské právo je nepřenosné, ale autor může třetí straně k využití díla poskytnout licenci. Pokud chcete ve svém videu použít cizí hudbu, musíte si k ní obstarat licenci a tu nezískáte přes iTunes jak si někteří myslí. Hudba koupená přes podobné služby slouží pouze k osobnímu poslechu. Pokud hudbu použijete bez svolení autora na veřejnosti (je jedno, jestli jde o web nebo místo, kde se pohybuje více lidí) nebo pro komerci, můžete počítat s několika následky.

  1. Porušení autorského práva může být kvalifikováno i jako trestný čin.
  2. Omezení nebo zrušení hostitelské služby vašeho videa.

V prvním případě můžete dostat hodně vysokou pokutu a jít za to případně i do vězení. Co se týče tvůrců videí, v České republice a na Slovensku se to týká zejména reportážních žánrů, mezi které patří hlavně svatby a plesy. U nás za to už padla pokuta v řádu tisíců dolarů, která byla vyřešena mimosoudní cestou. Ve druhém případě záleží hlavně na providerovi hostitelské služby, jak to s vámi bude řešit. Ze zákona mají všechny povinnost při nahlášení porušení autorského práva konkrétní video smazat. YouTube to vyřešil tak, že se domluvil s distributory obsahu a v případě porušení zapne ve videu reklamu s omezením, kdy video nepůjde přehrát na mobilních zařízeních včetně televize. Tím autor přichází o dosah a diváka otravuje reklamou, která může odkazovat i na konkurenci. Ne všichni distributoři na to ale přistupují. Video mohou nechat smazat a vám YouTube udělí tzv. strike. Pokud jich dostanete více, zruší vám kanál se všemi videi a AdSense/AdWords účet bez náhrady škody. To samé platí i pro Vimeo. Pokud nějaký strike máte, můžete si zobrazit podrobnosti na této stránce.

Jednoduše řečeno, krást se nemá a zkuste si představit opačnou situaci. Hudební interpret si sestříhá bez dovolení vaše záběry a použije je ve svém videu, které zpeněží. Je to fér? Není.

Kde legálně koupit hudbu?

  1. Hudbu si můžete nechat složit přímo od skladatele. Výhodou je, že skladba bude originální a bude složena přímo na míru k obrazu včetně všeho co s tím souvisí od tempa po emoce.
  2. Skladby můžete relativně levně koupit v audiobance (royalty free music). Například AudioJungle. Jedna se standardní licencí pro web a veletrhy vás vyjde na 25 dolarů včetně karetního poplatku a daně. Pokud chcete skladbu použít ve více videích, musíte si ji koupit víckrát.
  3. Hudební portály jako Artlist.io a AudioBlocks nabízí přístup do jejich banky za poplatek, který se platí ročně. Výhodou je nízká cena a neomezené použití licence. Nevýhodou je malý výběr kvalitní hudby.
  4. Mainstream skladby lze licencovat přes OSA, hudebnibanka.cz, ale počítejte s mnohem vyšší částkou, než u předchozích tří možností.
  5. YouTube nabízí hudbu zdarma, ale pozor. Můžete ji použít pouze v rámci konkrétní služby. Hudbu z banky YouTube tak nemůžete použít na Vimeo, Instagramu apod. Hudbu z YouTube archívu můžete použít i v rámci jiné služby. Záleží na konkrétní licenci.
  6. Hudbu s licencí CC Attribution je možné využít zdarma i pro komerční užití. Popis licence najdete zde a vyhledávač hudby s CC licencí zde.

Koupil jsem si licenci a i přesto si někdo nárokuje práva!

Pokud licenci vlastníte, můžete se odvolat. Stačí opsat licenční kód, který najdete v souboru s licencí. Jen pozor na to, že nové YouTube kanály toto právo nemají a nikdy se neodvolávejte, pokud licenci nevlastníte. Zruší vám účet a přijdete o vše.

Mám kamarády v kapele. Když zahrají známou skladbu oni, můžu ji použít?

Ne, nemůžete, protože stále nebudete vlastnit licenci na text, melodii…

Pokud vás podobné informace zajímají, sledujte můj blog, případně i mrkněte na můj eshop, kde prodávám vlastní produkty pro začínající filmaře od ebooků po online kurzy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.