3.2.2019 petrspetla

Levné objektivy, které stojí za to

Cením si lidí, kteří mě dokážou držet při zemi. Vždy, když si chci koupit nové drahé vybavení se zeptám nejmenovaného kamaráda a ten mi vždy odpoví.

Jsi honič? Budeš s tím machrovat na foto pátračce?

Nikdy jsem na ten web nechodil, ale jeho pointa byla jasná. Proč vyhazovat peníze za nejdražší věci, když se dají sehnat kvalitní alternativy za 1/5 cenu, ne-li nižší? Když si necháte od někoho radit, zjistěte si nejdříve, jestli je honič nebo tvůrce. Honič si kupuje neustále novou techniku, řeší ji v diskuzích a jak kdyby hlubokým hlasem říkal

“Pi** vole, dokud to nemá f1.2, tak to jsou vyhozený prachy vole”.

Tvůrce je schopen tvořit i na staré vybavení a nevymění ho, dokud ho nezačne omezovat a i tak má perfektní výsledky. Přeci jenom fotka i video jsou z pohledu kameramana a fotografa zejména o světle. Ne o tom jestli konkrétní zařízení dá obraz bez šumu i na ISO 64 000. Zejména při výběru fotoaparátu jsem si všiml, že spousta skvělých fotografů fotí na Canon 6D, což už je několikanásobně překonaný fotoaparát.

V tomto článku vám dám pár doporučení na levné objektivy, které stojí za to, ale pouze pro Canon EF. Proč? Blog píšu zejména pro tvůrce videí a Canon EF je standardním bajonetem pro video.

Canon 50mm f1.8 STM

I když nemám tohle ohnisko rád, nemohu ho nezmínit. Canon 50mm f1.8 ve verzi STM stojí pouhé tři tisíce, ostří rychle a má výbornou kresbu. Nevýhodou je plastové tělo, ale vzhledem k penězům, miniaturní váze a velikosti to nevadí. Nelze ho ale použít s manuálním adaptérem, protože i manuální ostření vyžaduje použití motorku.

Aktuální cena Canon EF 50mm f/1,8 STM v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Canon 85mm f1.8

Nový stojí deset a půl tisíce. V bazaru ho bez problému seženete za pět a půl ve skvělém stavu. A i kvůli němu jsem napsal tento článek. Potřeboval jsem objektiv s ohniskem 85mm. Proč bych si měl kupovat Sigmu Art za 30 000Kč, když si můžu vzít na bazaru Canon f1.8 za 5 500Kč?

Se Sigma MC11 adaptérem na A7RII ostří svižně a spolehlivě. Oproti Sigmě Art je mnohem lehčí a menší. Má ale horší světelnost i kresbu. Postřehne to ale divák? Oproti padesátce STM zase působí pevně a bytelně.

Aktuální cena Canon EF 85mm f/1,8 USM v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Canon 24mm f2.8

Miniaturní lehké sklo s krásnou kresbou za málo peněz. Nové pořídíte za třináct tisíc korun a doporučuji ho na gimbal. S GH5 jsem prakticky necítil, že mám něco v ruce a motorky budou méně namáhané. V bazaru ho pořídíte za šest až osm tisíc korun. Nové bych nekupoval, protože za třináct tisíc už koupíte Sigmu Art 24mm f1.4. Ta je sice mnohem těžší a větší, ale kresbu má nádhernou. Třináct tisíc korun je ještě kategorie, kam se mohou řadit levné objektivy.

Aktuální cena Canon EF 24mm f/2,8 IS USM v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Canon 70-200mm f4 L USM

Výborné utěsněné telesklo se slušnou kresbou, které je dost přehlížené kvůli absenci optické stabilizace. Jelikož mám ale jen fotoaparáty s pěti osou stabilizací na čipu, nebál bych se toho. Na bazaru se dá sehnat i pod deset tisíc. Nový stojí 17 000Kč. Pro interiéry může být omezující světelnost, ale v interiéru bych tele stejně nepoužil. Maximální pro mě je kolem 100mm. Pak bych měl už problém s ostřením, zvlášť u pohybujícího se objektu.

Aktuální cena Canon EF 70-200mm f/4L USM v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Když si koupíte tyto skla, budete mít krásný set pro to natočit cokoliv, krom makra, ale na to bych doporučil vzít bazarovou 100mm f2.8 L. Na Megapixelu mají několik kusů okolo sedmnácti tisíc s roční zárukou ve skvělém stavu. Na Paladixu je seženete kolem patnácti a půl. Můj kus je starý už pět let a nepoznáte to na něm a to ho používám prakticky pořád. Je to ultra lehké sklo se skvělou kresbou. Jedinou nevýhodou pro video je krátká dráha pro ostření. Stačí prstenec otočit o pár mm a jste ostřením o metr jinde. Ale dá se na to zvyknout.

Pokud chcete utrácet, kupte si radši dobrou večeři, auto nebo barák. To, jestli máte sklo s f1.2 za sto tisíc nebo f1.8 za pár tisíc divák nijak neocení. Tvorba je hlavně o té tvorbě, ne o dlátu. Případně se ještě můžete zamyslet nad starými skly.

A jaká je vlastně hlavní výhoda levných objektivů? Nemusíte se bát je zničit a jít tak do záběrů, do kterých byste nikdy nešli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.